Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - zabawa w turlanie

Avatar placeholder
Anna Świeboda 25.07.2017 22:49
Zabawy z dzieckiem - zabawa w turlanie
Zabawy z dzieckiem - zabawa w turlanie

Zabawy z dzieckiem powinny być dostosowane do danego etapu rozwoju dziecka. Gdy zauważymy, że nasz maluch nauczył się nowej umiejętności, warto starać się ją rozwijać. Często wystarczy zapewnienie odpowiednich warunków, a dziecko już samo sobie poradzi. Trzeba przy tym pamiętać, że od chwili zwiększenia swojej mobilności maluchy wymagają znacznie więcej uwagi. Również podczas zabaw należy zawsze obserwować dziecko i uważać, aby nie znalazło się w pobliżu niebezpiecznego przedmiotu.

1. Zabawy z sześciomiesięcznym dzieckiem w turlanie

Zabawa w turlanie jest zabawą dla dzieci, które potrafią już przekręcać się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Gdy zauważysz, że twój malec potrafi już tego dokonać, warto zachęcać go, aby kontynuował turlanie, gdyż ćwiczenie to przygotowuje do raczkowania.

Zanim malec nauczy się turlać, zazwyczaj ćwiczy już przewracanie się z plecków na brzuszek. W takiej sytuacji warto zapewnić dziecku przestrzeń do rozwijania ruchu. W tym celu usuń z podłogi wszelkie niepotrzebne przedmioty, które mogą zawadzać twojemu dziecku.

Z początku malec może potrzebować zachęty do turlania, dlatego też pomocne jest ustawienie atrakcyjnej dla dziecka zabawki po drugiej stronie pokoju. Rodzic może też samodzielnie zademonstrować szkrabowi na czym polega turlanie. Podczas tej zabawy należy uważać, gdzie zawędruje nasz maluch. Niekiedy może on utknąć między meblami, a wtedy trzeba mu szybko spieszyć z pomocą. Najważniejszą zasadą jest więc stałe kontrolowanie dziecka podczas zabawy.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Turlanie jest ważnym etapem przygotowującym dziecko do raczkowania. W trakcie tej zabawy malec następuje rozwój fizyczny dziecka, zwłaszcza mięśni tułowia. Rozwijane są również jego zdolności motoryczne i koordynacja.

Zabawy z dzieckiem to bardzo często proste czynności, które przychodzą maluchowi całkiem naturalnie. Szkrab sam czuje potrzebę ruchu, a w takiej sytuacji naszym zadaniem jest zapewnienie mu do tego jak najlepszych warunków.

Następny artykuł: Zabawy z dzieckiem - łaskotki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze