Trwa ładowanie...

Siatki centylowe dla chłopców - rozwój fizyczny, wzrost i masa ciała

Avatar placeholder
14.10.2022 14:27
Siatki centylowe dla chłopców - rozwój fizyczny, wzrost i masa ciała
Siatki centylowe dla chłopców - rozwój fizyczny, wzrost i masa ciała

Stopniowe przybieranie na masie oznacza, że karmienie niemowlaka przebiega prawidłowo, a dziecko jest zdrowe. W czasie pierwszych dni po porodzie noworodek może nieco stracić na masie, ale zwykle szybko nadrabia straty. Według danych statystycznych aż 80% dzieci waży tyle samo lub nieco więcej niż w chwili urodzenia już po dwóch tygodniach.

Ważenie dziecka i mierzenie jego długości jest pomocne w ocenie rozwoju niemowlęcia. Za pomocą specjalnych siatek centylowych możliwe jest porównanie wzrostu i masy ciała dziecka w stosunku do jego rówieśników. Obecnie dostępne są siatki centylowe dla chłopców i dla dziewczynek. Czym się różnią?

spis treści

1. Siatki centylowe dla chłopców - rozwój fizyczny

Rozwój fizyczny niemowląt jest oceniany z uwzględnieniem ich płci, ponieważ chłopcy ważą zwykle więcej i są większego wzrostu niż dziewczynki. Ponadto wzorce ich rozwoju nieco się różnią. Siatki centylowe zostały opracowane na podstawie pomiarów Światowej Organizacji Zdrowia dokonanych na zdrowych, karmionych piersią niemowlakach z rodzin, w których nie pali się papierosów.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Pomiary wykonano w różnych krajach. Uzyskane dane posłużyły do przedstawienia wzorców wzrostu zdrowych dzieci, zarówno tych karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Zastosowanie siatki centylowej jest uzasadnione w przypadku dzieci o różnym pochodzeniu etnicznym. Linie na wykresach pokazują zakres masy ciała i wzrostu u większości dzieci. Jeśli wzrost dziecka jest na 25. centylu, oznacza to, że gdyby ustawić w szeregu setkę dzieci w tym samym wieku od najniższego do najwyższego, dziecko miałoby numer 25, a 75 dzieci byłoby wyższych.

Linie na siatce centylowej wskazują przewidywany wzorzec wzrostu dziecka, ale w praktyce rozwój dziecka może przebiegać nieco inaczej. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, a jego wzrost może różnić się od rozwoju brata lub siostry.

Siatki centylowe dla chłopców pozwolą nam kontrolować prawidłowy rozwój naszego dziecka
Siatki centylowe dla chłopców pozwolą nam kontrolować prawidłowy rozwój naszego dziecka (123RF)

2. Siatki centylowe dla chłopców - wzrost i masa ciała

Przyrost masy ciała dziecka jest najszybszy w ciągu pierwszych 6-9 miesięcy, następnie spowalnia. Jeśli dziecko jest chore, proces przybierania na masie może nieco zwolnić. Jednak gdy niemowlak jest znów zdrowy, jego masa wraca do normy w ciągu 2-3 tygodni. Jeżeli dziecko spadło o dwa lub więcej centyli, należy zbadać je u lekarza i dokonać pomiaru długości ciała.

Wzrost dziecka po ukończeniu dwóch lat może dostarczać informacji na temat wzrostu w późniejszym okresie życia. Warto pamiętać, że dziecko może być w dwóch różnych centylach na masę i długość ciała. Zazwyczaj są one jednak zbliżone do siebie. Jeśli różnica jest znacząca, a lekarz jest zaniepokojony masą ciała dziecka, oblicza się wskaźnik BMI malucha.

Czytanie siatek centylowych
Czytanie siatek centylowych

Jak czytać siatki centylowe? Nie jest to, wbrew pozorom, zbyt trudne zadanie. Siatki centylowe to po

zobacz galerię

Za jego pomocą można ustalić, czy dziecko ma niedowagę lub nadwagę. Jeżeli wskaźnik BMI wskaże na problemy z masą ciała, wskazane są zmiany w jadłospisie dziecka i jego aktywności fizycznej. BMI dziecka oblicza się dopiero po jego drugich urodzinach.

Siatki centylowe to wiarygodne źródło informacji na temat tempa rozwoju fizycznego dziecka. Inne siatki centylowe stosuje się w przypadku dziewczynek, inne dla chłopców. Zasada korzystania z siatek centylowych jest jednak taka sama.

Następny artykuł: Siatki centylowe dla dziewczynek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze