Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Zabawy z dzieckiem - łaskotki

Avatar placeholder
18.11.2016 11:03
Zabawy z dzieckiem - łaskotki
Zabawy z dzieckiem - łaskotki

Najlepsze zabawy dla dzieci to takie, które dostarczają maluchom dużo radości i nie wymagają zbyt dużych nakładów finansowych ze strony rodziców. Bawić można się nawet z niemowlakami, czego przykładem są znane i sprawdzone zabawy z miesięcznym dzieckiem, a nawet młodszymi maluchami. Oprócz walorów rozrywkowych warto pamiętać o tym, że każda zabawa z dzieckiem to okazja dla niego do nabycia nowych umiejętności. Jakie korzyści dla malucha płyną z łaskotek?

Jak bawić się z niemowlęciem?
Jak bawić się z niemowlęciem?

Karmienie, mycie i przewijanie niemowlęcia to zadania, które pochłaniają dużo energii. Nic więc dziwnego,

zobacz galerię

1. Zabawa z dzieckiem w łaskotanie

Zabawę z dzieckiem można wprowadzić u dzieci w wieku 0-3 miesięcy. W łaskotki można, oczywiście, bawić się także ze starszymi dziećmi.

Skup się na stopach dziecka. Są bardzo wrażliwe na dotyk, dlatego łaskocz malucha łagodnie. Taka zabawa z miesięcznym dzieckiem lub młodszym pomoże mu odkryć swoje stopy i palce u nóg. Od czego zacząć? Upewnij się, że dziecko leży wygodnie i łagodnie łaskocz każdy palec u nogi, mówiąc przy tym rymowankę.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

W tym celu sprawdzony jest wierszyk pt. „Sroczka kaszkę warzyła” (Sroczka kaszkę warzyła, dzieci swoje karmiła / Temu dała na łyżeczce / Temu dała na miseczce / Temu dała na spodeczku / Temu dała w garnuszeczku / A dla tego już nie miała! / Frrr! Po więcej poleciała!).

Zabawy z dwumiesięcznym dzieckiem można urozmaicać poprzez mówienie również innych wierszyków. Warto obserwować reakcje dziecka. Jeśli jakiś wierszyk wyraźnie mu się spodoba, można powtarzać go wielokrotnie.

Nawet zabawy z miesięcznym dzieckiem wpływają korzystnie na jego rozwój psychomotoryczny. Maluch uczy się kontroli ruchowej, a także koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ponadto mówienie wierszyków dziecku prowadzi do jego rozwoju mowy i wzbogacenia słownictwa. Jak widać, zabawy w domu z dzieckiem są bardzo przydatne.

Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem nie muszą być nudne. Nawet młodsze dzieci chętnie reagują na głos rodzica i dotyk wrażliwych stóp. Zabawy dla dzieci warto wprowadzić odpowiednio wcześnie, pomagają one w nawiązywaniu kontaktu dziecka z otaczającym je światem.

Następny artykuł: Zabawy z dzieckiem – kosi kosi łapci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze