Zabawy z dzieckiem - nauka siadania
Zabawy z dzieckiem już od najmłodszych miesięcy życia maluszka stymulują jego rozwój i wpływają na umiejętności poznawcze. Dlatego rodzice i opiekunowie powinni jak najczęściej poświęcać swojemu szkrabowi czas, nie tylko na pielęgnowanie i żywienie, ale też na wspólną zabawę. Proste zabawy od pierwszego miesiąca życia dziecka pozytywnie oddziałują na system nerwowy malca, uczą odwzajemnienia gestów, uśmiechów, a przede wszystkim tworzą między rodzicami a małym szkrabem szczególną więź.
1. Nauka siadania poprzez zabawę
Zabawa w życiu każdego dziecka jest ważna, bo pozwala wyzwolić radość i rozwijać określone umiejętności. Wspólna zabawa buduje między opiekunami a maluchem trwałą więź i sprzyja atmosferze miłości. Zabawa może też być sposobem rozwijania umiejętności psychoruchowych dziecka, np. służy nauce siadania.
Nauka siadania niemowląt poprzez zabawę jest bardzo przydatnym ćwiczeniem. Prosta zabawa z dzieckiem pozwala kształtować jego umiejętności przewidywania i koordynację ruchową. Im więcej ćwiczeń wykonasz z maluchem, tym lepsze osiągnie ono efekty.
Naukę siadania poprzez zabawę możesz rozpocząć wtedy, gdy dziecko umie unosić główkę do góry i sztywno ją trzymać w pionie, co następuje zwykle około trzeciego miesiąca życia. Zabawę w siadanie można kontynuować również w późniejszym okresie życia malca. Ta zabawa dostarcza wiele śmiechu i radości – z powodzeniem można ją stosować do szóstego miesiąca życia dziecka.
2. Na czym polega nauka siadania poprzez zabawę z dzieckiem?
Zabawy z trzymiesięcznym dzieckiem muszą być bezpieczne. Nauka siadania poprzez zabawę polega na stopniowym unoszeniu malca za rączki w górę i powolnym opuszczaniu niemowlaka w dół do pozycji leżącej. Na początku połóż niemowlę na miękkiej i płaskiej powierzchni, np. na łóżku lub na kocu rozścielonym na dywanie. Złap dziecko delikatnie za rączki i nadgarstki i zacznij liczyć, unosząc przy tym łagodnie bobasa do pozycji siedzącej.
Gdy maluszek będzie już siedział prosto, przytrzymaj go chwilkę w takim położeniu, uśmiechnij się do dziecka, a następnie zacznij stopniowo spuszczać malca z powrotem do pozycji leżącej. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Po kilku powtórzeniach dziecko będzie przewidywało ruchy podnoszenia w górę. Możesz, oczywiście, modyfikować zabawę, poprzez dodawanie jakichś odmian.
Ćwiczenie siadania u niemowląt musi zacząć się w odpowiednim czasie. Nie można wdrażać go zbyt wcześnie. Dziecko musi być na tyle sprawne i rozwinięte, by trzymać głowę sztywno w pozycji siedzącej. Główka dziecka nie może się chwiać przy podnoszeniu.
Nauka siadania rozwija sprawność ruchową dziecka, umiejętności poznawcze oraz pamięć – poprzez systematycznie powtarzane ruchy maluch wie, czego może się spodziewać. Zabawy z dzieckiem od jego najmłodszych miesięcy życia to świetny sposób wspomagania rozwoju malca.