Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Badania ABR - na czym polega badanie słuchu

Avatar placeholder
Anna Szozda , Ewa Rosiecka 19.07.2023 16:31
Badania ABR
Badania ABR (123rf)

Badanie ABR (skrót od angielskiego „auditory brainstem response”, czyli „słuchowa odpowiedź pnia mózgu”) to inaczej badanie potencjałów słuchowych wywołanych. Badanie ABR to ocena obiektywna słuchu - badanie to nie wymaga współpracy ze strony pacjenta. Badana jest reakcja mózgu na dźwięk. Dzięki temu można twierdzić, czy dana osoba ma wadę słuchu, a jeżeli tak, to, jak bardzo zaawansowaną. Taki rodzaj badania ma tę zaletę, że można je przeprowadzić u niemowląt, małych dzieci i u osób niewspółpracujących z osobą przeprowadzającą badanie. Badanie ABR - ile trwa? Jaki jest koszt tego badania?

spis treści

1. Badanie ABR - co to?

Badanie ABR (badanie bera) jest badaniem słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu, w odpowiedzi ma stymulację akustyczną. Jak to się dzieje? Wykorzystywana jest do tego technika elektroencefalografii (EEG), rejestrującą bioelektryczna aktywność mózgu.

Do przeprowadzenia tego badania konieczna jest akustyczna stymulacja mózgu przy pomocy dźwięku.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Badanie ABR - cena? Badanie to jest dość kosztowne, jego cena waha się od 200 do nawet 600 zł.

2. Jak wygląda badanie ABR?

ABR - badanie słuchu wymaga, aby na głowie i skroniach pacjenta zostały umieszczone cztery elektrody. Oprócz tego osoba badana ma na uszach słuchawki, z których wydobywają się dźwięki o różnej częstotliwości.

Dźwięk o danej częstotliwości odtwarzany jest kilkakrotnie, także w różnych natężeniach. Elektrody mierzą reakcje nerwowe pnia mózgu na poszczególne dźwięki i przesyłają te dane do komputera. Wyniki są przedstawiane w formie wykresu. Dzięki takiemu badaniu można wykryć próg słuchu danej osoby. Badanie jest całkowicie niebolesne, nie niesie za sobą żadnych powikłań.

Badanie najlepiej wykonywać w czasie, kiedy badana osoba śpi. Nie jest wtedy rozpraszana przez czynniki zewnętrzne, nie porusza się i jest spokojna. Jeśli pacjenta trudno uśpić, stosuje się narkozę.

Słuch u niemowląt
Słuch u niemowląt

Słuch u noworodków jest już stosunkowo dobrze rozwinięty, gdyż jego rozwój zaczął się już w życiu płodowym.

przeczytaj artykuł

3. Kiedy wykonać badanie ABR?

Kiedy powinniśmy wykonać takie badanie? W przypadku podejrzenia:

Na badanie kierowane są także osoby, które borykają się z szumami usznymi, zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi. Badanie słuchu ABR jest obiektywnym badaniem słuchu - nie wymaga współpracy pacjenta, dlatego można w ten sposób sprawdzić słuch noworodka, niemowlęcia, osoby w podeszłym wieku i niepełnosprawnej i takiej, z którą nie ma kontaktu słowno - logicznego.

Najczęściej na ten rodzaj badania kierowani są rodzice z noworodkami, które nie przeszły przesiewowego badania słuchu. Zalecane jest również wykonanie badania u maluchów, które nie mówią po ukończeniu 3. roku życia.

4. Jak przygotować dziecko do badania ABR?

Osobami badanymi tą metodą są najczęściej maluchy. Jak wygląda to badanie słuchu u dzieci? Najkorzystniej byłoby, gdyby przespały całe badanie. Rodzice powinni wziąć niemowlę na badanie zmęczone i głodne.

Można nieco przesunąć porę karmienia i starać się, aby dziecko nie spało zbyt wiele w domu. Tuż przed rozpoczęciem, kiedy dziecko jest już w wyciszonym pomieszczeniu pomiarowym, trzeba malucha nakarmić. Wtedy jest największa szansa, że dziecko prześpi test ABR.

Dzieci między 6 miesiącem a 7 rokiem życia bardzo często mają problemy z przespaniem lub choćby nieruchomym leżeniem w czasie badania. W ich przypadku bywa konieczna narkoza.

Dzieci powyżej 7 roku życia nie mają już problemów z nieruchomym leżeniem w czasie badania. W ich przypadku rzadko konieczna jest narkoza, aby poprawnie wykonać to badanie słuchu u dziecka.

5. Jak przygotować dziecko do narkozy?

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie chciało grzecznie leżeć lub nie będzie mogło zasnąć, lepiej przygotować się na to, że narkoza będzie konieczna. W związku z tym trzeba pamiętać o kilku zaleceniach, bez których nie przeprowadza się znieczulenia ogólnego.

Dzieci roczne i starsze do północy poprzedniego dnia przed badaniem nie powinny jeść pokarmów stałych ani pić płynów innych niż woda i przezroczyste soki (takie jak sok winogronowy czy jabłkowy oraz inne nieprzecierowe soki i niezawierające miąższu).

Rodzice nie powinni podawać dziecku mleka, słodyczy, gum do żucia. Dzieci karmione jeszcze mlekiem matki, do 12 miesiąca życia, mogą być nakarmione maksymalnie 4 godziny przed badaniem. W przypadku dzieci do 12 miesiąca życia karmionych mlekiem modyfikowanym karmienie powinno się odbyć maksymalnie 6 godzin przed badaniem.

Do 2 godzin przed badaniem z użyciem narkozy, dziecko nie powinno przyjmować nic innego niż płyny, takie jak woda czy soki niezawierające miąższu. Ostatnie dwie godziny to dla dziecka czas bez jedzenia i picia. Ile trwa badanie? Badanie słuchu bera trwa zazwyczaj około godziny.

Wynik ABR - jak czytać? Jest on przedstawiony w formie wykresu, przedstawiającego fale mózgowe. Oznaczone są od I do V. Każda odpowiada konkretnemu odcinkowi drogi słuchowej: od ślimaka do pnia mózgu, dzięki czemu można dowiedzieć się, jak badana osoba reaguje na dźwięki.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze