Badania ABR

Badania ABR (skrót od angielskiego „auditory brainstem response”, czyli „słuchowa odpowiedź pnia mózgu”) to inaczej badania potencjałów słuchowych wywołanych. Jest to rodzaj obiektywnych badań słuchu, które nie wymagają współpracy ze strony pacjenta. Badana jest reakcja mózgu na dźwięk. Dzięki temu można twierdzić, czy dana osoba ma wadę słuchu, a jeżeli tak, to jak bardzo zaawansowaną. Taki rodzaj badania ma tę zaletę, że można je przeprowadzić u niemowląt, małych dzieci i u osób niewspółpracujących z osobą przeprowadzającą badanie.

Polecane wideo:

Jak wygląda badanie ABR?

Badanie ABR wymaga, aby na głowie i skroniach pacjenta zostały umieszczone cztery elektrody. Oprócz tego, osoba badana ma na uszach słuchawki, z których wydobywają się dźwięki o różnej częstotliwości. Dźwięk o danej częstotliwości odtwarzany jest kilkakrotnie, także w różnych natężeniach. Elektrody mierzą reakcje nerwowe pnia mózgu na poszczególne dźwięki i przesyłają te dane do komputera. Wyniki są przedstawiane w formie wykresu. Dzięki takiemu badaniu można wykryć próg słuchu danej osoby. Badanie jest całkowicie niebolesne, nie niesie za sobą żadnych powikłań.

Badanie najlepiej wykonywać w czasie, kiedy badana osoba śpi. Nie jest wtedy rozpraszana przez czynniki zewnętrzne, nie porusza się i jest spokojna. Jeśli pacjenta trudno uśpić, stosuje się narkozę.

Jak przygotować dziecko do badania ABR?

Osobami badanymi tą metodą są najczęściej dzieci. Najkorzystniej byłoby, gdyby przespały całe badanie. Niemowlę rodzice powinni wziąć na badanie zmęczone i głodne. Można nieco przesunąć porę karmienia i starać się, aby dziecko nie spało zbyt wiele w domu. Tuż przed rozpoczęciem, kiedy dziecko jest już w wyciszonym pomieszczeniu pomiarowym, trzeba malucha nakarmić. Wtedy jest największa szansa, że dziecko prześpi cały test.

Dzieci między 6 miesiącem a 7 rokiem życia bardzo często mają problemy z przespaniem lub choćby nieruchomym leżeniem w czasie badania. W ich przypadku bywa konieczna narkoza.

Dzieci powyżej 7 roku życia nie mają już problemów z nieruchomym leżeniem w czasie badania. W ich przypadku rzadko konieczna jest narkoza.

Jak przygotować dziecko do narkozy?

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie chciało grzecznie leżeć lub nie będzie mogło zasnąć, lepiej przygotować się na to, że narkoza będzie konieczna. W związku z tym trzeba pamiętać o kilku zaleceniach, bez których nie przeprowadza się znieczulenia ogólnego. Dzieci roczne i starsze do północy poprzedniego dnia przed badaniem nie powinny jeść pokarmów stałych ani pić płynów innych niż woda i przezroczyste soki (takie jak sok winogronowy czy jabłkowy oraz inne nieprzecierowe soki i niezawierające miąższu). Rodzice nie powinni podawać dziecku mleka, słodyczy, gum do żucia. Dzieci karmione jeszcze mlekiem matki, do 12 miesiąca życia, mogą być nakarmione maksymalnie 4 godziny przed badaniem. W przypadku dzieci do 12 miesiąca życia karmionych mlekiem modyfikowanym, karmienie powinno się odbyć maksymalnie 6 godzin przed badaniem.

Do 2 godzin przed badaniem z użyciem narkozy, dziecko nie powinno przyjmować nic innego niż płyny, takie jak woda czy soki niezawierające miąższu. Ostatnie dwie godziny to dla dziecka czas bez jedzenia i picia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Słuch noworodka
Słuch noworodka

Badanie audiometryczne

Badanie audiometryczne, czyli badanie słuchu tonalne progowe, to subiektywne badanie słuchu, które wymaga współpracy ze strony pacjenta (...) także jego nasilenie. To badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia problemów...

Słuch noworodka

Przyczyny wrodzonych wad słuchu

Fragment książki pt: "Dziecko i jego środowisko. Wyzwania pediatrii w XXI wieku - wady wrodzone u dzieci" Około 90% wad słuchu u noworodków (...) wrodzonych mogących mieć negatywny wpływ na rozwój narządu słuchu...

Słuch noworodka

Rewalidacja dzieci z wadami słuchu

Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu spowodowało, że rodzice znacznie wcześniej wiedzą o konieczności zgłoszenia się z dzieckiem na badanie kontrolne (...) dzieci. Wczesna diagnoza i wczesna rehabilitacja z udziałem troskliwych rodziców...

Badanie przesiewowe noworodków

Słuch noworodka

mózgu (ABR). Prawidłowe wyniki badań u dziecka zapisuje się w książeczce zdrowia dziecka poprzez, tzw. „Niebieski certyfikat". Badanie słuchu (...) słyszy prawidłowo. Prawidłowy wynik badania...

USG genetyczne

Kiedy zrobić USG genetyczne?

Kiedy zrobić USG genetyczne?

USG genetyczne to bardzo dokładne badanie USG (USG 3D, USG 4D lub USG kolorowe). Jest to badanie skupione na wykryciu ewentualnych wad genetycznych u płodu.

WR (odczyn Wassermanna)

Płód zakażony kiłą

Płód zakażony kiłą

Kiła wrodzona występuje wtedy, gdy do zakażenia krętkiem bladym dochodzi u dziecka w życiu płodowym od chorej matki.