Trwa ładowanie...

Odruch Moro. Na czym polega i czy znika samoistnie?

Odruch Moro u noworodka jest objawem zdrowa. Rodzi się z nim każde dziecko, jest reakcją malucha na gwałtowną zmianę położenia, dźwięk lub hałas. W jaki sposób objawia się odruch Moro, kiedy mija i w jakim przypadku powinien zaniepokoić rodziców?

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

spis treści

1. Czym jest Odruch Moro?

Odruch Moro to jeden z tzw. odruchów pierwotnych - takich, z którymi przychodzimy na świat. Jego nazwa pochodzi o nazwiska austriackiego pediatry Ernsta Moro, który pierwszy go zaobserwował i opisał.

Jest bardzo charakterystyczny i bezwarunkowy - występuje w reakcji na ostry dźwięk, nagły hałas lub zmianę pozycji i objawia się bardzo gwałtownym ruchem.

Jak wygląda Odruch Moro? Zasadniczo przebiega w dwóch fazach: wskutek impulsu płynącego z pnia mózgu noworodek gwałtownie odrzuca w bok rączki i nóżki, zaciska piąstki i wygina plecki w łuk, po czym wykonuje rączkami taki ruch, jakby chciał objąć swoją klatkę piersiową. Stąd też odruch ten nazywany jest odruchem obejmowania.

Taka reakcja wynika z tego, że środowisko, w którym przebywał maluch przez ostatnich 9 miesięcy, bardzo różni się od miejsca, w którym znajduje się po urodzeniu. Odruch Moro ułatwia dziecku zaczerpnięcie pierwszego haustu powietrza, wpływa również na przygotowanie malucha do utrzymywania główki w pozycji siedzącej.

Odruch Moro może nie występować początkowo u wcześniaków lub być na tyle słaby, że trudno go zaobserwować, jednak nie powinno nas to martwić.

Co ciekawe może występować także podczas snu dziecka, a w niektórych przypadkach może być tak silny, że noworodek się obudzi. Odruch Moro w czasie snu może oznaczać, że dziecko śpi w niewygodnej pozycji lub dotarł do niego zbyt głośny dźwięk.

Odruchy noworodka
Odruchy noworodka

Noworodek jest niesamowitym stworzeniem. Dzięki licznym odruchom, z którymi przychodzi na świat, dziecko...

przeczytaj artykuł

2. Kiedy zanika Odruch Moro?

Odruch Moro zaczyna kształtować się jeszcze w życiu płodowym, pomiędzy 9. a 12. tygodniem życia płodu i rozwija się przez całą ciążę. Pod jej koniec można zaobserwować go na badaniu USG.

Zanika między 2. a 4. miesiącem życia niemowlęcia. Jeśli nie zaniknie po 6. miesiącu, u dziecka mogą pojawiać się przesadne reakcje na zaskoczenie, powodujące ciągłą nadwrażliwość na niektóre bodźce.

Nagły ruch, zmiana pozycji, światło czy hałas mogą wywołać ten odruch w zupełnie niespodziewanych momentach. Przez trwanie w stałej gotowości maluch może cierpieć na dolegliwości ze strony układu nerwowego.

Dzieci, u których przetrwał odruch Moro mogą stać się wycofane i bojaźliwe, przejawiać trudności w nawiązywaniu relacji lub też, wręcz przeciwnie, mogą być zbyt aktywne, nadmiernie pobudzone z potrzebą dominowania nad innymi.

Niezależnie od tego, jak organizm dziecka zareaguje na przetrwały odruch Moro, jego konsekwencją poprzez zaburzoną gospodarkę hormonalną jest zmniejszona odporność oraz większa skłonność do alergii i infekcji.

3. Jak wygasić odruch Moro u niemowlęcia?

Jeśli odruch Moro nie wygasł samoistnie, może to być znak, że środowisko dziecka nie jest dla niego sprzyjające. Warto spróbować zmienić warunki, w których maluch przebywa, np. wyciszyć hałasy, wyłączyć zbyt mocne światło, oraz zadbać o właściwą stałą temperaturę powietrza, aby nie narażać dziecka na wahania temperatury.

Jeśli domowe sposoby nie pomogą, warto skonsultować się z pediatrą, który w razie wątpliwości pokieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.