Trwa ładowanie...

Noworodek - wcześniak

Czasem poród przychodzi niespodziewanie. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla zupełnie zaskoczonych rodziców, jak i dla dziecka. Do stresu przed brakiem wyprawki i wózka dochodzi poważniejsza kwestia, jaką jest lęk o życie dziecka.

Zobacz film: "Pielęgnacja wcześniaka [Specjalista radzi]"

1. Na czym polega wcześniactwo?

Dziecko jest wcześniakiem, gdy urodzi się między 20. a 37. tygodniem ciąży. Szansa na przeżycie pojawia się po 23. tygodniach życia wewnątrzmacicznego. Im dłużej dziecko pozostanie w macicy, tym większa szansa na przeżycie. Liczy się każdy dzień. Przedwcześnie urodzone dzieci zwykle wymagają specjalistycznej opiekimedycznej oraz specjalnych warunków dla kontynuacji procesu dojrzewania do samodzielnego życia.

2. Przyczyny porodu przedwczesnego

Dziecko przedwcześnie urodzone
Dziecko przedwcześnie urodzone

Czasem poród przychodzi niespodziewanie. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla zupełnie

zobacz galerię

Najczęściej pojawiające się przyczyny porodu przedwczesnego to:

 • ciąża mnoga,
 • nieprawidłowa budowa szyjki lub całej macicy,
 • krwawienia z łożyska przodującego lub odklejonego przedwcześnie,
 • zatrucie ciążowe,
 • zakażenie wewnątrzmaciczne,
 • choroby przewlekłe (cukrzyca, wady serca, nadciśnienie tętnicze),
 • wiek matki poniżej 20 lub powyżej 40 lat.

Należy pamiętać, że do czynników zwiększających szanse na poród przedwczesny należą również:

 • palenie papierosów,
 • narkotyki,
 • spożywanie alkoholu,
 • przepracowanie,
 • złe odżywianie.

3. Stopnie wcześniactwa

 1. Noworodek urodzony między 35. a 37. tygodniem ciąży znajduje się na pograniczu wcześniactwa. Wskaźnik przeżycia wynosi w tej grupie 98-100%. Waga dzieci na tym etapie ciąży waha się między 1700 a 3300 gram, długość 42-45 cm.
 2. Noworodek urodzony między 30. a 34. tygodniem ciąży waży od 1100 do 2500 gram i mają od 35 do 45 cm długości. Niedojrzałość w tym okresie ciąży oznacza problemy z oddychaniem, pobieraniem pokarmu i regulacją temperatury ciała. Wskaźnik przeżycia wynosi powyżej 98%.
 3. Noworodek urodzony między 26. a 29. tygodniem ciąży jest bardzo niedojrzały. Dzieci te ważą zwykle między 700 a 1600 gram i mają średnio od 30 do 42 cm długości. Szanse na przeżycie zmieniają się w zależności od ilości przeżytych tygodni w łonie matki. Bliżej 26 tygodnia wynoszą 90-95%, natomiast w około 28-29 tygodniu wzrastają do 98%.
 4. Noworodek urodzony przed upływem 26 tygodni to dziecko skrajnie niedojrzałe. Zwykle ważą nie więcej niż 750 gram i mierzą mniej niż 30 cm. Szanse na przeżycie wahają się dla nich w szerokich granicach i wynoszą od 50% dla górnej granicy do znacznie niższych wartości dla dzieci urodzonych poniżej 25. tygodnia ciąży.

Anna Liszewska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.