Noworodek - wcześniak

Czasem poród przychodzi niespodziewanie. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla zupełnie zaskoczonych rodziców, jak i dla dziecka. Do stresu przed brakiem wyprawki i wózka dochodzi poważniejsza kwestia, jaką jest lęk o życie dziecka.

Na czym polega wcześniactwo?

Dziecko jest wcześniakiem, gdy urodzi się między 20. a 37. tygodniem ciąży. Szansa na przeżycie pojawia się po 23. tygodniach życia wewnątrzmacicznego. Im dłużej dziecko pozostanie w macicy, tym większa szansa na przeżycie. Liczy się każdy dzień. Przedwcześnie urodzone dzieci zwykle wymagają specjalistycznej opiekimedycznej oraz specjalnych warunków dla kontynuacji procesu dojrzewania do samodzielnego życia.

Polecane wideo:

Przyczyny porodu przedwczesnego

Dziecko przedwcześnie urodzone

Czasem poród przychodzi niespodziewanie. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla zupełnie zaskoczonych rodziców, jak i dla dziecka.

Najczęściej pojawiające się przyczyny porodu przedwczesnego to:

 • ciąża mnoga,
 • nieprawidłowa budowa szyjki lub całej macicy,
 • krwawienia z łożyska przodującego lub odklejonego przedwcześnie,
 • zatrucie ciążowe,
 • zakażenie wewnątrzmaciczne,
 • choroby przewlekłe (cukrzyca, wady serca, nadciśnienie tętnicze),
 • wiek matki poniżej 20 lub powyżej 40 lat.

Należy pamiętać, że do czynników zwiększających szanse na poród przedwczesny należą również:

 • palenie papierosów,
 • narkotyki,
 • spożywanie alkoholu,
 • przepracowanie,
 • złe odżywianie.

Stopnie wcześniactwa

 1. Noworodek urodzony między 35. a 37. tygodniem ciąży znajduje się na pograniczu wcześniactwa. Wskaźnik przeżycia wynosi w tej grupie 98-100%. Waga dzieci na tym etapie ciąży waha się między 1700 a 3300 gram, długość 42-45 cm.
 2. Noworodek urodzony między 30. a 34. tygodniem ciąży waży od 1100 do 2500 gram i mają od 35 do 45 cm długości. Niedojrzałość w tym okresie ciąży oznacza problemy z oddychaniem, pobieraniem pokarmu i regulacją temperatury ciała. Wskaźnik przeżycia wynosi powyżej 98%.
 3. Noworodek urodzony między 26. a 29. tygodniem ciąży jest bardzo niedojrzały. Dzieci te ważą zwykle między 700 a 1600 gram i mają średnio od 30 do 42 cm długości. Szanse na przeżycie zmieniają się w zależności od ilości przeżytych tygodni w łonie matki. Bliżej 26 tygodnia wynoszą 90-95%, natomiast w około 28-29 tygodniu wzrastają do 98%.
 4. Noworodek urodzony przed upływem 26 tygodni to dziecko skrajnie niedojrzałe. Zwykle ważą nie więcej niż 750 gram i mierzą mniej niż 30 cm. Szanse na przeżycie wahają się dla nich w szerokich granicach i wynoszą od 50% dla górnej granicy do znacznie niższych wartości dla dzieci urodzonych poniżej 25. tygodnia ciąży.

Anna Liszewska

Redakcja parenting.pl, 2 miesiące temu

Pielęgnacja wcześniaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja wcześniaka
Pielęgnacja wcześniaka

Smoczek dla wcześniaków

niż pozostałe noworodki, może używać smoczków podczas pobytu w szpitalu. Stosowanie smoczków dla wcześniaka przynosi wiele korzyści dla malca, dlatego warto (...) zapoznać się z zasadami wyboru odpowiednich akcesoriów dla dziecka. Zalety...

Pielęgnacja wcześniaka

Pieluchy dla wcześniaków

Pieluchy dla wcześniaków

jest wcześniakiem. Najczęściej wcześniak ma inne potrzeby, jest lżejszy i ma delikatniejszą skórę niż dziecko urodzone w terminie. Poza tym, pieluchy dla wcześniaków (...) urodzonych przed planowanym...

Pielęgnacja wcześniaka

Odpowiedni smoczek dla dziecka

Odpowiedni smoczek dla dziecka

Wybór odpowiedniego smoczka dla dziecka w dużej mierze zależy od preferencji malucha. Trudno wybrać właściwy smoczek przed narodzinami dziecka, ponieważ nie można określić ani wielkości noworodka, ani jego upodobań.

Pielęgnacja wcześniaka

Ubrania dla wcześniaków

Ubrania dla wcześniaków

Oprócz problemów ze zdrowiem, mamy wcześniaków borykają się z wieloma innymi trudnościami, takimi jak dobranie rozmiaru dziecięcych ubrań (...) , dopasowanego do wielkości maleństwa. Jeżeli jesteś świeżo upieczoną mamą wcześniaka,...

Pielęgnacja wcześniaka

Skala Brazeltona

Mimo iż niemowlęta nie mówią, przychodzą na świat z umiejętnością komunikowania się z otoczeniem za pomocą ruchów ciała, reakcji na stymulację oraz płaczu. Są to części składowe złożonego języka zachowań dziecka. W 1973 roku dr T. Berry Brazelton wraz...

Wcześniak

Dziecko przedwcześnie urodzone

Dziecko przedwcześnie urodzone

Czasem poród przychodzi niespodziewanie. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla zupełnie zaskoczonych rodziców, jak i dla dziecka.

Rozwój wcześniaka

Dotyk ma ogromne znaczenie dla wcześniaków

Dotyk ma ogromne znaczenie dla wcześniaków Odtwórz wideo

Wcześniak a dotyk Profesor Ryszard Lauterbach, jeden z najlepszych neonatologów (lekarzy zajmujacych sie noworodkami) w Polsce, mówi o tym, jak ważny (...) w rozwoju wcześniaków jest dotyk. Badania udowodniły,...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego to inaczej martwicze zapalenie jelita grubego. Prawdopodobnie jego przyczyną jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa.