Dziecko 7 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja
Dziecko (7 miesiąc) uczy się coraz lepiej pełzać, tym razem do tyłu oraz, w niektórych przypadkach, do przodu. Pojawiają się kolejne ząbki, a maluch coraz lepiej radzi sobie z siedzeniem. Maluszek w siódmym miesiącu życia może już ważyć nawet 8-9 kg, ale nadal uwielbia być na rękach u mamy. Bada swoje otoczenie biorąc większość z napotkanych przedmiotów do buzi.
1. Dziecko 7 miesiąc - rozwój fizyczny
Siedmiomiesięczne dziecko nie potrafi jeszcze zbyt długo siedzieć. Po chwili w upragnionej pozycji, znowu opadnie do tyłu albo na bosiczek. Aby nieco pomóc dziecku w opanowaniu tej trudnej sztuki nie sadzamy go, a podajemy mu ręce. Może się wtedy samodzielnie podnieść do pozycji siedzącej. Nie ciągniemy dziecka za rączki! Jeśli jest gotowe do siedzenia, samo się podniesie.
Wzmocnienie mięśni dziecka można osiągnąć poprzez kładzenie dziecka na brzuszku. Dzięki temu ćwiczy i wzmacnia mięśnie szyi, pleców i rąk. Aby przygotować nóżki dziecka do raczkowania i chodzenia, można pobawić się w sprężynkę. Dziecko trzeba trzymać pod pachami, tak, aby dotykało ziemi. Będzie się ono od niej energicznie odpychać.
Nową umiejętnością, jaką nabyło dziecko, jest umiejętność trzymania po jednym przedmiocie w każdej ręce. Do tej pory, jeśli uwaga dziecka skupiała się na jednej rzeczy, druga automatycznie wypadała mu z rączki. Dobrą zabawą dla malucha jest już nie tylko potrząsanie zabawkami, ale także uderzanie nimi o podłoże czy szczebelki łóżeczka.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy to normalne zachowanie u 7-miesięcznego dziecka? - odpowiada mgr Piotr Jan Antoniak
- Jaki jadłospis dla 7-miesięcznego dziecka? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co na uspokojenie dla 7-miesięcznego dziecka? - odpowiada lek. Milena Lubowicz
Coraz lepiej idzie dziecku także manipulowanie rzeczami trzymanymi w rękach, ruchy są nieco precyzyjniejsze niż do tej pory. Używa palców, nie tylko całej dłoni. Maluch może nauczyć się także w tym czasie trzymania przedmiotów za pomocą samego palca wskazującego i kciuka. Do tej pory używał całej łapki i kciuka.
Maluch ma już rozszerzoną dietę poza mleko mamy, umie już nie tylko jeść łyżeczką (wkładaną do buzi przez mamę), ale także zlizuje z łyżeczki jedzenie, zamiast ją ssać. Nie trzeba już wlewać zawartości łyżeczki do buzi dziecka, samo się nią zajmie. Można w tym czasie kupić maluszkowi specjalny kubeczek z dwoma uszkami dla niemowląt, z którego będzie uczył się samodzielnie pić.
2. Dziecko 7 miesiąc - pielęgnacja
Dziecko w wieku siedmiu miesięcy coraz lepiej rozumie mowę. Potrafi nawet rozpoznać swoje imię! Krokiem milowym w rozwoju psychicznym dziecka jest fakt, że siedmiomiesięczne niemowlę śledzi wzrokiem zabawkę, która mu upadła. Znaczy to, że ma świadomość, że zabawka po wypadnięciu z rączki nadal istnieje.Do tej pory nie było to takie oczywiste - po upuszczeniu zabawki maluch interesował się następną. Można ćwiczyć tę nową widzę, chowając zabawki, np. pod poduszką.
Odbicie w lustrze jest dla malucha nadal źródłem radości. Coraz lepiej maluchowi idzie rozpoznawanie "swoich" i "obcych". Z czasem niepokój przed osobami, których nie zna, może być większy niż jeszcze niedawno.
Dziecko w siódmym miesiącu życia zaczyna coraz więcej komunikować. Radość okazywał od dawna, teraz bez problemu okazuje złość i niechęć – potrafi odmawiać, jeśli, np. nowe jedzenie mu nie odpowiada. Dziecko stara się także powtarzać po rodzicach różne dźwięki.
PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA
Zobacz także: