Trwa ładowanie...

Kubek niekapek

Avatar placeholder
28.01.2015 12:54
Kubek niekapek
Kubek niekapek (Zdjęcie autorstwa Beth Nazario / CC BY 2.0)

Kubek niekapek ma specjalną blokadę zapobiegającą wylewaniu się płynu, gdy np. malec przechyli kubek lub nawet obróci go do góry dnem. Kupując niekapek, warto zajrzeć pod spód zakrętki. Ustniki z blokadami mają niekiedy skomplikowaną konstrukcję i są trudne do mycia. Im prostszy mechanizm blokady ustnika, tym łatwiej go trzymać w czystości. Na początku wybierz kubek niekapek z wygodnymi uchwytami do trzymania i miękkim dzióbkiem. Dobrze, by miał podziałkę.

spis treści

1. Najlepszy kubek niekapek

Na początku wybierz kubek niekapek z wygodnymi uchwytami do trzymania i miękkim dzióbkiem. Dobrze, by miał podziałkę – łatwiej będzie ci określić, ile mleka wypija twój maluszek. Przy wyborze kubka niekapka zwracaj uwagę przede wszystkim na końcówkę, przez którą dziecko będzie piło. Musi być dosyć miękka i wyprofilowana w ten sposób, aby wargi układały się prawidłowo, gdyż ma to wpływ na zgryz dziecka. Najlepiej, gdy końcówka jest ze wszystkich stron wypukła, bez żadnych zagłębień.

Zwróć uwagę na obecność odpowietrzacza. W przeciwnym razie dziecko będzie łykało dużo powietrza podczas picia, a to może doprowadzić do bólów brzucha. Kubek termiczny powinien być wygodny w trzymaniu małą, dziecięcą rączką, a uchwyty pozbawione większych krawędzi. Dobrze sprawdzają się kubki „wstające”, czyli takie, które dzięki wyprofilowanemu denku zawsze same powracają do pozycji pionowej. Dziecko nie wyleje zawartości. Lepiej, gdy górna pokrywa kubka dla dzieci jest zakręcona, a nie nakładana. Unikniesz ryzyka odpadnięcia nakrywki i zalania się dziecka.

2. Od kiedy kubek niekapek?

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Nauka picia z kubka niekapka wiąże się z odstawieniem butelki. Rozstaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. przeprowadzka, pojawienie się młodszej siostry lub brata. Dobrym momentem są wakacje – wszyscy mają wtedy więcej czasu i są zrelaksowani. Jeśli twój malec dopiero zaczyna naukę, kup mu kubek treningowy. Takie naczynia mają miękkie, elastyczne ustniki, zbliżone kształtem do smoczków, ale jeszcze nie tak twarde jak plastikowe dzióbki w kubkach dla starszaków.

Kubki dla dzieci mają też twarde dzióbki oraz większe otwory i są przeznaczone dla dzieci starszych. Już dwulatki mogą pić z kubeczków, które zamiast dzióbków mają szerokie, gumowe rurki. Mechanizm picia z takiego naczynia przypomina picie przez słomkę. Ten sposób picia jest znakomitym sposobem ćwiczenia, pomagającym w nauce prawidłowej wymowy.

Kubeczek musi być dostosowany do wieku swojego właściciela, a świadczy o tym właściwy ustnik. Kubek niekapek musi posiadać ustnik, który powinien być spłaszczony, półmiękki. Ustnik jest integralną częścią kubka i nie ulega wymianie. W środku jest gumowy element, sprawca niekapkowości, który można bez problemu zdjąć i całość wymyć bardzo dokładnie. Czasami ów element lubi odpadać, jeśli się go porządnie nie przyciśnie.

Akcesoria dla dzieci muszą być wykonane z dobrego plastiku, odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz koniecznie posiadać atest zezwalający na podanie go małym dzieciom. Kubki niekapki powinny być łatwe do rozkręcenia i umycia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze