Trwa ładowanie...

Kubek dla dziecka

Avatar placeholder
Anna Szozda 13.03.2015 13:20
Kubek dla dziecka
Kubek dla dziecka

Pierwszy kubek dla dziecka może być wprowadzony już około 5-9 miesiąca życia dziecka. Wręczenie dziecku kubka do samodzielnego picia wiąże się też z obserwowaniem jego zdolności manualnych. Czasem dzieci nie są zainteresowane kubeczkiem i przez dłuższy czas odmawiają samodzielnego jedzenia– nie jest to powód do niepokoju. Każde dziecko zaczyna picie z kubeczka w swoim czasie.

spis treści

1. Kiedy pierwszy kubek dla dziecka?

Jeśli maluch potrafi sam utrzymać butelkę podczas picia, jest już gotowy na pierwszy kubeczek. U dzieci karmionych piersią nieco trudniej stwierdzić, czy poradzą sobie z nowością, ale można próbować. Z reguły dzieci karmione butelkąszybciej uczą się, jak trzymać samodzielnie kubeczek, ale nie zawsze się tak dzieje. Drugim czynnikiem przyspieszającym naukę korzystania z kubeczka, jest zainteresowanie malucha. Jeśli maluch nie ma ochoty na samodzielne picie, nie zmuszajmy go do tego. To, co wlewamy do kubeczka nie jest takie ważne dla jego rozwoju, na tym etapie kubeczek nie jest mu niezbędny.

2. Jaki kubeczek dla dziecka na początek?

Początkowo najlepiej kupić tzw. „kubeczek niekapek”. Taki rodzaj kubeczka dla dziecka nie pozwala na rozlanie jego zawartości, niezależnie od jego pozycji. Żeby się z niego napić, dziecko będzie musiało trochę possać, co będzie mu przypominało ssanie piersi lub butelki i przyjdzie z większą łatwością niż picie ze zwykłego kubka.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Kubeczki niekapkipozwalają na uniknięcie rozlania zawartości kubka, ale równocześnie nie pozwalają się dziecku nauczyć, jak prawidłowo pić z normalnego kubka. Jeśli dziecko będzie używało przez długi czas niekapka, może mieć problem przy próbach picia z normalnego kubka. Dlatego niektóre mamy radzą, aby kubek niekapek pozostawić na okazje, kiedy bardzo zależy nam na tym, aby dziecko nie rozlało picia, czyli na przykład kiedy jesteśmy w centrum handlowym czy w samochodzie. A w domu i przy pozostałych okazjach można dawać dziecku normalny kubek.

3. Co nalewać do dziecięcego kubeczka?

Pamiętajmy, że picie z kubeczka nie powinno zastępować karmienia piersią czy butelką. Na razie dziecko tego potrzebuje, a odstawianie od piersi lub butelki powinno dziać się stopniowo. Kubeczek powinien zawierać dodatki do diety malucha. Szczególnie, że na początku dziecko może mieć problem, żeby cokolwiek z niego wypić.
Co wlewamy do kubeczka? Na początku może to być po prostu woda. Pamiętajmy, aby nie nalewać od razu „do pełna” – wystarczy jedna czwarta kubka. Na początku prawdopodobnie dziecko i tak niewiele wypije. Dopiero kiedy maluch będzie już wiedział mniej więcej, do czego służy kubek, można podawać w nim odciągnięte mleko lub mleko modyfikowane. W 6 miesiącu życia dziecko jest także gotowe na soki owocowe i warzywne. Pamiętajmy jednak, że dzienny limit na taki sok to pół kubeczka dziennie. Pamiętajmy, że soki nie są najlepszym jedzeniem dla dziecka i mogą służyć wyłącznie jako dodatek. Po wypiciu całego kubka dziecko może nie mieć już ochoty na zdrowe jedzenie. Lepiej tego uniknąć. Zawsze najpierw dajemy dziecku to, co powinno zjeść, czyli mleko mamy albo modyfikowane, a dopiero potem wręczamy kubeczek z sokiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze