Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Nauka samodzielnego jedzenia

Nauka samodzielnego jedzenia to dla rodziców ogromne wyzwanie. Zanim dziecko nauczy się samodzielnie jeść, przygotuj się na kotlety lądujące na podłodze i stertę brudnych dziecięcych ubranek do prania. Skuteczne trafianie łyżeczką z jedzeniem do buzi nie jest wcale dla malucha takie łatwe. Wymaga wprawy i regularnego trenowania. Podczas wspólnego obiadu nie powinny cię dziwić niechciane ewolucje w postaci zupki na bluzeczce czy kalafiora w... kieszonce. Nie zrażaj się i nie krzycz na malucha. Dziecko w nauce samodzielnego jedzenia potrzebuje twojej pomocy i wsparcia.

Zobacz film: "Jak przekonać nastolatka do jedzenia zdrowego drugiego śniadania?"

1. Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?

Jeśli dziecko podczas jedzenia próbuje samo złapać łyżeczkę, którą go karmisz i interesuje się jedzeniem, oznacza to, że może zacząć uczyć się jeść samodzielnie. Jak pomóc maluchowi w nauce jedzenia? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Naucz dziecko samodzielnego jedzenia!
Naucz dziecko samodzielnego jedzenia!

W drugiej połowie pierwszego roku życia karmienie jest już zazwyczaj dobrze uregulowane, a dziecko ujawnia...

zobacz galerię
 • Pójdź z dzieckiem na zakupy. Razem wybierzcie bezpieczne akcesoria do jedzenia, np. plastikowy kubeczek-niekapek i talerzyk, kolorowe sztućce. Pozwól maluchowi zadecydować, czy chce miseczkę w misie czy w pieski. Kupcie nową łyżeczkę i widelczyk.
 • Powiedz dziecku, że już bardzo duże i dlatego będzie jadło samo, na początku z odrobiną pomocy ze strony mamy. Maluchy lubią czuć się dorosłe. Gdy samodzielne jedzenie przedstawisz jako przywilej i nobilitację, dziecko będzie chętniej się uczyło.
 • Ubierz dziecko w starsze i już podniszczone rzeczy, a pod bródką zawiąż śliniak. Nie będzie ci żal, kiedy zobaczysz lądujące na spodenkach buraczki, po których plamy nie schodzą zbyt dobrze, nawet przy użyciu najlepszych proszków do prania.
 • Usiądź z dzieckiem przy stole z całą rodziną. Maluch nie lubi siedzieć samotnie i być zmuszany do jedzenia. Woli mieć wszystkich przy sobie i patrzeć, jak rodzice trzymają sztućce, jak nabierają zupę i jedzą kotleta. Naśladując ich zachowania podczas posiłków, dziecko uczy się jeść samodzielnie, czuje przy tym satysfakcję i poczucie wspólnoty.
 • Na początku nie zabraniaj jeść dziecku rączkami. Podaj do jedzenia coś, z czym maluch łatwo sobie poradzi, np. obrane jabłko, kawałek sera, kanapkę itp. Małe sukcesy zachęcą go do podejmowania dalszych, bardziej skomplikowanych prób w nauce jedzenia.
 • Zachowaj cierpliwość. Trening czyni mistrza, sama się o tym niedługo przekonasz. Nie denerwuj się na malucha i nie strofuj go, jeśli po raz dziesiąty mięso z talerza wyląduje na podłodze. Jeśli jednak dziecko traktuje zrzucanie posiłków jako zabawę i robi to specjalnie, po prostu nie daj się w to wciągnąć, lecz zabierz talerzyk i poucz malucha.
 • Staraj się pomagać dziecku w jedzeniu. Pokaż maluchowi, jak trzymać łyżeczkę i jak nią nabierać jedzenie. Brzdąc może się nieco denerwować i nie chcieć wskazówek, więc warto pójść na układ: niech dziecko samo próbuje jeść, a ty od czasu do czasu swoimi sztućcami podawaj mu do buzi posiłek. Dzięki temu dziecko trochę potrenuje, a przy okazji nie zostanie głodne. Możesz również pomóc brzdącowi samodzielnie trafiać łyżeczką do buzi. Jeśli zobaczysz, że zaczyna sobie sam dawać radę, zrezygnuj z takiego sposobu karmienia.
 • Nagradzaj dziecka za nawet małe sukcesy w nauce jedzenia. Chwal malucha po obiedzie, że świetnie sobie poradził. Możesz nawet bić mu brawa. Brzdąc na pewno będzie wtedy z siebie dumny i jutro pokaże ci, że potrafi jeszcze lepiej i ładniej jeść łyżeczką. Umiejętne nagradzanie malca to najlepsza motywacja do nauki.

2. Czego unikać podczas nauki samodzielnego jedzenia?

Jeśli nie chcesz szybko zniechęcić malca do nauki samodzielnego jedzenia, to:

 • nie popędzaj – dziecko potrzebuje czasu, aby opanować umiejętność trafiania łyżeczką z jedzeniem do buzi; nikt z nas nie potrafił tego od urodzenia;
 • nie strofuj – ciągłe upomnienia typu: „Uważaj, zaraz ci upadnie”, „Nie rób tak, bo się ubrudzisz” sprawiają, że dziecko czuje się sparaliżowane i nauka rzeczywiście nie idzie mu zbyt sprawnie, a już na pewno nie przynosi radości i zadowolenia;
 • nie poniżaj – krytyka malca podczas jedzenia w stylu: „Ty zawsze musisz coś rozsypać”, „Ale z ciebie fajtłapa”, „Nigdy nie uważasz” sukcesywnie obniżają jego poczucie wartości i sprawiają, że maluch szybko zaczyna wierzyć w te słowa. Chyba nie chcesz, by dziecko tak szybko rzuciło naukę jedzenia, jak ją zaczęło?

Choć uczenie dziecka samodzielnego jedzenia wymaga od rodziców dużej cierpliwości i zaangażowania, to jednak wysiłek się opłaca. Z czasem zauważysz, jak maluch sam bezbłędnie używa sztućców i potrafi zachować dobre maniery przy stole. Choć nauka samodzielnego jedzenia to proces długotrwały, małe sukcesy dziecka potrafią wzbudzić uśmiech na ustach niejednej mamy.

Nauka samodzielnego jedzenia
Nauka samodzielnego jedzenia (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Joanna Krocz

Następny artykuł: Nauka samodzielnego korzystania z toalety

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.