Trwa ładowanie...

Gdy pojawia się drugie dziecko

Dzieci różnie reagują na pojawianie się rodzeństwa. Niektóre z nich obawiają się, że zrobiły coś nie tak i przez to rodzice chcą mieć nowe dziecko w rodzinie, inne nie mogą doczekać się brata lub siostry, dotykają brzuszka mamy, śpiewają maleństwu kołysanki i przygotowują dla niego swoje zabawki. Jeszcze inne są złe na rodziców i nie chcą nowego dziecka, powtarzają sobie, że nie będą bawiły się z nim bawiły i planują ucieczkę z domu. Jak przygotować kilkuletnie dziecko na powiększenie rodziny?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"
Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa?
Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa?

Rodzice, którzy oczekują na przyjście na świat drugiego dziecka często nie wiedzą, jak przygotować swojego

zobacz galerię

1. Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Wszelkie zmiany w domu związane z pojawianiem się nowego dziecka powinny zostać wprowadzone w życie już na początku ciąży. Wtedy należy zorganizować pokój dla starszego dziecka lub zadbać o jego nowe, samodzielne łóżko czy po raz pierwszy zabierać go do przedszkola. Wszystkie te zmiany nie powinny zbiegać się w czasie z pojawieniem się nowego maluszka. Starsze dziecko nie powinno odczuwać żadnej straty w związku z przyjściem na świat rodzeństwa.

Wiadomości o nowym dziecku nie powinno się przekazywać zbyt szybko dzieciom, które jeszcze nie widzą zmian w ciele i samopoczuciu matki. Bezpieczniej jest przeczekać trzy miesiące i dopiero wtedy porozmawiać z dzieckiem. Gdy starsze dziecko martwi się o mamę, trzeba szybko wyjaśnić sytuację. Rodzice wspólnie powinni powiedzieć dziecku o nowym członku rodziny.

Jak powiedzieć o ciąży?

  • Informacja powinna zostać przekazana w miejscu, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, najlepiej w domu.
  • Rodzice nie powinni popadać w przesadny zachwyt.
  • Trzeba powiedzieć, że maleństwo na początku będzie głownie spało i jadło i często płakało. Także w nocy.
  • Rodzice nie mogą spodziewać się od dziecka wybuchu radości. Malec musi mieć czas na oswojenie się z tą nowiną. Może różnie zareagować, zadawać mnóstwo pytań lub zamknąć się w sobie. Nie można naciskać na dziecko. Jeśli nie chce rozmawiać na ten temat, należy poczekać, aż przyjdzie samo. Warto podkreślać miłość do niego, być wyrozumiałym i delikatnym. Starszemu dziecku trzeba opowiedzieć, jakim ono było niemowlakiem, jak zachowywało się w brzuszku oraz pokazać zdjęcia z USG czy szpitalne opaski dla niemowlaków.
Przygotowanie dziecka na przybycie rodzeństwa
Przygotowanie dziecka na przybycie rodzeństwa

Przygotowujcie dziecko na przyjście rodzeństwa. Pozwalajcie mu na kontakt „z brzuszkiem”.

zobacz galerię

2. Zazdrość o rodzeństwo

Różnica wieku między rodzeństwem wpływa na to, jak starsze dziecko przyjmuje wiadomość o nowym. Młodsze dzieci oswajają się szybciej z nową sytuacją, natomiast starsze dziecko w wieku szkolnym lub przedszkolnym, mają z tym większe trudności. Obawiają się, że dla rodziców są już nieważne, że stracą swoje zabawki, że dzidziuś zajmie ich miejsce, że rodzice nie będą chcieli się z nim bawić, itd. może pojawić się także zazdrość o rodzeństwo. Napięcie i stres dziecka można rozładowywać przez uświadamianie mu, że rodzice o nim nie zapomnieli. Gdy mama w czasie ciąży przebywa w szpitalu, powinna często dzwonić do dziecka i okazywać mu zainteresowanie. Podczas nieobecności mamy ktoś z rodziny powinien zadbać o dziecko i zabierać je na lody, do zoo itd. Malec powinien być często przytulany, aby czuł się bezpiecznie.

Gdy na świecie pojawi się już drugie dziecko, warto pozwolić starszemu w uczestniczeniu w pielęgnacji maleństwa, sprzątaniu jego zabawek, składaniu ubranek itd.

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.