Trwa ładowanie...

Zdjęcie wprawiło internautów w zakłopotanie. Na szczęście to tylko iluzja optyczna

 Katarzyna Krupka
26.01.2021 20:47
Zdjęcie zostało udostępnione 230 tys. razy
Zdjęcie zostało udostępnione 230 tys. razy

Na Twitterze zawrzało. Zdjęcie dziewczynki na pierwszy rzut oka może zaskakiwać, ale gdy przyjrzymy się bliżej – dostrzegamy rozwiązanie zagadki.

spis treści

1. Zdjęcie dziewczynki z dziwnymi nóżkami

Po opublikowaniu zdjęcia dziewczynki o pięknych blond włosach internauci zaczęli się zastanawiać. Wszsytko ze względu na dziwny kształt nóg dziewczynki. Część użytkowników Twittera myślała, że to może być wynik choroby, albo że dziecko jest niedożywione lub cierpi na anoreksję.

Zdjęcie zostało udostępnione 230 tys. razy
Zdjęcie zostało udostępnione 230 tys. razy
Zobacz film: "Schudła 30 kilogramów. Trenuje z hula-hop"

Nic bardziej mylnego, chociaż odkrycie prawdy o fotografii nie było proste. Niektórym rozwiązanie zagadki zajęło nawet pół godziny.

Zdjęcie zostało udostępnione 230 tys. razy. Co więcej - miało 46 tys. reakcji oraz 37 tys. komentarzy. To przawdziwy hit w sieci!

Na szczęście chude nóżki dziewczynki na zdjęciu, to wyłącznie efekt iluzji optycznej. Mała trzymna w ręku torbę z popcornem, która wkomponowała się w tło, gdyż ma do niego bardzo zbliżony kolor. To dlatego trudno dostrzec ją na pierwszy rzut oka.

2. Anoreksja u nastolatków

Nic dziwnego, że interneutów zaniepokoiło zdjęcie. Zjawisko anoreksji z roku na rok występuje u coraz młodszych osób.

Nastolatki, bardziej niż inna grupa wiekowa, narażone są na wystąpienie anoreksji. Anoreksja u nastolatek lub jadłowstręt psychiczny, jest jednym z najczęstszych zaburzeń odżywiania wśród młodzieży. Anoreksja oznacza, problemy z łaknieniem i paniczny lęk przed przybraniem na wadze, choćby jednego, niechcianego kilograma.

Nastolatki z anoreksją potrzebują natychmiastowego leczenia (iStock)
Nastolatki z anoreksją potrzebują natychmiastowego leczenia (iStock)

Nastolatki z anoreksją mają obsesję na punkcie swojej sylwetki. Objawia się to problemami z jedzeniem i ze zniekształceniem postrzegania samego siebie. Cały czas myślą, że są grubi, nawet jeśli są już niebezpiecznie szczupli.

Choroba ta może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, aby odzyskać równowagę żywieniową.

3. Przyczyny anoreksji

Przyczyny anoreksji są znane, ale niektóre osoby stają się bardziej podatne na brak łaknieniajeżeli:

  • czują się bezsilni wobec zmian zachodzących w ich ciele, zmian w okresie dojrzewania dziewcząt, takich jak naturalny i zdrowy przyrost masy ciała i za wszelką cenę chcą je kontrolować;
  • wzorują się na gwiazdach i modelkach, które są bardzo szczupłe;
  • przechodziły już choroby psychiczne, takie jak depresja, niepokój lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne;
  • żyją w rodzinie, gdzie mocno zwraca się uwagę na wagę ciała;
  • zaangażowane są w sport, np.: gimnastykę artystyczną, jazdę na łyżwach, balet, których uprawianie wiąże się z bardzo niską wagą i bardzo szczupłą sylwetką;
  • wywierana jest na nią jakakolwiek presja.
Jadłowstręt psychiczny jest poważnym i potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania (iStock)
Jadłowstręt psychiczny jest poważnym i potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania (iStock)

Nastolatki z anoreksją potrzebują natychmiastowego leczenia, aby uzyskać równowagę w zaburzeniach odżywiania. Jeśli nastolatek lub twój przyjaciel może mieć anoreksję, musi szukać pomocy natychmiast. Osoby takie powinny być leczone przez lekarzy specjalistów od zdrowia psychicznego i dietetyków.

Terapia indywidualna jest niezbędna, aby nastolatek uczył się zdrowych nawyków żywieniowych i lepszego nastawienia do żywności oraz postrzegania swojego ciała.

Również terapia rodzinna może pomóc w zrozumieniu i przezwyciężeniu problemów nastolatków oraz mieć pozytywny wpływ na leczenie, a niejednokrotnie zbliżyć rodziców do ich dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze