Trwa ładowanie...

Dlaczego dziecko powinno mieć własne naczynia?

Avatar placeholder
28.05.2019 13:41
Dlaczego dziecko powinno mieć własne naczynia?
Dlaczego dziecko powinno mieć własne naczynia? (123rf)

Artykuł sponsorowany

W każdym domu znajdują się małe talerzyki, miseczki, kubki i sztućce, z których – przynajmniej teoretycznie – mogłoby korzystać na co dzień małe dziecko. Rodzice wiedzą jednak, że własna, kolorowa zastawa ma dla maluchów ogromne znaczenie, i bez mrugnięcia okiem kupują talerzyki ozdobione księżniczkami, postaciami z bajki o Kubusiu Puchatku i wizerunkiem Spidermana. Chęć sprawienia brzdącom radości nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto nabyć dla dziecka zestaw naczyń.

1. Wygoda przede wszystkim!

Naczynia, których używamy na co dzień, mogą wydawać się nam lekkie i poręczne, ale z perspektywy dwu- lub trzylatka są to ciężkie i niewygodne przedmioty. Maluchy chcą wprawdzie jeść samodzielnie, ale uchwycenie porcelanowego lub szklanego talerza małymi rączkami jest dla nich nie lada wyzwaniem. Na szczęście z pomocą rodzicom i ich dzieciom przychodzą specjalne zastawy dziecięce, wykonane z lekkich, sztucznych tworzyw odpornych na uszkodzenia. Dla dziecka warto nabyć naczynia, które można myć w zmywarce – produkt powinien być wysokiej jakości, między innymi po to, aby zawarte w nim związki chemiczne nie przedostawały się do pokarmu spożywanego przez malca.

2. Jakie naczynia warto kupić dla dziecka?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Talerzyk, miseczka, kubek i sztućce to podstawowe elementy dziecięcej zastawy – powinien je posiadać każdy niemowlak, który spożywa już produkty stałe. Naczynia i sztućce przeznaczone dla tak małych dzieci oprócz funkcji stricte użytkowej mogą pełnić także rolę edukacyjną – tak właśnie „działają” produkty z oferty marki Fisher-Price:

  • Elastyczne łyżeczki – mają elastyczny uchwyt, który służy do zginania i skręcania łyżeczki; poręczny sztuciec pomaga maluchowi w zdobyciu umiejętności nabierania pokarmu łyżeczką.
  • Kolorowe kubeczki ze specjalną podkładką, która ułatwia dziecku odstawianie kubka z napojem na stół – z kubeczków mogą korzystać dzieci od 18 miesiąca życia.
  • Podróżny pojemniczek na żywność można spakować do podręcznej torby, idąc na spacer lub jadąc na wycieczkę samochodem. W szczelnym pojemniku o dwóch komorach zmieści się porcja jedzenia, którą dziecko może spożyć samodzielnie, korzystając z Podróżnych sztućców marki Fisher-Price.
  • Kubek niekapek 3 w 1 z regulacją wypływu – dostosowanie ustawień ustnika do możliwości dziecka pomaga płynnie przejść od małego wypływu przy miękkim ustniku do wypływu otwartego.
  • Zestaw startowy prezentowy (w składzie: cztery łyżeczki, wyjmowany koszyk do zmywarki, suszarka na blat, talerzyk, miseczka oraz dwa kubki niekapki) zawiera wszystkie elementy konieczne do nakarmienia dziecka i umycia oraz osuszenia naczyń po posiłku.

Kolorowe, estetycznie wykonane naczynia to nie tylko wygoda dla ich małych użytkowników – istotną rolę odgrywa tu także aspekt psychologiczny. Maluchy przyzwyczajają się bowiem do przedmiotów, z których korzystają – gdy są one w pobliżu, dzieci czują się bezpiecznie i chętnie odkrywają otaczający je świat. Zasada ta nie omija także naczyń, z których brzdące spożywają posiłki, oraz sztućców. Malec będzie bardziej skory do eksperymentów (np. nabieranie jedzenia łyżeczką), jeśli w ich trakcie będzie korzystał z dobrze znanych mu przedmiotów. Właśnie dlatego inwestycja w dziecięcą zastawę to zawsze dobry pomysł, zwłaszcza gdy zakupione naczynia i sztućce zostały zaprojektowane w taki sposób, by wyjść naprzeciw potrzebom małych smakoszy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze