Trwa ładowanie...

Dziecko 10 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 14.10.2022 14:36
Dziecko 10 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja
Dziecko 10 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja (123rf)

Dziecko 10-miesięczne cały czas przybiera na wadze – ok. 0,5 kg i powiększa się jego wzrost, choć przyrost masy i długości ciała nie jest tak znaczący. 10-miesięczne dziecko sprawnie siedzi i raczkuje, próbuje wstawać i samodzielnie chodzić, choć możliwe jest to tylko, jeśli przytrzymuje się nóg od stołu lub mebli znajdujących się w jego otoczeniu. 10-miesięczne niemowlę reaguje na mimikę swoich rodziców i potrafi wyczytać emocje płynące z ich twarzy. Rozumie wiele poleceń, jakie są do niego kierowane, ale potrafi odpowiedzieć na nie wyłącznie sylabami.

spis treści

1. Dziecko 10 miesiąc - rozwój fizyczny

10-miesięczne niemowlę ciągle przybiera na wadze. Choć nie jest to tak dynamiczny przyrost masy jak wcześniej, to niemowlę wciąż przybiera na wadze jakieś 0,5 kg - właśnie potroiło swoją wagę urodzeniową. Również zwiększenie wzrostu dziecka nie jest tak widoczne jak kiedyś, choć z każdym miesiącem zwiększa się długość jego ciała. O tym, czy przyrost wagi i wzrostu twojego dziecka jest prawidłowy, możesz sprawdzić korzystając z siatek centylowych, np. podczas wizyty u pediatry. ****

10-miesięczne niemowlę ma już kilka zębów - zwykle są to dwa dolne i górne siekacze przyśrodkowe. Niemowlak w wieku 10. miesięcy potrafi już samodzielnie siadać i bez problemu utrzymuje tę pozycję. Próbuje się przemieszczać za pomocą raczkowania lub poruszania się przy meblach i innych przedmiotach. Potrafi utrzymać wyprostowaną postawę ciała, ale tylko przytrzymując się nogi stołu czy poręczy fotela. Ciągle jednak często się przewraca i upada na pupę, dlatego trzeba szczególnie uważać na dziecko i na to, gdzie upada.

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

Coraz sprawniejsze stają się również paluszki i rączki niemowlaka, który potrafi już, np. wkładać zabawki do pojemnika. Chętnie sięga po niewielkie przedmioty leżące na podłodze, np. guziki, monety itp. Jeśli rzuca gdzieś jakiś przedmiot, potrafi skupić na nim swój wzrok i śledzić tor ruchu tego przedmiotu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Dziecko 10 miesiąc - pielęgnacja

10-miesięczne niemowlę mówi coraz więcej i potrafi już świadomie używać słów „daj”, „nie”, „am”. Słowa często współgrają z gestami i mimiką. Dziecko potrafi pokazać, że chce jeść lub jest już najedzone. Umie też zasygnalizować konieczność pomocy mu przy jakieś skomplikowanej zabawce.

10-miesięczne dziecko nie lubi być samo Uwielbia towarzystwo mamy, taty i innych osób z najbliższego otoczenia. Chce być w centrum uwagi i dąży do tego, by rodzice poświęcali mu jak najwięcej czasu i bawili się z nim. Dziecko lubi też, gdy dużo się do niego mówi i wiele z tego rozumie, choć potrafi odpowiadać tylko sylabami. 10-miesięczne dziecko potrafi odwracać głowę i kierować wzrok w stronę przedmiotu, o który pytają rodzice.

10 miesiąc życia dziecka przynosi coraz szybszy rozwój fizyczny
10 miesiąc życia dziecka przynosi coraz szybszy rozwój fizyczny (123RF)

Na pytanie, "gdzie jest lampa", kieruje główkę w stronę, gdzie zawsze znajduje się ten przedmiot. Potrafi odczytywać i rozumieć mimikę dorosłych i odczytać emocje, jakie malują się na ich twarzach.

Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu
Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu [6 zdjęć]

To, w jaki sposób odżywiają się dzieci, ma wpływ nie tylko na ich wagę, wygląd czy dobre samopoczucie.

zobacz galerię

Ważnym czynnikiem rozwojowym staje się w tym okresie aprobata i pomoc rodziców. Jeśli dziecko widzi, że jego poczynania się spotykają się z aprobatą dorosłych, tym samym chętnie „prezentuje” swoje inne umiejętności, bo chce być podziwiane. Dziecko lubi być chwalone, głaskane i przytulane za swoje dokonania, i rodzice, którym zależy na rozwoju niemowlaka, nie mogą o tym zapominać.

PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Zobacz także:

Ewelina Stanios

Następny artykuł: 11 miesiąc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze