Trwa ładowanie...

Dziecko 1 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja

Avatar placeholder
14.10.2022 14:37
Dziecko 1 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja
Dziecko 1 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja (123rf)

Dziecko (1 miesiąc) zaczyna już samo podnosić główkę, jeśli leży na brzuchu, jednak należy jeszcze ciągle pamiętać o podtrzymywaniu główki maleństwa. Około pierwszego miesiąca dziecko zaczyna wydawać dźwięki przypominające gulgotanie.

Pojawia się także głużenie, czyli najwcześniejsza faza rozwoju mowy dziecka. Wzrok jednomiesięcznego dziecka jest coraz lepszy, coraz energiczniej reaguje na różne bodźce. Malucha cieszą kolorowe zabawki i obrazki, bliskość twarzy mamy i taty, a także ich głosy.

spis treści

1. Dziecko 1 miesiąc - rozwój fizyczny

Mięśnie szyi jednomiesięcznego dziecka nie są jeszcze na tyle sprawne, aby utrzymać główkę pionowo. Maluszek może trochę unosić główkę, kiedy leży na brzuszku, jednak w pozycji pionowej, trzymane przez dorosłego, nie utrzyma samodzielnie główki.

Jednomiesięczne dziecko może próbować brać do ręki zabawki, jednak koordynacja ręka-oko nie jest jeszcze do tego wystarczająca. Dziecko może wyciągać rączki w stronę interesującej zabawki, ale będzie miało prawdopodobnie zaciśnięte piąstki i nie chwyci jej. Jeśli zabawka zostanie maluchowi podana, jest w stanie ją utrzymać w rękach.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Czy niemowlę widzi w wieku kilku tygodni? Oczywiście, że tak! Kilkutygodniowy maluch jest w stanie na coraz dłużej skupiać wzrok. Można przez dłuższą chwilę patrzeć mu w oczy. Zalecane jest mówienie do dziecka twarzą w twarz.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Krążenie krwi u malucha i utrzymywanie temperatury ciałajeszcze nie działają tak sprawnie jak u dorosłej osoby. Warto więc zwrócić uwagę, czy dziecko jest zawsze ubrane odpowiednio do temperatury otoczenia. Najwięcej ciepła „ucieka” przez dłonie i stopy, należy o tym pamiętać.

2. Dziecko 1 miesiąc - pielęgnacja

Jednomiesięczne dziecko odkrywa, że rączki i nóżki, które widzi, należą do niego. To zainteresowanie można podtrzymywać, bawiąc się z niemowlęciem jego rączkami i nóżkami. Wtedy maluch poczuje dotyk rodzica, równocześnie widząc swoje kończyny.

Już od dłuższego czasu maluszek jest w stanie rozpoznać mamę i tatę. Około pierwszego miesiąca życia potrafi to nawet okazać. Reaguje inaczej na obce twarze, a inaczej na swoich rodziców. Uspokaja się, widząc mamę lub tatę, łatwiej nawiązuje z nimi kontakt wzrokowy.

W 1 miesiącu dziecko potrafi już rozpoznawać twarze rodziców
W 1 miesiącu dziecko potrafi już rozpoznawać twarze rodziców (123RF)

Jednomiesięczne niemowlę wydaje się preferować pewne rodzaje muzyki i dźwięków. Dobrze jest puszczać mu różnorodną muzykę i umożliwiać słuchanie różnych dźwięków. Będzie to stymulowało rozwój dziecka.

Głużenie u jednomiesięcznego niemowlaka pojawia się między pierwszym a trzecim miesiącem życia dziecka. Dziecko jest zdolne do głużenia, kiedy mięśnie jego szyi rozwiną się wystarczająco, aby maluch utrzymywał główkę. Głużenie to przede wszystkim dźwięki gardłowe, a nawet dźwięk przypominający głoskę „r” – nie jest to jeszcze żadna próba komunikacji, głużenie jest odruchem, i to niezależnym od języka i kultury, w których dziecko dorasta. Głużą także dzieci z uszkodzonym narządem słuchu. Gaworzenie, czyli następny etap rozwoju mowy dziecka, pojawi się dopiero około szóstego miesiąca życia malucha.

PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Zobacz także:

Należy pamiętać, że dzieci urodzone przedwcześnie nie zawsze rozwijają się tak, jak ich rówieśnicy urodzeni o czasie. W ich przypadku to pediatra musi stwierdzić, czy rozwijają się prawidłowo. Przełomowe momenty u takich niemowląt nadchodzą zazwyczaj zgodnie z datą ich prawidłowej daty urodzenia.

Następny artykuł: 2 miesiąc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze