Trwa ładowanie...

Dziecko 12 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja

Avatar placeholder
14.10.2022 14:37
Dziecko 12 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja
Dziecko 12 miesiąc - rozwój fizyczny, pielęgnacja (123rf)

Roczne dziecko potrafi już samodzielnie postawić kilka kroków, choć po pokonaniu tej odległości, zwykle się przewraca lub wpada w ramiona mamy. 12-miesięczne dziecko świadomie wypowiada już słowa „mama” i „tata”, reaguje na proste polecenia typu: „podaj mi smoczek” i współpracuje z rodzicami przy karmieniu czy zakładaniu ubranek. Roczne niemowlę z zainteresowaniem przygląda się innym dzieciom, ale nie potrafi jeszcze wspólnie bawić się z innymi maluchami; jest nieufne wobec obcych i boi się nieznajomych.

spis treści

1. Dziecko 12 miesiąc - rozwój fizyczny

12. miesiąc życia dziecka to czas, w którym dziecko stawia pierwsze samodzielnie kroki. Nie jest oczywiście długi marsz, ale krótkie 2-3 kroki, po których maluch przewraca się lub wpada w ramiona mamy. Jeśli twoje 12-miesięczne dziecko jeszcze samodzielnie nie pokonało żadnej odległości, nie powinnaś się martwić. Jak wskazują specjaliści, dziecko ma czas na postawienie pierwszych kroków do 18. miesiąca życia.

Późniejsze stawianie pierwszych kroków wynika przede wszystkim z obawy dziecka o upadek. 12-miesięczny niemowlak jest nie tylko bardzo sprawny motorycznie, ale rozwojowi ulegają także jego sprawności psychiczne i społeczne.

Zobacz film: "Leżenie na brzuszku a rozwój niemowlęcia"

Po pierwsze, dziecko z ogromną przyjemnością powtarza wyrazy dźwiękonaśladowcze oraz dźwięki, które słyszy w swoim najbliższym otoczeniu: szczekanie psa ("hau-hau"), miauczenie kota ("miau-miau"), cykanie zegarka ("tik-tak"). Po drugie, dziecko świadomie wypowiada takie wyrazy, jak: "mama", "tata" czy "baba".

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Poza tym słowami dziecko świadomie artykułuje takie wyrazy, jak: "da" albo "nie", dzięki czemu może współpracować z rodzicami, np. podczas karmienia czy ubierania. Roczny niemowlak rozumie proste polecenia i potrafi na nie reagować, np. "otwórz buzię", "podaj misia" itp.

2. Dziecko 12 miesiąc - pielęgnacja

Roczny niemowlak może jeść właściwie wszystko to, co jedzą jego rodzice, ale trzeba pamiętać, by jedzenie to było lekkostrawne i niezbyt mocno doprawiane. Jeśli widzisz, że mimo rozszerzenia jadłospisu, dziecko niezbyt chętnie sięga po jedzenie przygotowane na jego talerzu, nie powinnaś się martwić. Od pierwszego roku życia dziecka zmienia się jego układ trawienny, a przyrost masy ciała nie jest tak znaczny, jak w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy.

Roczny maluch jest niezwykle intensywnie zainteresowany otaczającym go światem. Chce wszystkiego dotknąć i zobaczyć. Uwielbia zabawki, które mają nietypowe kształty, ponieważ chętnie ich dotyka, a przez to doskonali swój zmysł dotyku.

W 12 miesiącu życia dziecko nie rośnie już tak intensywnie jak dotychczas
W 12 miesiącu życia dziecko nie rośnie już tak intensywnie jak dotychczas (123RF)

Intrygują go także kolory i nowe obrazki, dlatego dobrym pomysłem jest zakupienie dziecku puzzli, które będą stymulowały i pobudzały twojego malucha do myślenia, a jednocześnie rozwijały jego zdolności manualne. Rozwój 12-miesięcznego dziecka przebiega prawidłowo, jeśli uczestniczą w nim rodzice, dlatego musisz pamiętać, by aktywnie uczestniczyć w zabawach dziecka.

Niemowlę na spacerach bacznie przygląda się innym dzieciom, jest nimi bardzo zainteresowane. Jednak dziecko w tym wieku jeszcze nie potrafi bawić się wspólnie z rówieśnikami i nie rozumie też pojęcia własności, dlatego nie wie, że jakaś zabawka jest jego, a inna drugiego dziecka, dlatego podczas zabawy z innym niemowlakiem łatwo o kłótnię i płacz.

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko
Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko [11 zdjęć]

Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły

zobacz galerię

Roczne dziecko jest nieufne wobec obcych, ale chętnie okazuje uczucia tym, których zna. Cieszy się na widok taty, który wraca z pracy, i z niecierpliwością oczekuje widoku mamy, z którą będzie mógł bawić się i „rozmawiać”.

PIERWSZY ROK ŻYCIA DZIECKA

Zobacz także:

Ewelina Stanios

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze