Trwa ładowanie...

Nuty na cymbałki do znanych dziecięcych melodii

 Ewa Rosiecka
02.08.2022 22:21
Cymbałki to dobry instrument dla najmłodszych dzieci
Cymbałki to dobry instrument dla najmłodszych dzieci (Adobe Stock)

Cymbałki dla dzieci to świetna zabawa i pożyteczna nauka w jednym. Muzyka powinna towarzyszyć maluchom od najmłodszych lat, ze względu na jej pozytywny wpływ na dziecięcą psychikę i rozwój. Nie ma również lepszej zabawy w domu niż wspólne muzykowanie. Co daje rodzinne granie i śpiewanie? Jakie są znane nuty na cymbałki?

spis treści

1. Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Gra na instrumencie muzycznym jest zalecana dzieciom od jak najmłodszych lat z uwagi na korzyści, jakie im przynosi. Poza kształceniem słuchu i rozwijaniem talentu muzykowanie świetnie wpływa na rozwój mózgu dziecka, a także szybsze przyswajanie języków obcych.

Zdolności muzyczne u dziecka możemy rozwijać m.in. kupując mu muzyczne zabawki, które może nie oddadzą jakości dźwięku prawdziwych instrumentów, ale oswajają je ze sposobem gry, dzięki czemu maluch będzie mógł wybrać, na czym chce grać.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Muzykowanie i rozwijanie zdolności muzycznych dziecka ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, warto zatem od początku zachęcać malucha do tego rodzaju aktywności.

2. Cymbałki - co to za instrument?

Cymbałki to jeden z najprostszych instrumentów muzycznych, dlatego są doskonałe na początek przygody z muzyką. Do tego nie są drogie - ich koszt to około 50 zł. Dają możliwość rozwoju słuchu muzycznego i uwrażliwienia, uczą również różnicowania rytmów, melodii i dźwięków.

Czym są cymbałki? Jest to strunowy instrument muzyczny uderzany pałeczkami, z grupy chordofonów. Należą do grupy instrumentów strunowych uderzanych.

Jak zbudowane są cymbałki? Struny tego instrumentu rozciągnięte są na drewnianej płycie. Ilość strun może dochodzić nawet do 100, a rozciągnięte są w tzw. pasmach korpusu instrumentu. Pasma te mogą mieć od 2 - 5 strun tej samej wysokości, aby wzmocnić głośność instrumentu.

Struny zaczepione są o kołki, podobne do fortepianowych, a strojone są specjalnym kluczem o przekroju w kształcie kwadratu (zwykle o średnicy 5 mm).

Cymbałki posiadają 2 lub więcej podstawków: lewy do wyższych strun i prawy do strun basowych. Kolejne rozszerzają skalę instrumentu o dodatkowe dźwięki alterowane.

Cymbałki przeznaczone dla dzieci powinny być kolorowe i lekkie, aby mogły skupić uwagę dziecka na sobie. Kolorowe blaszki w różnych kolorach pełnią też inną funkcję - ułatwiają zapamiętanie nut na cymbałkach. Instrument przeznaczony dla dzieci powinien być również solidny i nie zawierać żadnych małych i ostrych elementów, które mogłyby być niebezpieczne dla dziecka.

Cymbałki dla najmłodszych dzielimy na dwa rodzaje:

  • diatoniczne - jednorzędowe, nie zawierające półtonów;
  • chromatyczne - zwykle są dwurzędowe (w drugim rzędzie są dźwięki obniżone o pół tonu lub podwyższone).

3. Nuty na cymbałki - popularne piosenki dla dzieci

Poniżej publikujemy kilka nut na cymbałki do znanych i lubianych dziecięcych melodii:

  • "Wlazł kotek na płotek" na cymbałki: GEEFDDCEG GEEFDDCEC;
  • "Wśród nocnej ciszy" na cymbałki: CDHCGEEFFEx2 CECEFDHGx2 CCDDC;
  • "Panie Janie" na cymbałki: CDEC CDEC EFG EFG GAGFEC GAGFEC DDC DDC;
  • "Pójdźmy wszyscy do stajenki" na cymbałki: GAGAG CEC GAGAG CEC FEDDEDCCHHAHCDEE FEDDEDCCHHAHCCCC;
  • "Sto lat" na cymbałki:GE GE GAGFEFF DF DF GFEDEGG EGG EG EG C.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze