Choroby i dolegliwości malucha

Choroby i dolegliwości malucha to najczęściej przeziębienia, rzadziej grypa i inne zakaźne choroby, np. odra, różyczka, świnka czy ospa wietrzna. Dzięki szczepieniom obowiązkowym choroby te są dużo rzadsze niż kiedyś i mają łagodniejszy przebieg. Jeśli jednak dojdzie do zarażenia chorobą, nawet jeśli nie jest ona poważna, rodzice powinni rozpocząć leczenie domowe (w przypadku chorób zakaźnych dziecko nie może chodzić do przedszkola, bo zarazi inne dzieci), a w przypadku jego nieskuteczności zaprowadzić je do lekarza. Tylko tak można uniknąć ewentualnych powikłań, które występują nawet po zwykłej grypie.

Przeziębienie i grypa u dziecka

Przeziębienie u dziecka to zwykle stan podgorączkowy lub gorączka maksymalnie do 38,5°C. Objawy pojawiają się stopniowo i stopniowo zwiększają swoje natężenie. Maluch ma katar, boli go gardło, kaszle. Przeziębienie zwykle pojawia się wskutek wyziębienia, zmoknięcia na deszczu lub przegrzania (co doprowadziło do spocenia się i gwałtownego spadku temperatury dziecka). Infekcje bakteryjne tego typu przechodzą po kilku dniach i rzadko niosą za sobą powikłania.

Grypa u dziecka to dużo poważniejsza choroba. Objawy, takie jak wysoka gorączka, powyżej 39°C, pojawiają się nagle. Dziecko ma dreszcze, bolą je mięśnie i stawy. Nie zawsze w przebiegu grypy pojawia się katar, ból gardła i kaszel, choć one także mogą męczyć dziecko. Najbardziej niebezpieczne są powikłania pogrypowe. Grypa może prowadzić do rozwinięcia się zapalenia płuc, oskrzeli, zatok przynosowych. Szczególnie częstym powikłaniem pogrypowym u dzieci jest bolesne zapalenie ucha środkowego. Bardzo rzadko dochodzi do takich powikłań, jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowych.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Odra to choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Występuje obecnie bardzo rzadko ze względu na obowiązkowe szczepienia przeciw niej. Wylęganie choroby trwa 9-14 dni. Po tym czasie od zarażenia pojawiają się u dziecka pierwsze objawy, takie jak gorączka, nieżyt spojówek, katar, suchy kaszel i ból gardła. Później na ciele dziecka można zaobserwować wysypkę o dużych, zlewających się plamach. Pierwsze plamy pojawiają się za uszami, na twarzy i szyi. Powikłania po odrze to zapalenie ucha, krtani, płuc, mięśnia sercowego oraz odrowe zapalenie mózgu. Jeśli po kilku dniach gorączka zaczęła spadać, po czym znowu gwałtownie rośnie, konieczna jest ponowna wizyta u lekarza.

Różyczka ma okres wylęgania 14-21 dni. W jej przebiegu nie występuje wysoka gorączka, dziecko zwykle czuje się całkiem dobrze. Wysypka jest drobna i różowa, tworząca grudki. Potyliczne węzły chłonne dziecka i śledziona są powiększone. Świnka to przede wszystkim obrzęk i ból ślinianek oraz wysoka gorączka. Może pojawić się także zapalenie trzustki. Wtedy do objawów dołącza ból brzucha i wymioty.

Ostre choroby zakaźne są wywoływane przez wirusy. Nie stosuje się więc w takich przypadkach leczenia przyczynowego, a objawowe. Dziecko powinno leżeć w łóżku, być nawadniane, łykać witaminę C i leki przeciwgorączkowe. Nie powinno chodzić do przedszkola, bo może zarazić inne dzieci. Ważna jest wizyta u lekarza, który postawi pewną diagnozę.

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości malucha
Choroby i dolegliwości malucha

Preparat na katar dla maluszka

inne dolegliwości, można spróbować poradzić sobie z nim samodzielnie. Jeśli jednak oprócz wydzieliny w nosku pojawia się gorączka, częstszy niż zwykle płacz (...) , nie musimy wszystkiego wiedzieć, ale zawsze możemy pomóc swojemu maluszkowi...

Choroby i dolegliwości malucha

Uczulenie na leki

Uczulenie na leki

Alergia na leki pojawia się zazwyczaj u osób, które cierpią na inne schorzenia alergiczne.

Choroby i dolegliwości malucha

Przeszczepy u dzieci (WIDEO)

Przeszczepy u dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Transplantologia to nauka, która zajmuje się problemami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Zajmuje ona jeden z działów medycyny klinicznej i jest bardzo skuteczną metodą leczniczą. We współczesnej medycynie wykonywanie przeszczepów niejednokrotnie...

Choroby i dolegliwości malucha

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

Pokazać osobowość dzieci z zespołem Downa

. Październik jest w USA miesiącem solidarności z ludźmi dotkniętymi trisomią genu 21. Do udziału w projekcie Balsis zaprosiła dzieci, aby pokazać, że choroba

Choroby i dolegliwości malucha

Dziecko chore na świnkę

Dziecko chore na świnkę

zlokalizowanych w tylnej części jamy ustnej pomiędzy uszami i szczęką jest produkcja śliny. Po zarażeniu świnką ślinianki powiększają się i maluch odczuwa ból.

Choroby i dolegliwości malucha

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami

Nawilżacz powietrza Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza powietrze. Podrażnia to drogi oddechowe. Tym problemom może zaradzić nawilżanie powietrza za pomocą specjalnego urządzenia....