Naturalny sposób na kaszel. Oczyści płuca, wymiecie śluż i toksyny
Tymianek to zioło, którego właściwości znane są od wieków. Niegdyś stosowany w leczeniu zapaleń jamy ustnej, dzisiaj używany jest głównie w walce z uporczywym kaszlem i bólem gardła. Szczególnie popularny jest syrop tymiankowy, który za grosze możemy przygotować samodzielnie w domu.
1. Właściwości syropu z tymianku
To naturalny antybiotyk. Zioło ma właściwości antybakteryjne. Dezynfekuje i leczy stany zapalne. Zielone drobne listki tymianku oraz jego fioletowe kwiatostany zawierają liczne olejki eteryczne: tymol, terpineol, borneol, cyneol oraz octan bornylu. To właśnie one wykazują działanie lecznicze. Dlatego syrop przygotowuje się głównie z listków rośliny.
Jest skutecznym lekiem na pierwsze objawy przeziębienia. Mogą go pić zarówno dorośli, jak i dzieci. Ten naturalny lek wpływa pozytywnie na drogi oddechowe oraz układ pokarmowy.
Zobacz także:
W przypadku dolegliwości gardłowych, syrop z tymianku wykazuje działanie przeciwgrzybicze i aseptyczne. Łagodzi objawy infekcji gardła, ale także leczy zapalenia dziąseł. W walce z kaszlem – działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Jest uniwersalny – można go stosować na kaszel suchy i mokry.
Syrop z tymianku jest też bogatym źródłem wielu witamin. Zawiera podnoszącą odporność i wspomagającą proces tworzenia krwi witaminę C. W czasie infekcji organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik. W syropie z tymianku znajdziemy też witaminy A, B6 oraz kwas foliowy, beta karoten, niacynę i liczne minerały: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz cynk.
Syrop z tymianku sprawdzi się też przy bólach brzucha. Łagodzi objawy nieżytu żołądka, stosowany jest w leczeniu podrażnionych jelit i dolegliwości ze strony wątroby.
To, że syrop z tymianku pozytywnie wpływa na zdrowie oraz leczy stany zapalne, potwierdziła także nauka. Badacze z Zakładu Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi stwierdzili, że olejki eteryczne zawarte w tymianku wykazują działanie silniejsze niż antybiotyki. Skutecznie leczą zwłaszcza zakażenia bakteriami Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia i Pseudomonas genera. Wyniki prac opublikował prestiżowy magazyn "Journal of Medicinal Chemistry".
2. Jak przygotować syrop z tymianku?
Najwięcej właściwości będzie miał syrop ze świeżych listków rośliny. Można ją posadzić w ogrodzie, a nawet w doniczce w domu – nie jest wymagająca i rośnie na każdym podłożu. Naturalny lek można również przygotować z suszu.
Przeczytaj także:
Przepis na syrop tymiankowy jest prosty. Wystarczy przygotować szklankę cukru i wsypać ją do garnka. Całość zalewamy szklanką wody i rozpuszczamy. Do rozpuszczonego cukru dodajemy dużą garść liści tymianku. Jeśli używamy suszonego – ok. 10 g. Całość gotujemy kilka minut. Możemy wcisnąć też sok z cytryny, a zamiast cukru zastosować miód.
Gorący syrop wlewamy do butelek i zakręcamy.
Gotowe.