Trwa ładowanie...

Czym jest fenspiryd i dlaczego warto szukać syropu, który ma tę substancję w składzie?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 22.05.2019 09:55
Czym jest fenspiryd i dlaczego warto szukać syropu, który ma tę substancję w składzie?
Czym jest fenspiryd i dlaczego warto szukać syropu, który ma tę substancję w składzie?

Na rynku farmaceutycznym jest wiele leków, których zadaniem jest wyleczyć kaszel u dziecka. Rodzic, który mierzy się z chorobą swojej latorośli, ma przed sobą nie lada wyzwanie – spośród dziesiątek różnych syropów, musi wybrać ten właściwy. Podpowiadamy, dlaczego tak ważne jest, aby miał on w składzie fenspiryd.

spis treści

Kaszel towarzyszy wielu przypadłościom. Może pojawić się zarówno przy niegroźnej infekcji, jak i przy zapaleniu dolnych i górnych dróg oddechowych. Bez względu na to, czy jest suchy czy mokry, przewlekły czy krótkotrwały, warto dziecku podać lek, który zawiera substancję czynną o nazwie fenspiryd.

1. Czym jest fenspiryd?

Fenspiryd to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym. Wykazuje również działanie przciwuczeleniowe. W praktyce oznacza to, że syrop zmniejsza obrzęk błony śluzowej układu oddechowego, hamuje proces zapalny i nadmierne wydzielanie oskrzelowe, dzięki temu sprawia, że kaszel łagodnieje i staje się mniej uciążliwy, co pozytywnie wpływa na samopoczucie malucha.

2. Na bakterie czy wirusy?

Zobacz film: "Drogi oddechowe małego dziecka"

Większość infekcji u dzieci stanowią infekcje wirusowe. Choć zazwyczaj nie są to poważne schorzenia, wcale nie są łatwe w leczeniu, gdyż - w przeciwieństwie do chorób bakteryjnych - nie da się ich wyleczyć za pomocą antybiotyku. Pozostaje więc tylko leczenie objawowe, które jak sama nazwa wskazuje, polega na łagodzeniu objawów. Podstawą leczenia zakażenia dróg oddechowych jest leczenie przeciwzapalne, a takie działanie wykazuje fenspiryd. Substancję tę stosuje się właśnie objawowo. Wstrzymuje ona stan zapalny, zmniejsza nasilenie kaszlu i odkrztuszanie, zmniejsza ilość wydzieliny i pomaga udrożnić nos. Przynosi ulgę także dzieciom cierpiącym na zapalenie ucha.

Choroby bakteryjne leczy się antybiotykami, ale również przy ich leczeniu warto podać dziecku odpowiedni syrop. Zawarty w nim fenspiryd wspomaga to leczenie dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu. Antybiotyk zwalcza przyczynę choroby, fenspiryd tłumi jej objawy.

3. Na kaszel suchy czy mokry?

Na początku infekcji u chorego występuje kaszel suchy, który następnie – wraz z upływem czasu – przechodzi w kaszel mokry. Fenspiryd pomaga walczyć z kaszlem bez względu na to, jaka jest jego przyczyna, można stosować go również bez względu na rodzaj kaszlu. Dlatego że podstawą leczenia dróg oddechowych jest leczenie przeciwzapalne, a takie działanie wykazuje fenspiryd. Niezwykle istotne jest, że syropy z fenspirydem nie mają działania wykrztuśnego, a więc można je podawać dzieciom także przed snem i w nocy, bez obawy o to, że wzmogą odruch odkasływania i zakłócą odpoczynek małego pacjenta.

Dowiedz się więcej

4. Jak długo, jak często?

Syrop z fenspirydem można stosować u dzieci, które ukończyły drugi rok życia. Dawkujemy go zgodnie ze wskazaniami zawartymi na ulotce z informacją o leku lub według zaleceń pediatry. Jeśli po kilku dniach przyjmowania go przez dziecko nie zaobserwujemy poprawy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli wydaje ci się, że wadą syropu z fenspirydem jest to, że można stosować go krótkotrwale, jesteś w błędzie. Substancja ta jest niezwykle skuteczna, dlatego nie wymaga długotrwałego podawania. W ciągu wspomnianych trzech – pięciu dni, symptomy choroby powinny ustąpić. Fenspiryd należy do leków działających objawowo, więc jeśli po kilku dniach katar, kaszel i gorączka ustąpią, możemy zakończyć terapię. Syrop podawać należy dwa razy dziennie, przed posiłkiem.

5. Wycofanie leków z fenspirydem

W lutym 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał na terenie Polski obrót lekami z fenspirydem. W maju 2019 r. Europejska Agencja Leków wydała decyzję o całkowitym wycofaniu preparatów leczniczych, w których jest ten składnik.

Badania i obserwacje pacjentów wykazały, że fenspiryd może powodować nagłe i nieprzewidywalne poważne zaburzenia rytmu serca. Uznano, że korzyści płynące z farmakoterapii fenspirydem są mniejsze niż potencjalna szkodliwość i ryzyko dla zdrowia i życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze