Trwa ładowanie...

Jak opiekować się chorym dzieckiem, aby samemu nie zachorować?

Avatar placeholder
26.07.2017 13:41
Jak opiekować się chorym dzieckiem, aby samemu nie zachorować?
Jak opiekować się chorym dzieckiem, aby samemu nie zachorować?

Sezon przeziębień trwa w najlepsze. Dzieciaki - ze szkół, żłobków i przedszkoli - przynoszą do domu zarazki. Zajmowanie się chorym malcem wymaga zaangażowania, czasu i siły. Dlatego tak ważne jest, abyś sama była zdrowa, gdy twojego szkraba dopadnie infekcja. Dowiedz się, co robić, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się.

spis treści

1. Higiena ponad wszystko

Przede wszystkim – myj ręce. Rób to często i dokładnie, używając wody z mydłem. Ta rada może wydać ci się banalna, ale mycie rąk działa. Aby złapać infekcję, musisz najpierw „połknąć” zarazki. Do twoich dróg oddechowych mogą oczywiście trafić te, które są powietrzu, ale większość z nich trafia do organizmu poprzez brudne ręce. Wystarczy, że twoje dziecko, kichając, zasłoni twarz dłońmi, a potem dotknie któregoś z przedmiotów codziennego użytku. Ty, biorąc do ręki zainfekowany przedmiot, sprawiasz, że zarazki znajdą się na twoich dłoniach. Naukowcy policzyli, że przeciętny człowiek dotyka swojej twarzy od kilkuset do kilku tysięcy razy dziennie, a zarazki przeniesione w okolice nosa i ust, szybko wnikają do układu oddechowego.

2. Uważaj na kichanie

Kichanie i kasłanie sprawia, że wirus się rozprzestrzenia. Naucz dziecko, żeby kichając, zasłaniało twarz. Najlepiej kichać w łokieć – nie w dłonie. Można też zasłaniać usta chusteczką. Jeśli maluch nie potrafi tego robić, staraj się przynajmniej nie być w zasięgu kichnięcia.

3. Chusteczki naprawdę jednorazowe

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Chusteczki higieniczne nie są przedmiotem wielorazowego użytku. Wielu z nas zdaje się o tym zapominać. Warto jednak zapamiętać, że używanie tej samej chusteczki więcej niż raz, sprzyja rozwojowi infekcji. Choćby chusteczka, w którą dziecko kichało czy wycierało nos, wydawała ci się nie wiem jak czysta, wyrzuć ją do kosza. Nie pozwól też, aby zużyte chusteczki, które są siedliskiem zarazków, zalegiwały w łóżku dziecka czy na nocnym stoliku, najlepiej od razu wyrzucać je do śmietnika.

4. Moje, twoje

Zadbaj o to, aby chore dziecko miało osobne przedmioty codziennego użytku. Kubek i sztućce to podstawa. Nie dojadaj po dziecku, nie karm go swoim widelcem, nie pij z jego szklanki. Trzymaj w osobnym kubku jego szczoteczkę do zębów. Wszystkie te przedmioty myj w bardzo ciepłej wodzie, większość wirusów ginie w temperaturze 50-70 stopni Celsjusza. Wielu rodzicom wydaje się, że przy chorym dziecku warto być cały czas. Dobrze jednak byłoby, gdyby chory malec spał w swoim łóżku. Jeśli dziecko nie potrzebuje akurat twojej bliskości, dobrze położyć je na osobnym posłaniu. Ryzyko zarażenia jest tym mniejsze, im mniejszy jest kontakt fizyczny z chorym.

5. Czyste mieszkanie, świeże powietrze

W domu, w którym choruje dziecko, warto szczególnie dbać o porządek. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, należy zadbać o czystość tych przedmiotów, których często dotyka chore dziecko. Myj więc krany i klamki, a także zabawki dziecka. Odkurzaj jego pokój. Pamiętaj również o systematycznym wietrzeniu mieszkania.

Dowiedz się więcej

6. Przytulaj, nie całuj

Mały pacjent potrzebuje dużej dawki czułości, warto mu ją zapewnić, ale trzeba to robić w rozsądny sposób. Unikaj pocałunków w usta. Przytulanie, głaskanie i pocałunki w czoło czy w główkę są wskazane i na pewno przyniosą malcowi ulgę w chorowaniu.

7. Dbaj o siebie

W czasie dbania o dziecko nie zapominaj o zadbanie o własne zdrowe. Pamiętaj o jedzeniu pięciu zbilansowanych posiłków dziennie, bierz witaminy i suplementy diety, które wzmocnią twoją odporność. Postaraj się też każdego dnia znaleźć choć kwadrans na krótki spacer. Spróbuj się także wysypiać. Wypoczęty organizm rzadziej łapie infekcje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze