Kaszel u dziecka. Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Sporadyczne pokasływanie występujące u dziecka zwykle nie wymaga konsultacji lekarskiej. Podobnie kaszel w przebiegu przeziębienia, bez towarzyszącej duszności, u dziecka powyżej trzeciego roku życia, również nie musi skłaniać do pilnej wizyty u lekarza. Zwłaszcza, gdy dziecko jest w dobrym stanie ogólnym, chętnie przyjmuje płyny i nie mamy problemów z obniżeniem gorączki.
Kiedy kaszel u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem?
Jednak przedłużanie się infekcji z gorączką powyżej trzech dni, pomimo dobrego stanu ogólnego dziecka, wymaga konsultacji z lekarzem. U niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia obecność ostrego kaszlu powinna skłaniać do wizyty w gabinecie lekarskim.
Rodzicom często trudno właściwie ocenić stan ogólny małego dziecka, konieczna też jest weryfikacja obserwowanych objawów osłuchiwaniem klatki piersiowej za pomocą stetoskopu (a to może zrobić tylko lekarz). W przypadku nasilonej duszności w przebiegu podgłośniowego zapalenia krtani czy zapalenia oskrzeli, może być konieczna hospitalizacja i zastosowanie leków dożylnych.
Podobnie każde niemowlę z objawami sugerującymi ostre zapalenie oskrzelików powinno być leczone w warunkach szpitalnych. Starsze dzieci z rozpoznanym zapaleniem płuc mogą być zwykle leczone doustnym antybiotykiem. Zapalenie płuc u dzieci najmłodszych (poniżej drugiego roku życia), powinno być leczone w szpitalu.
Pilnej konsultacji lekarskiej bezwzględnie wymaga też podejrzenie obecności ciała obcego w drogach oddechowych.
Kaszel przewlekły (trwający powyżej trzech tygodni) u dzieci również jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej oraz rozpoczęcia diagnostyki. Może się on wiązać z refluksem żołądkowo-przełykowym, zapaleniem zatok obocznych nosa czy alergią wziewną, co wymaga diagnostyki u odpowiedniego specjalisty.