Trwa ładowanie...

Kiedy dziecko nie chce przyjmować leków...

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 18.01.2016 12:25
Kiedy dziecko nie chce przyjmować leków...
Kiedy dziecko nie chce przyjmować leków...

Każdy rodzic, który choć raz musiał stawić czoła chorobie własnego dziecka, doskonale wie, że podanie lekarstw wymaga determinacji i wyjątkowej kreatywności. Podpowiadamy co robić, gdy dziecko odmawia wzięcia leku.

spis treści

Stało się, twoje dziecko zachorowało. Wizyta u lekarza, zakupy w aptece. Teraz wystarczy już „tylko” podać leki. Dziecko zaciska usta, kręci głową, płacze. Rzuca się na podłogę. Pluje syropem na odległość. Ma odruch wymiotny. Tak bardzo chcesz mu pomóc, wiesz, że lek jest skuteczny. Tylko jak go podać? Nie ma chyba na świecie rodzica, który choć raz nie zadawał sobie tego pytania.

1. Mów do mnie

Wyobraź sobie, że jesteś chory, obolały, rozdrażniony. Kaszlesz, masz katar, boli cię gardło, masz problemy z przełykaniem i trudno ci oddychać. Ktoś, kto ma dobre zamiary, ale nie mówi ci o nich, podchodzi i próbuje wlać ci do gardła nieznaną substancję. Jak byś zareagował? Czy zastanawiałeś się, jak w takiej sytuacji czuje się twoje dziecko?

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka"

Przed podaniem leku uprzedź dziecko, co zamierzasz zrobić i jakie są twoje intencje. Krótko wyjaśnij działanie leku. Używaj prostego języka i krótkich komunikatów. Dostosuj język do wieku dziecka. Bądź empatyczny, ale stanowczy. Okaż zrozumienie dla jego niechęci do przyjęcia leku. Możesz powiedzieć np. „Wiem, że nie lubisz tego syropu i rozumiem, że nie chcesz go wypić, ale to lek, który sprawi, że kaszel nie będzie cię już męczył.”

Nigdy nie oszukuj dziecka. Nie strasz go, nie przekupuj i nie podawaj leku „na siłę”. Takie zachowania mogą nie tylko jeszcze bardziej zniechęcić małego pacjenta do przyjmowania lekarstw, ale także doprowadzić do tragedii, np. zachłyśnięcia.

2. Daj mi dobry przykład

Pamiętaj, że dzieci uczą się przez obserwację. Dawaj dziecku dobry przykład na każdym kroku, także przyjmując leki. Unikaj stwierdzeń w stylu „leki są obrzydliwe, o fuj, ale to gorzkie”. Jeśli dziecko pyta, dlaczego przyjmujesz lekarstwa, mów prawdę. Nie oszukuj dziecka, nie nazywaj tabletek cukierkami. Nie bagatelizuj głośno zaleceń lekarza, nie mów nigdy przy dziecku, że postanowiłeś sam zakończyć leczenie.

3. Wszyscy mają syrop, mam i ja

Dziecko nie chce przyjmować leków? Wymyśl naprędce terapeutyczną bajkę z jego ulubionym bohaterem w roli głównej. Opowiedz o tym, jak chorował i jak syrop pomógł mu wrócić do zdrowia. Dziecięcy bohaterowie są dla maluchów ogromnymi autorytetami. Skoro Spiderman czy Batman mogli pić ten syrop, gdy byli mali, to może twoje dziecko też da się przekonać. A może jako pierwszy syropu spróbuje ukochany miś, lala, albo… koparka? Podawania leków może być dla ciebie wielką lekcją kreatywności, w końcu ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia!

4. Z łyżki czy strzykawki?

Być może twoje dziecko nie chce przyjąć leku, bo nie odpowiada mu sposób, w jaki go podajesz? Może łyżka jest za duża, może strzykawka załączona do opakowania kojarzy mu się z ostatnim szczepieniem czy pobraniem krwi? Może maluch potrzebuje poczuć się dorosły i woli połknąć syrop bez pomocy rodzica? W aptekach kupisz nie tylko specjalne kieliszki z miarką czy strzykawki do podawanie leków, dostępne są również zakraplacze czy specjalne smoczki do podawania syropów. Rynek farmaceutyczny wychodzi naprzeciw rodzicom maluchów, warto to wykorzystać i zainwestować w produkt, który dla twojego dziecka okaże się akceptowalny.

Dowiedz się więcej

5. Jeśli nie syrop, to co?

Maluchom najłatwiej podaje się leki w syropie. Najczęściej ich smak nie wzbudza niechęci, łatwo je też przełknąć. Jeśli lekarz lub farmaceuta proponują ci lek w innej postaci, zapytaj, czy dana substancja czynna nie występuje w syropie. Jeśli konieczne okaże się przyjmowanie np. tabletek, z których łykaniem większość dzieci ma problem, dopytaj, czy lek można rozpuścić i czy koniecznie trzeba robić to w wodzie. Może uda się podać tabletkę rozpuszczoną w ulubionym napoju dziecka. Niektórzy rodzice decydują się też rozkruszyć tabletkę i powstały proszek podać z lizakiem, cukierkiem czy czekoladką. Zanim zastosujesz jedną z tych metod, upewnij się, że lek można podawać z cukrem.

Jeśli dziecko musi przyjmować czopki (np. podczas chorób podczas których występują wymioty), wybierz takie, które ze względu na ich rozmiar i kształt łatwiej będzie zaaplikować. Czopki warto aplikować, gdy malec śpi, zaoszczędzi mu to niepotrzebnego stresu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze