Trwa ładowanie...

Uczulenie u noworodka

Avatar placeholder
13.03.2015 12:38
Uczulenie u noworodka
Uczulenie u noworodka

Uczulenie u noworodka bardzo ciężko zdiagnozować, bo może mieć różną postać i być wywołane wieloma czynnikami. Uczulenie może objawiać się jako wysypka na skórze, ulewanie, ból brzucha, biegunka, drażliwość i problemy ze spaniem. Może być wywołane poprzez drażniące skórę ubranka, kosmetyki do pielęgnacji, proszki do prania, uczulające pokarmy, sierść domowego zwierzęcia czy kurz. Uczulenie u noworodka to dość poważny problem, którego nie można bagatelizować. Szczególnymi rodzajami alergii u noworodka są skaza białkowa, atopowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry. Jak rozpoznać uczulenie u dziecka w pierwszym miesiącu jego życia?

spis treści

1. Objawy uczulenia u noworodka

Czy krostki na buzi dziecka albo ból brzuszka nie są początkami uczulenia? Takie pytanie rodzi się w głowie wielu świeżo upieczonych mam. Objawy uczulenia u noworodków bardzo łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, takimi jak trądzik niemowlęcy, kolka jelitowa czy ulewanie. Jak zatem odróżnić objawy alergii u tak małych dzieci od innych schorzeń? Wysypka na twarzy i szyi noworodka wcale nie musi oznaczać od razu uczulenia. Może to być trądzik noworodków, prosaki albo potówki, które są zmianami skórnymi niegroźnymi i nie wymagają leczenia. Czasami jednak wysypka u noworodka może oznaczać egzemę albo łojotokowe zapalenie skóry, zwłaszcza gdy maluszek ma suchą skórę, na której występują łuszczące się płaty, a policzki są czerwone, błyszczące – wyglądają jakby były polakierowane.

Alergię zwykle się dziedziczy, więc jeśli nikt w bliskiej rodzinie nie jest alergikiem, ryzyko alergii u noworodka wynosi około 20%. Gdy oboje rodziców są alergikami, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii wzrasta do 70% i może przyjmować formę AZS czy astmy. W pierwszym miesiącu życia dziecka może ujawniać się alergia pokarmowa, gdy maluszek nie toleruje niektórych składników pokarmowych. Szczególnym rodzajem alergii pokarmowej u noworodków jest skaza białkowa, czyli alergia na mleko – głównie na mleko krowie, rzadko kiedy jest to alergia na mleko matki. Objawy, które mogą sugerować skazę białkową, to atopowe zmiany skórne na rączkach, nóżkach, twarzy, szyi i tułowiu malca, a także zaburzenia trawienne: biegunki, wymioty po jedzeniu, wzdęcia, zaparcia, ulewania, kolki i bóle brzuszka. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej i wprowadzenie mieszanek mlecznych, które nie uczulają, bo mają hydrolizowane białko, które jest łatwe do trawienia.

2. Profilaktyka uczuleń u dzieci

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy dziecko może wyrosnąć z nietolerancji pokarmowej?"

Najważniejsze, by ograniczać czynniki ryzyka wystąpienia uczulenia u dziecka. Nie narażaj zatem maluszka na dym tytoniowy i rzuć papierosy, jeśli jesteś palaczem. Karm noworodka piersią i powoli rozszerzaj dziecku dietę. W pierwszym roku życia nie podawaj mu produktów najbardziej uczulających, a więc krowiego mleka, czekolady, cytrusów, truskawek, orzechów. Jeśli karmisz naturalnie, unikaj w swojej diecie pokarmów, których składniki mogą przenikać do mleka i uczulać dziecko. Wzbogać swoje menu w probiotyki, czyli w bakterie kwasu mlekowego. Jeśli maluszek nie jest alergikiem, nie musisz rezygnować z picia krowiego mleka, które jest bogactwem wapnia. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek i stosuj dietę zbilansowaną, by nadmiar jakichś produktów żywieniowych nie spowodował objawów nietolerancji pokarmowej u dziecka.

3. Przyczyny uczulenia u noworodka

Źródłem uczulenia u noworodka może być mleko modyfikowane, zawierające nieodpowiednie ilości laktozy. Rzadko kiedy maluszek ma alergię na mleko matki. Za zmiany skórne u dziecka może też odpowiadać używany kosmetyk, np. mydło zapachowe czy krem. Niekiedy dziecko ma objawy uczuleniowe na skórze w wyniku noszenia ubranek uszytych z drażniących, sztywnych tkanin. Uczulenie może wystąpić także wtedy, gdy pierzesz ciuszki malca w nieodpowiednim proszku do prania i źle spłukujesz ubranka. Czasami u dziecka może od pierwszych tygodni życia ujawniać się alergia wziewna, np. na roztocza kurzu domowego (ważne jest utrzymywanie porządku w mieszkaniu, częste odkurzanie i mycie podłóg, wietrzenie pomieszczeń, unikanie puchowych dywanów oraz zasłon), na sierść domowego czworonoga czy na pyłki roślin, gdy akurat dziecko urodziło się w wiosennym okresie pylenia. Alergia wziewna u noworodka może objawiać się wodnistym katarem, trudnościami w oddychaniu, sapką, kichaniem, przyspieszonym i świszczącym oddechem, kaszlem oraz zapaleniem spojówek.

4. Diagnostyka i leczenie uczulenia u noworodka

Takie objawy, jak problemy żołądkowe, zmiany skórne, drażliwość, brak apetytu mogą sugerować alergię. Jeśli czynnik uczulający zostaje wyeliminowany, objawy powinny się cofnąć. Jeśli objawy są niejednoznaczne, lekarz zleca wykonanie testów z krwi – zwykle sprawdza się poziom immunoglobulin IgE. Badania zawsze powinien interpretować alergolog. Małego alergika najlepiej karmić piersią. Jeśli jednak nie możesz karmić naturalnie, porozmawiaj z pediatrą. Lekarz zaleci odpowiednią mieszankę mleczną dla noworodka, czasami są to mieszanki lecznicze – kupowane w aptece na receptę.

Jeśli maluszek ma atopowe zapalenie skóry, do mycia i kąpieli używaj dermokosmetyków. W odróżnieniu od zwykłego mydła nie wysuszają skóry, lecz ją nawilżają i lekko natłuszczają. To bardzo ważne, bo noworodek z atopią ma bardzo suchą i łuszczącą się skórę, podatną na podrażnienia. Kosmetyki do kąpieli powinny być bezbarwne, bezzapachowe i dostosowane do wieku dziecka. Maluszka można kąpać w wodzie z dodatkiem krochmalu (dwie łyżki mąki ziemniaczanej rozrobić w sześciu łyżkach zimnej wody i wlać do gotującego się litra wody). W przypadku skazy białkowej pomocna może być maść cholesterolowa i odpowiedni hydrolizat kazeiny. Jest to preparat leczniczy, w którym uczulające właściwości białek mleka krowiego zostały całkowicie usunięte.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze