Trwa ładowanie...

Swędzą cię dłonie? To może być objaw groźnej choroby

Avatar placeholder
13.03.2024 13:54
Swędzące dłonie w ciąży? Nie bagatelizuj!
Swędzące dłonie w ciąży? Nie bagatelizuj! (materiały własne)

Ciężarne kobiety mogą odczuwać wiele różnych dolegliwości. Niektóre z nich są fizjologiczne i naturalne dla tego stanu, inne mogą zwiastować nieprawidłowości. Jednym z symptomów, na który zawsze trzeba zwracać uwagę, jest swędzenie dłoni i stóp w ciąży. Taka dolegliwość pojawia się w przypadku cholestazy ciążowej i może zagrażać dziecku.

spis treści

1. Cholestaza ciążowa

Cholestazą ciążową nazywa się schorzenie wątroby, w którym dochodzi do zastoju żółci w organizmie. Przypadłość ta występuje zwykle w trzecim trymestrze ciąży i ustępuje tuż po porodzie. Cholestazy ciążowej nie można jednak lekceważyć, ponieważ stwarza ona zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.

Może ona doprowadzić do przedwczesnego porodu, a także zaburzeń krzepnięcia krwi skutkujących krwotokiem. Stan ten jest więc niebezpieczny i wymaga podjęcia natychmiastowych działań. W Polsce występuje u około 1-2 proc. ciężarnych.

2. Objawy cholestazy ciążowej

Jak rozpoznać objawy cholestazy ciążowej? Jednym z najważniejszych symptomów jest uporczywe swędzenie dłoni i stóp. Jak wiadomo, swędzenie skóry w ciąży to dosyć powszechny problem. Skóra ciężarnej swędzi, ponieważ napina się i rozciąga.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Ponadto swędzenie skóry może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, większą skłonnością do alergii oraz z wysuszaniem. Jak więc odróżnić swędzenie związane z cholestazą od niegroźnego świądu?

Istotne jest nie tylko to, która część ciała swędzi, ale również kiedy kobieta odczuwa dolegliwość. W przypadku cholestazy ciążowej swędzenie pojawia się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży i nasila wieczorem. Jeśli więc ciężarna boryka się ze świądem w pierwszym lub drugim trymestrze, to mało prawdopodobne, że chodzi o cholestazę.

Sygnałem alarmowym może być swędzenie stóp i dłoni, które nie znika po nawilżeniu. W takiej sytuacji wskazane jest zbadanie stężenia kwasów żółciowych, które da ostateczną odpowiedź.

3. Przyczyny cholestazy ciążowej

Nie do końca wiadomo, co powoduje cholestazę ciężarnych. Istnieją jednak czynniki, które zwiększają ryzyko zachowania. Wśród nich można wyróżnić zapłodnienie pozaustrojowe, WZW typu C, wystąpienie cholestazy w przeszłości, wiek matki powyżej 35 lat lub ciążę mnogą. Warto pamiętać, że cholestaza ciążowa wyklucza stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji w przyszłości.

Wiele osób zastanawia się, czy wykrycie cholestazy jest wskazaniem do zabiegu cesarskiego cięcia. Natychmiastowe cesarskie cięcie to jednak rzadkość, częściej zdarzają się porody indukowane, a więc wywoływane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze