Trwa ładowanie...

Śluz w ciąży – dlaczego występuje, kolor, brzydki zapach, swędzenie i pieczenie pochwy

Avatar placeholder
02.07.2017 22:25
Śluz w ciąży – dlaczego występuje, kolor, brzydki zapach, swędzenie i pieczenie pochwy
Śluz w ciąży – dlaczego występuje, kolor, brzydki zapach, swędzenie i pieczenie pochwy

Śluz w ciąży nie powinien niepokoić przyszłej mamy. Zazwyczaj jest go więcej niż przed ciążą, ale nie oznacza niczego złego, warto jednak bacznie obserwować swoje ciało w tym okresie.

spis treści

1. Śluz w ciąży – dlaczego występuje?

Zwiększona ilość śluzu w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, o ile nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, które mogą świadczyć np.: o infekcjach. Zwiększona ilość śluzu w ciąży to charakterystyczna cecha dla tego okresu. Ma on chronić płód przed zakażeniami. Upławy powinny mieć kolor mlecznobiały, a po wyschnięciu na bieliźnie lekko żółtawy. Śluz nie powinien mieć także brzydkiego, nieprzyjemnego zapachu. Wydzielina powinna być rzadka, wodnista, ale czasami może się zdarzyć bardziej gęsta, kremowa i jest to też całkowicie normalne. Kobieta w tym okresie musi się do tego przyzwyczaić, zmieniać często wkładki higieniczne oraz bawełnianą bieliznę. Bardzo ważną rolę odgrywa także higiena osobista.

2. Śluz w ciąży – śluz zmieniający kolor

Jeśli jesteśmy w ciąży i śluz, który powinien być mlecznobiały, często zmienia barwę, może to zwiastować stan zapalny. Niepokojące dla przyszłej mamy powinno być, kiedy śluz w ciąży zmienia barwę na lekko zielonkawy lub kiedy jest zabarwiony ropą luk krwią. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być symptomem zakażenia bakteryjnego lub chlamydiozy.

Zobacz film: "Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży"
Śluz w ciąży to normalne zjawisko, warto jednak w tym czasie uważnie obserwować swoje ciało
Śluz w ciąży to normalne zjawisko, warto jednak w tym czasie uważnie obserwować swoje ciało

3. Śluz w ciąży – brzydki zapach

Naturalna woń kobiety jest lekko kwaśna, a jej intensywność jest różna u innych kobiet. Zazwyczaj każda kobieta potrafi zauważyć, kiedy ta naturalna woń zmienia się w nieprzyjemny zapach. Każda zmiana zapachu powinna być niepokojąca. Nieprzyjemny zapach śluzu w ciąży świadczy zazwyczaj o infekcji bakteryjnej lub grzybicy. Jeśli zauważysz, że śluz w ciąży zmienia zapach na nieprzyjemny, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, który prowadzi ciążę, ponieważ każdy stan zapalny trzeba leczyć. Zakażenia bakteryjne są niebezpieczne dla dziecka, dlatego konieczne będzie podanie antybiotyku.

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy

zobacz galerię

4. Śluz w ciąży – swędzenie lub pieczenie pochwy

Pieczenie lub swędzenie to najbardziej trudny do zniesienia objaw infekcji. Zmiana zapachu i barwy śluzu w ciąży oraz swędzenie okolicy sromu i wejścia do pochwy świadczą najprawdopodobniej o grzybicy. Swędzeniu oraz pieczeniu bardzo towarzyszy zaczerwienienie warg sromowych. W tym przypadku również jak najszybciej należy udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze