Śluz przed okresem – rola śluzu, rozpoznanie dni płodnych, wygląd, jak obserwować śluz
Podczas cyklu menstruacyjnego wydzielina z pochwy ulega zmianom, a to wszystko dzieje się za sprawą hormonów. Kobieta powinna obserwować swój śluz, ponieważ kiedy chce zajść w ciąże, powinna wypatrywać wydzieliny przejrzystej i lepkiej. Śluz przed okresem natomiast jest bardziej gęsty i mniej przejrzysty.
1. Śluz przed okresem – rola śluzu
Śluz jest naturalną wydzieliną szyjki macicy, który spełnia wiele zadań. W dniach niepłodnych śluz ma chronić przed zakażeniami i uszkodzeniami, a podczas dni płodnych znacznie ułatwia zajście w ciąże. Kobiecy śluz zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym od bardzo gęstej papki po rozciągliwy i wodnisty. Śluz ma kluczowe znaczenie odnośnie płodności kobiety oraz bezpośrednio wiąże się z funkcjonowaniem szyjki macicy, jajowodów i gruczołów. Dzięki temu, że śluz wydobywa się na zewnątrz, gdzie jest bardziej gęsty, w naturalny sposób eliminuje słabsze plemniki, a silniejszym ułatwia dostanie się do komórki jajowej, pełniąc przy tym funkcję odżywczą. Dzięki śluzowi w szyjce macicy plemniki są w stanie przeżyć od 3 do 5 dni.
2. Śluz przed okresem – jak rozpoznać dni płodne?
W związku z tym, że śluz ulega zmianom podczas całego cyklu menstruacyjnego, ponieważ mają na to wpływ hormony, łatwo rozpoznać kiedy mamy dni płodne. Pierwsza faza cyklu, czyli folikularna, w której dominują estrogeny, sprawiają, że śluz staje się przyjazny dla plemników. Jest rzadki, przejrzysty, co ułatwia dostanie się plemników do komórki jajowej. Ilość wydzieliny stopniowo wzrasta i swoje maksimum osiąga podczas owulacji. Najbardziej rzadki i przejrzysty śluz daje największą gwarancję zajścia w ciąże.
3. Śluz przed okresem – wygląd
W drugiej fazie cyklu, czyli w okresie od owulacji do krwawienia miesiączkowego, śluz się zmienia. W tym okresie dominującym hormonem jest progesteron, przez co śluz przed okresem staje się bardziej gęsty i mniej przejrzysty, więc plemniki mają utrudnioną drogę do komórki jajowej. W związku z tym ten okres u kobiety w czasie cyklu jest okresem niepłodności. Śluz przed okresem w terminologii medycznej nazywany jest śluzem typu G. Śluz przed okresem ma zazwyczaj biały lub żółtawy kolor, jest gęsty oraz lepki. Ilość śluzu przed okresem nie jest także tak znaczna jak w dniach płodnych , dlatego może dawać uczucie suchości w pochwie.
4. Śluz przed okresem – jak obserwować śluz?
Śluz przed okresem najlepiej obserwować wcześnie rano zaraz po przebudzeniu. Technika w tym przypadku nie jest ważna. Bardzo często kobiety, aby zbadać śluz, używają do tego celu papieru toaletowego, który wkładają do pochwy, a następnie obserwują wydzielinę na nim pozostawioną. Lepszym rozwiązaniem jest jednak użycie palca. Niestety kobiety bardzo często mylą śluz przed okresem z upławami, które są wynikiem stanu zapalnego. Bardzo często popełnianym błędem jest także badanie śluzu przed okresem 2–3 dni po stosunku płciowym. Podczas badania pojawia się wtedy biały śluz przed okresem, który jest po prostu pozostałością męskiego nasienia.