Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Metody ułatwiające poczęcie

Avatar placeholder
Lek. Magdalena Pikul 03.08.2017 11:24
Metody ułatwiające poczęcie
Metody ułatwiające poczęcie (Zdjęcie kalendarza i termometru/Shutterstock)

Para starająca się o dziecko powinna pamiętać, że w całym cyklu menstruacyjnym kobiety czasem, w którym z największym prawdopodobieństwem dojdzie do poczęcia dziecka jest moment owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, przypadający u regularnie miesiączkującej kobiety mniej więcej w połowie cyklu, czyli około czternastego dnia. Ma to związek z zachodzącymi w tym czasie zmianami stężenia żeńskich hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu, które odpowiednio oddziałując na organizm kobiety przygotowują go do procesu zapłodnienia.

Ważnym elementem tego przygotowania jest wpływ tych hormonów na wydzielanie i konsystencje śluzu szyjkowego. Jego odpowiednie właściwości mają ogromne znaczenie dla dłuższego przeżycia i odpowiedniej ruchliwości plemników, a co za tym idzie śluz szyjkowy w dużej mierze wpływa na to, czy dojdzie do zapłodnienia. Warto więc pamiętać, że stosując odpowiednią dietę i różne substancje wspomagające w czasie poprzedzającym owulację możemy wpływać na właściwości śluzu szyjki macicy i naturalnie ułatwić proces zapłodnienia i poczęcia dziecka.

spis treści

1. Przemiany śluzu szyjkowego w cyklu menstruacyjnym

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Konsystencja i właściwości śluzu szyjkowego zmieniają się w zależności od fazy cyklu miesięcznego, a co za tym idzie w zależności od stężenia estrogenów i progesteronu. W pierwszej fazie cyklu, tak zwanej fazie folikularnej, dochodzi do wzrostu stężenia estrogenów. Estrogeny powodują stopniowe zwiększanie produkcji śluzu i zwiększenie jego uwodnienia, tak że tuż przed owulacją staje się on wodnisty, przezroczysty i bardzo ciągliwy (tak zwany śluz płodny). Zmiany te ułatwiają penetrację plemników, zwiększając ich żywotność i ruchliwość. Między innymi właśnie te zmiany powodują, że według badań naukowych, najlepszym momentem dla poczęcia jest owulacja i dzień ją poprzedzający. Po owulacji, w czasie tak zwanej fazy lutealnej wzrastające stężenia progesteronu powodują, że ilość śluzu szyjkowego zmniejsza się i staje się on mętny, gęsty, lepki i nieprzepuszczalny dla plemników. Przy takiej jego konsystencji zapłodnienie byłoby utrudnione.

2. Metody poprawiające właściwości śluzu szyjkowego

Wiele metod, jak na przykład stosowanie właściwej diety i różnorodnych substancji ziołowych i nie tylko, może przyczynić się do poprawienia konsystencji śluzu szyjki macicy w czasie owulacji i w okresie ją poprzedzającym i przez to naturalnie ułatwić poczęcie dziecka. Dlatego warto, aby osoby starające się o dziecko zapoznały się z nimi.

Najłatwiejszą ze znanych metod jest po prostu zwiększenie ilości wypijanej wody. Poprzez poprawę uwodnienia całego organizmu dochodzi również do wzrostu zawartości wody w wydzielinach ustrojowych, w tym także w śluzie szyjki macicy, a jak wiemy im bardziej wodnisty i rozrzedzony śluz, tym łatwiejsza penetracja plemników. Z tego względu kobieta, która planuje zajść w ciążę powinna w pierwszej fazie cyklu, a zwłaszcza przed owulacją wypijać większe ilości wody, mniej więcej 2 litry na dobę. Powinna to być woda, a nie kawa, herbata czy soki, gdyż niektóre zawarte w nich składniki mogą wpływać wręcz odwadniająco na organizm.

Inną popularną metodą jest stosowanie oleju z wiesiołka. Skuteczność tego rodzaju terapii ziołowej jest związana z tym, że jest on dla organizmu cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które biorą udział w tworzeniu w organizmie ważnych substancji, wpływających na jego prawidłowe funkcjonowanie. Wśród wielu jego korzystnych właściwości od wieków w medycynie znany jest wpływ oleju z wiesiołka na poprawę jakości śluzu szyjki macicy i przez to wspomaganie płodności.

W tym celu zaleca się spożywanie 1500 do 3000 mg oleju z wiesiołka dziennie w czasie całej fazy folikularnej cyklu, na przykład w postaci powszechnie dostępnych w aptekach preparatów w kapsułkach. Nie należy natomiast stosować go w fazie lutealnej, gdyż poprzez wspomaganie syntezy prostaglandyn może on przyczyniać się do wzrostu kurczliwości mięśnia macicy i w razie ciąży stać się przyczyną poronienia. Dlatego też w tej drugiej fazie cyklu najlepiej zastąpić olej z wiesiołka siemieniem lnianym lub tranem. Stosując terapię wiesiołkiem należy także uzbroić się w cierpliwość, gdyż na efekty można czasem czekać nawet dwa lub trzy miesiące.

Gwajafenezyna z kolei jest substancją zawarta w popularnie stosowanych syropach na kaszel, której działanie powoduje rozrzedzenie wydzieliny w drogach oddechowych i przez to ułatwia jej odksztuszanie. Podobny efekt rozrzedzający i zmniejszający lepkość gwajafenezyna wywiera na śluz szyjkowy. W badaniach naukowych wykazano, że stosowanie trzy razy na dobę 200 mg preparatu z gwajafenezyną począwszy od piątego dnia cyklu, aż do owulacji może przynieść korzystny efekt w przypadku, gdy źródłem problemów w zajściu w ciążę jest nieprawidłowa konsystencja śluzu szyjki. Należy jednak pamiętać, aby zachować ostrożność przy stosowaniu tego rodzaju preparatów, gdyż jak w przypadku każdego leku, stosowanie zbyt dużych dawek może wywoływać różne działania niepożądane.

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę
Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę [7 zdjęć]

Przed ciążą należy przemyśleć wiele rzeczy, a odżywianie powinno być jedną z nich. Odpowiednia dieta

zobacz galerię

Ułatwić zapłodnienie może także stosowanie diety zwiększającej pH organizmu. Dzieje się tak dlatego, że naturalnie kwaśne środowisko pochwy wpływa niekorzystnie na żywotność plemników. Z tego powodu unikanie zakwaszenia organizmu poprzez ograniczenie w diecie takich substancji, jak kawa, alkohol, mięso i nabiał, słodycze, a także mąka pszenna i jej przetwory, natomiast spożywanie dużych ilości warzyw i owoców sprawia, że pH organizmu w tym także pH dróg rodnych staje się bardziej zasadowe, co z kolei ułatwia proces zapłodnienia.

Z innych metod również korzystnie wpływających na proces zapłodnienia warto wymienić picie zielonej herbaty, która pełni w organizmie rolę antyoksydanta, zapobiegającego tworzeniu reaktywnych form tlenu, które mają niekorzystny wpływ na różne funkcje organizmu, w tym między innymi przyczyniają się do zaburzeń ze strony układu rozrodczego. Można ponadto pamiętać o korzystnym wpływie stosowania probiotyków lub wyciągów z kory dębu w leczeniu stanów zapalnych dróg rodnych, które także mogą być przyczyną trudności w zajściu w ciążę. Wreszcie, gdy wszystkie inne metody leczenia niepłodności wywołanej czynnikiem szyjkowym zawiodą, z pomocą naturze mogą przyjść różne techniki wspomaganego rozrodu, jak na przykład inseminacja domaciczna.

Następny artykuł: Częstotliwość seksu a ciąża
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze