Trwa ładowanie...

Co to jest test owulacyjny?

Wiele par używa testów owulacyjnych, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka, ustalając w ten sposób termin owulacji. W większości przypadków nie dochodzi do zapłodnienia, ponieważ pary nie współżyją w odpowiednich ku temu dniach. Test owulacyjny pozwoli wyznaczyć ten najlepszy moment – szczyt płodności, podczas którego szanse na zajście w ciążę są największe. Test owulacyjny wykorzystywany jest także, by regulować płodność metodą naturalną.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

spis treści

1. Co to jest owulacja?

Owulacja to proces, w trakcie którego dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika oraz wydzielania hormonu luteinizującego (LH). Zwykle owulacja następuje 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Kiedy jajeczko opuści jajnik, jest zdolne do zapłodnienia podczas następnych 12-48 godzin. Czasami termin owulacji może się opóźniać z powodu choroby, stresu, źle prowadzonej diety, zwiększonej aktywności fizycznej. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 5 dni, dlatego też do zapłodnienia może dojść, jeśli współżycie seksualne odbyło się 5 dni przed i 48 godzin po owulacji.

2. W jakim celu stosuje się test owulacyjny?

Test owulacyjny pozwala stwierdzić, czy w moczu znajduje się hormon LH. Hormon ten pojawia się w moczu, a jego poziom jest najwyższy na 24-36 godzin przed wystąpieniem jajeczkowania.

Hormon luteinizujący jest hormonem, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet LH jest odpowiedzialny za wywoływanie owulacji, podczas której uwalniane jest dojrzałe jajeczko. Hormon LH kontroluje także długość cyklu owulacyjnego i kolejność zdarzeń w czasie cyklu miesięcznego. U mężczyzn LH jest odpowiedzialny za wspieranie jąder do produkcji androgenów.

3. O czym warto wiedzieć przed wykonaniem testu?

Przed przystąpieniem do używania testów owulacyjnych warto, aby kobieta poznała swój cykl menstruacyjny, jaka jest jego długość i jak jej ciało się podczas niego zachowuje. Średnio kobiety miesiączkują co 28 dni, ale nie jest tak u wszystkich pań – niektóre z nich mają cykle dłuższe, inne krótsze. Gdy kobieta już zna jego długość, z pomocą tabelki instruktarzowej w ulotce, będzie mogła wykonać test owulacyjny w odpowiednim momencie. Przy założeniu, że cykle występują co 28 dni, rozpocznie test około 12. dnia cyklu.

Kilka dni przed samym badaniem oraz w dniu samego badania kobieta nie powinna się denerwować ani przeżywać innych silnych emocji, przyjmować leków (o ile to możliwe), alkoholu, używek.

Do przeprowadzenia testu owulacyjnego wykorzystuje się mocz kobiety. W zależności od rodzaju testu, należy doprowadzić do kontaktu testu z moczem zgodnie z instrukcją, którą producent dołącza do opakowania. Wynik będzie znany po około pięciu minutach. Ponieważ stężenie hormonu LH najwyższe jest wieczorem i w nocy, najlepszą porą na wykonanie testu jest późny wieczór.

4. Rodzaje testów owulacyjnych

Istnieje kilka rodzajów testów owulacyjnych:

  • paskowy – jego cena jest najniższa, a wykonanie polega na umieszczeniu paska testu w pojemniczku z moczem;
  • strumieniowy – na jednym z brzegów takiego paska znajduje się końcówka absorbująca, którą umieszcza się pod strumieniem moczu;
  • płytkowy – ten test pozwala na szybkie uzyskanie wyniku i jest najbardziej higieniczny. Mocz zbiera się do pojemniczka, a następnie za pomocą specjalnej pipetki nanosi się na test wyznaczoną ilość moczu.

Test owulacyjny może być przeprowadzony także w laboratorium. Wtedy należy zebrać 50-100 ml wieczornego moczu do sterylnego pojemniczka i przechować go do rana w lodówce. Następnie oddać w laboratorium. Jeśli kobieta ma infekcję lub przyjmuje jakieś leki, powinna powiedzieć o tym osobie wykonującej badanie.

Należy także pamiętać, że intensywne współżycie nie zwiększa prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Gdy mężczyzna odbywa dużą ilość stosunków lub często się masturbuje, spada ilość plemników w nasieniu, płynu nasieniowego jest mniej i nie jest on taki gęsty. Dlatego też lekarze często zalecają, aby współżycie seksualne odbywało się rzadziej, a w dogodniejszych momentach.

Jeśli test owulacyjny nie potwierdził wystąpienia szczytu owulacyjnego, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wyjaśnić ten stan rzeczy, przeprowadzając szczegółowe badania.

Jeśli test jest elementem naturalnej metody regulacji poczęć, w czasie podwyższonego stężenia hormonu LH zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Następny artykuł: Cykl owulacyjny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.