Trwa ładowanie...

Co to jest test owulacyjny?

Co to jest test owulacyjny?
Co to jest test owulacyjny? (123rf)

Wiele par używa testów owulacyjnych, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka, ustalając w ten sposób termin owulacji. W większości przypadków nie dochodzi do zapłodnienia, ponieważ pary nie współżyją w odpowiednich ku temu dniach. Test owulacyjny pozwoli wyznaczyć ten najlepszy moment – szczyt płodności, podczas którego szanse na zajście w ciążę są największe. Test owulacyjny wykorzystywany jest także, by regulować płodność metodą naturalną.

spis treści

1. Co to jest owulacja?

Owulacja to proces, w trakcie którego dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika oraz wydzielania hormonu luteinizującego (LH). Zwykle owulacja następuje 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Kiedy jajeczko opuści jajnik, jest zdolne do zapłodnienia podczas następnych 12-48 godzin. Czasami termin owulacji może się opóźniać z powodu choroby, stresu, źle prowadzonej diety, zwiększonej aktywności fizycznej. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 5 dni, dlatego też do zapłodnienia może dojść, jeśli współżycie seksualne odbyło się 5 dni przed i 48 godzin po owulacji.

2. W jakim celu stosuje się test owulacyjny?

Test owulacyjny pozwala stwierdzić, czy w moczu znajduje się hormon LH. Hormon ten pojawia się w moczu, a jego poziom jest najwyższy na 24-36 godzin przed wystąpieniem jajeczkowania.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Hormon luteinizujący jest hormonem, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet LH jest odpowiedzialny za wywoływanie owulacji, podczas której uwalniane jest dojrzałe jajeczko. Hormon LH kontroluje także długość cyklu owulacyjnego i kolejność zdarzeń w czasie cyklu miesięcznego. U mężczyzn LH jest odpowiedzialny za wspieranie jąder do produkcji androgenów.

3. O czym warto wiedzieć przed wykonaniem testu?

Przed przystąpieniem do używania testów owulacyjnych warto, aby kobieta poznała swój cykl menstruacyjny, jaka jest jego długość i jak jej ciało się podczas niego zachowuje. Średnio kobiety miesiączkują co 28 dni, ale nie jest tak u wszystkich pań – niektóre z nich mają cykle dłuższe, inne krótsze. Gdy kobieta już zna jego długość, z pomocą tabelki instruktarzowej w ulotce, będzie mogła wykonać test owulacyjny w odpowiednim momencie. Przy założeniu, że cykle występują co 28 dni, rozpocznie test około 12. dnia cyklu.

Kilka dni przed samym badaniem oraz w dniu samego badania kobieta nie powinna się denerwować ani przeżywać innych silnych emocji, przyjmować leków (o ile to możliwe), alkoholu, używek.

Do przeprowadzenia testu owulacyjnego wykorzystuje się mocz kobiety. W zależności od rodzaju testu, należy doprowadzić do kontaktu testu z moczem zgodnie z instrukcją, którą producent dołącza do opakowania. Wynik będzie znany po około pięciu minutach. Ponieważ stężenie hormonu LH najwyższe jest wieczorem i w nocy, najlepszą porą na wykonanie testu jest późny wieczór.

4. Rodzaje testów owulacyjnych

Istnieje kilka rodzajów testów owulacyjnych:

  • paskowy – jego cena jest najniższa, a wykonanie polega na umieszczeniu paska testu w pojemniczku z moczem;
  • strumieniowy – na jednym z brzegów takiego paska znajduje się końcówka absorbująca, którą umieszcza się pod strumieniem moczu;
  • płytkowy – ten test pozwala na szybkie uzyskanie wyniku i jest najbardziej higieniczny. Mocz zbiera się do pojemniczka, a następnie za pomocą specjalnej pipetki nanosi się na test wyznaczoną ilość moczu.

Test owulacyjny może być przeprowadzony także w laboratorium. Wtedy należy zebrać 50-100 ml wieczornego moczu do sterylnego pojemniczka i przechować go do rana w lodówce. Następnie oddać w laboratorium. Jeśli kobieta ma infekcję lub przyjmuje jakieś leki, powinna powiedzieć o tym osobie wykonującej badanie.

Należy także pamiętać, że intensywne współżycie nie zwiększa prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Gdy mężczyzna odbywa dużą ilość stosunków lub często się masturbuje, spada ilość plemników w nasieniu, płynu nasieniowego jest mniej i nie jest on taki gęsty. Dlatego też lekarze często zalecają, aby współżycie seksualne odbywało się rzadziej, a w dogodniejszych momentach.

Jeśli test owulacyjny nie potwierdził wystąpienia szczytu owulacyjnego, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wyjaśnić ten stan rzeczy, przeprowadzając szczegółowe badania.

Jeśli test jest elementem naturalnej metody regulacji poczęć, w czasie podwyższonego stężenia hormonu LH zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Następny artykuł: Cykl owulacyjny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze