Trwa ładowanie...

Ciąża po tabletkach antykoncepcyjnych

Avatar placeholder
05.01.2022 16:03
Ciąża po tabletkach antykoncepcyjnych
Ciąża po tabletkach antykoncepcyjnych (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność kobiety wraca do normy bardzo szybko. Zajście w ciążę jest możliwe już w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek. Pierwsza miesiączka to tak naprawdę krwawienie z odstawienia hormonów. Drugi okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych ma prawo się spóźniać. Nawet około 8-10 dni, czasem więcej. To, czy kobieta zajdzie szybko w ciążę pod odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Jednym przychodzi to z łatwością, mimo stosowania tabletek przez wiele lat, inne mają problemy. Nasze zdrowie, tryb życia, odżywianie, nałogi to tak naprawdę nieodłączny element przygotowań do ciąży. Samo odstawienie tabletek może nie wystarczyć.

spis treści

1. Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne stanowią jedną z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Są wygodne w użyciu, wystarczy pamiętać o codziennym zażywaniu i o stałej porze. Co jednak, kiedy zdecydujemy się na dziecko i odstawimy tabletki? Jak szybko możemy wówczas zajść w ciążę?

Antykoncepcja a ciąża? Eksperci twierdzą, że przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych nie ma wpływu na płodność. W przypadku niektórych kobiet płodność powraca już nawet w pierwszym cyklu po odstawieniu hormonów.

Antykoncepcja

Mianem antykoncepcji określa się metody zapobiegania ciąży. Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy.

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Zdaniem specjalistów ilość hormonów w pigułce jest tak mała, że organizm nie musi przed ciążą się oczyszczać. Nie stwierdzono żadnego szkodliwego oddziaływania pigułek hormonalnych, zarówno na przebieg ciąży, jak i na zdrowie płodu, noworodka oraz matki.

Znajdą się i tacy, którzy uważają, że kobieta powinna odczekać trzy miesiące. W tym czasie powinna zacząć przyjmować kwas foliowy, witaminy i zrobić podstawowe badania. Zdania są podzielone, natomiast żadne rozwiązanie nie jest szkodliwe dla przyszłej mamy i dziecka.

Wśród mam krąży też mit, że hormony mogą wpływać na to, czy ciąża będzie pojedyncza, czy mnoga. Badania wykazały, że podczas stosowania niskich dawek hormonów prawdopodobieństwo ciąży mnogiej wynosi 1: 80, przy średniej 1:83. Widać, że różnica jest w zasadzie niezauważalna.

2. Zajście w ciąże przy antykoncepcji - objawy

Po czym poznać, że mimo stosowania tabletek antykoncepcyjnych jesteś w ciąży? Pierwszym sygnałem będzie brak krwawienia. Jeśli po skończeniu opakowania tabletek nie pojawia się krwawienie z odstawienia powinniśmy zrobić test ciążowy.

Ważne, aby nie przyjmować kolejnej tabletki, dopóki nie będziemy mieć pewności, że nie doszło do zapłodnienia. Pierwsze właściwe objawy ciąży przy stosowaniu antykoncepcji mogą pojawić się później i będą to:

  • drażliwość;
  • apatia;
  • senność;
  • tkliwość piersi;
  • zmiany w wyglądzie biustu.

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/ciaza-a-tabletki-antykoncepcyjne-teraz/

3. Problemy z zajściem w ciążę po tabletkach antykoncepcyjnych

Ciąża a tabletki antykoncepcyjne - czy mają na nią jakiś wpływ? Okazuje się, że pigułki antykoncepcyjne nie powodują trwałych bądź nieodwracalnych zmian w organizmie kobiety. Ich działanie jest proste. Muszą zablokować owulację, ale tylko w trakcie ich przyjmowania. Po odstawieniu tabletek wzrasta płodność kobiety. Co jeśli kobieta mimo wszystko ma problem z zajściem w ciążę?

Współczesna antykoncepcja jest bardzo bezpieczną formą zapobiegania przed ciążą. Rodzaj antykoncepcji i forma stosowania jest dobierana przez ginekologa indywidualnie dla każdej pacjentki.

Przy odpowiednim doborze metody antykoncepcji, uwzględniającej zdrowie pacjentki, jej wiek i tryb życia oraz corocznej kontroli ginekologicznej, nie ma ryzyka, że tabletka będzie miała wpływ na płodność.

Tabletki antykoncepcyjne mogą chronić przed rozwojem niektórych rodzajów nowotworu (WIDEO)
Tabletki antykoncepcyjne mogą chronić przed rozwojem niektórych rodzajów nowotworu (WIDEO)

W Polsce większość współżyjących par decyduje się na prezerwatywę jako formę zabezpieczenia się przed

przeczytaj artykuł

Oczywiście kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę niezależnie od przyjmowania tabletek. Wówczas winą za te problemy obarcza się dotychczasowe stosowanie antykoncepcji. Kiedy więc należy zacząć się martwić? Jeśli od roku para stara się o dziecko bezowocnie – to najlepszy czas by udać się po poradę do specjalisty.

Należy pamiętać, że po odstawieniu tabletek pewna liczba kobiet nie zachodzi w ciążę lub ma z tym problem. Procentowo liczba nie jest jednak wyższa niż u kobiet, które nie stosowały żadnych metod antykoncepcji. Przyjmuje się, że problemy z płodnością ma do 20 procent par. Niezależnie od tego, czy stosowały antykoncepcję hormonalną, czy też nie.

Następny artykuł: Czynniki zwiększające ryzyko autyzmu u dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze