Planujesz dziecko? Sprawdź, jak rozpoznać dni płodne
Dni płodne wypadają mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego. Aby je dokładnie obliczyć, należy znać długość swojego cyklu menstruacyjnego oraz datę rozpoczęcia miesiączki. Dowiedz się, kiedy masz największe szanse na zajście w ciążę i po czym można rozpoznać dni płodne.
Nasze ciało na wiele sposobów informuje nas o zachodzących w jego wnętrzu zmianach. Uważna obserwacja wysyłanych przez niego sygnałów może okazać się najlepszym sposobem na rozpoznanie najbardziej dogodnego momentu na zajście w ciążę. Przekonaj się, na co zwrócić uwagę, by rozpoznać płodne dni cyklu.
1. Zwiększona temperatura ciała
Śledzenie zmian ciepłoty ciała jest jedną z metod w dość precyzyjny sposób umożliwiających kontrolowanie procesów fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie. Dobrym nawykiem jest mierzenie temperatury każdego dnia o poranku, jeszcze przed wstaniem z łóżka, i notowanie otrzymanych wyników. Po zakończonej owulacji temperatura wzrasta o ok. 0,5 stopnia, co wiąże się m.in. ze wzrostem stężenia progesteronu. Aby pomiary były jak najdokładniejsze, warto zaopatrzyć się w specjalny termometr owulacyjny - wartości podawane są z dokładnością do 0,05 stopnia.
2. Charakterystyczny śluz
W czasie cyklu menstruacyjnego kobiety wyraźnym zmianom ulega zarówno konsystencja, jak i zabarwienie śluzu. Zaraz po zakończeniu miesiączki jest on nieco kleisty, potem kremowy, a w dalszej kolejności wodnisty. Tuż przed owulacją następuje wydzielanie tzw. śluzu płodnego, za co odpowiada zwiększone stężenie estrogenu. Łatwo go rozpoznać – przypomina białko kurzego jaja, jest przezroczysty i rozciągliwy. Aby śledzić cykl zmian wydzieliny, należy pamiętać, by robić to każdego dnia o tej samej porze, ale nie po stosunku.
3. Ból dolnych partii brzucha
Ból podbrzusza to kolejna oznaka dni płodnych. Dolegliwości tego typu towarzyszą wielu kobietom, choć nie muszą pojawić się w przypadku każdego cyklu. Dyskomfort wywołany jest przez krzepnącą krew drażniącą jamę otrzewnej, która pojawia się w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graffa. Ból zlokalizowany w obrębie jednego z jajników i lędźwiowej części kręgosłupa może towarzyszyć nam przez kilka minut, jednak zdarza się, że trwa nawet 2–3 dni. Należy pamiętać, że ból owulacyjny nie zawsze występuje równocześnie z samą owulacją. Najczęściej uprzedza ją o 1–2 dni.
4. Krwawienie okołoowulacyjne
Inny wyznacznik okresu płodności to plamienie pojawiające się w środku cyklu, określane jako okołoowulacyjne. Jego przyczyną jest najprawdopodobniej nagły spadek poziomu estrogenu, który wywołuje złuszczanie się błony śluzowej macicy. Najczęściej jest ono krótkotrwałe, choć w przypadku niektórych kobiet może ulec wydłużeniu do 1–2 dni. Ma ono postać delikatnie zabarwionego brązową lub różową krwią śluzu i najczęściej pozostaje niezauważone.
5. Bolesność piersi
Chociaż obrzęk i ból piersi to dla wielu kobiet typowy znak rozpoznawczy drugiej fazy cyklu, część z nich na podobne dolegliwości uskarża się w okresie okołoowulacyjnym, kiedy objawom tego typu towarzyszy pieczenie oraz nadwrażliwość brodawek. Za taki stan rzeczy i w tym przypadku odpowiadają zmiany hormonalne.
6. Poprawa nastroju
Szeregowi wymienionych objawów dni płodnych towarzyszy często znaczna poprawa samopoczucia, która wiąże się także ze wzrostem libido. Korzystne zmiany następują również w wyglądzie kobiety. Udowodniono, że w czasie jajeczkowania nasze ciało staje się o wiele bardziej symetryczne – chodzi przede wszystkim o wyraźniej zaznaczoną talię i nieco bardziej regularne proporcje twarzy. Poprawia się dodatkowo wygląd naszej cery i włosów.