Ile kosztuje dziecko?
Wychowanie dziecka to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale i duży wydatek. Wielu przyszłych rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie koszty będą musieli ponieść, by zapewnić swoim dzieciom wyżywienie, ubrania, kosmetyki, zabawki, pomoce naukowe oraz opiekę zdrowotną. Dobrą wiadomością jest fakt, że na niektórych wydatkach można zaoszczędzić. Mimo to, planując dziecko, należy przygotować się na konieczność wydania sum sięgających łącznie ponad sto tysięcy złotych. W takiej sytuacji zasadne są wątpliwości wielu par, czy stać ich na dziecko.
1. Koszt wychowania dziecka w Polsce
Analitycy z Centrum im. Adama Smitha oszacowali, że wychowanie jednego dziecka od momentu urodzin do ukończenia 20. roku życia wiąże się z wydatkiem około 160 tysięcy złotych. Koszt wychowania dwójki dzieci to aż 280 tysięcy, przy czym teoretycznie dzięki możliwościom zaoszczędzenia na niektórych produktach można zaspokoić potrzeby młodszego dziecka za ok. 80% kosztów wychowania pierworodnego. Jeśli w rodzinie jest troje dzieci, wydatki na najmłodsze dziecko wynoszą zwykle około 60% kosztów dziecka najstarszego. W rezultacie rodzice trójki dzieciaków potrzebują ok. 376 tysięcy złotych. Natomiast rodzice czworga dzieci muszą liczyć się z wydatkami sięgającymi łącznie 472 tysięcy złotych.
W wielu rodzinach dzieci pozostają na utrzymaniu rodziców do 25. roku życia. Wówczas do kosztów wychowania dzieci dochodzą wydatki na miejsce zamieszkania oraz studia wyższe. Koszt wychowania jednego dziecka wzrasta do 210 tysięcy, dwójki dzieci do 380 tysięcy, trójki pociech do 526 tysięcy, a czwórki do 672 tysięcy złotych. Powyższe kwoty są niebagatelne nawet dla osób dobrze sytuowanych. Specjaliści z Centrum im. Adama Smitha podkreślają jednak, że są to zaledwie przybliżone koszty minimalne.
2. Co wpływa na koszty wychowania dziecka?
Wiele zależy od wieku dziecka. Zwykle wydatki na dziecko rosną w miarę jak pociecha staje się coraz starsza. Nie bez znaczenia jest także przychód rodziny. Oczywiste jest, że rodziny o zasobniejszym portfelu mogą pozwolić sobie na większe wydatki. Dane statystyczne wykazały, że rodziny o najniższym dochodzie wydają nawet 1/4 swoich dochodów na dzieci. Rodziny z klasy średniej przeznaczają około 16% na dzieci, a najbogatsi wydają 12% swoich dochodów na wychowanie swoich pociech. Należy jednak wziąć pod uwagę dysproporcje pomiędzy dochodami. Rodziny o największych przychodach wydają na dzieci nawet dwukrotnie więcej niż rodziny o najniższych dochodach przez cały rok. Na koszty wychowania dzieci wpływ ma także miejsce zamieszkania. W dużych miastach ponosi się większe wydatki na mieszkanie, opiekę nad dziećmi, edukację i transport. Wydatki rodziców są również uwarunkowane typem rodziny. Małżeństwa mogą zwykle pozwolić sobie na więcej niż osoby samotnie wychowujące dzieci. W obliczaniu kosztów wychowania dzieci należy wziąć pod uwagę ich ilość. Rodzina z jednym dzieckiem wydaje zwykle więcej niż rodzina z dwojgiem dzieci. Przy większej liczbie pociech często zdarza się, że dwoje lub nawet troje dzieci dzieli jeden pokój. W rezultacie koszty zapewnienia dzieciom mieszkania są podzielone pomiędzy dzieci.
Posiadanie dzieci jest niesamowitym doświadczeniem, ale inwestycja w dzieci nie należy do tanich. Warto uświadomić sobie, jak duże wydatki czekają rodziców.