Zabawy na urodziny

Istnieje wiele propozycji zabaw i gier na przyjęcia urodzinowe dla dzieci. Oczywiście, każdy konkurs czy gra musi być dostosowana do wieku zaproszonych gości, ich liczby i zainteresowań. Zabawy mogą opierać się na rywalizacji kilku drużyn, mogą polegać na konieczności zaangażowania się wszystkich szkrabów, np. podczas wcielania się w role w trakcie inscenizacji jakiejś scenki itp. Gry na urodziny mogą mieć też charakter konkurencji, w której rywalizuje indywidualnie każdy z każdym, zbierając jak najwięcej punktów. Zabawy mogą odbywać się też w parach albo w zespołach. By uniknąć niepotrzebnych kłótni, dobór do grup najlepiej przeprowadzić w sposób losowy. Emocje rosną, kiedy maluchy muszą konkurować ze sobą i walczyć o nagrody. Nie muszą być to okazałe prezenty, wystarczą drobne upominki. Jakie zabawy na urodziny można zaproponować dzieciom?

Polecane wideo:

Urodziny dziecka

W zależności od wieku zaproszonych na urodziny dziecka gości trzeba zadbać, by urozmaicić maluchom czas. Zamiast oczekiwać, że szkraby same sobie zorganizują...

Propozycje urodzinowych zabaw

W zależności od wieku zaproszonych na urodziny dziecka gości trzeba zadbać, by urozmaicić maluchom czas. Zamiast oczekiwać, że szkraby same sobie zorganizują zabawy, można ich zaskoczyć, przejąć inicjatywę i zaproponować ciekawe konkursy. Zabawy mogą odbywać się w domu, w ogrodzie, na basenie – w zależności od tego, jakimi środkami i możliwościami dysponujemy oraz tego, jaka jest pora roku. Oto niektóre propozycje zabaw na przyjęcia urodzinowe dla dzieci.

 • Pociąg

Solenizant rysuje na kartonie dużą lokomotywę, a zaproszone dzieci na otrzymanej kartce papieru rysują po jednym wagoniku pociągu i podpisują swoim imieniem. Po skończonej pracy należy połączyć wszystkie rysunki ze sobą, np. przyklejając do ściany – w ten sposób powstanie „urodzinowy pociąg” z gośćmi i konduktorem-solenizantem.

 • Kolorowe kąty

Przed przybyciem gości na zabawę urodzinową dziecka należy przywiesić w każdym kącie pokoju, w którym odbywa się spotkanie, balony – w każdym rogu inny kolor. W czasie zabawy musi grać muzyka, a dzieciaki tańczą w jej rytm. Kiedy muzyka zatrzyma się, należy krzyknąć jeden z kolorów balonów, np. „Zielony!”, a maluchy muszą pobiec do tego kąta, w którym wiszą balony w danym kolorze.

 • Skrzynia prezentów

Małe dzieci często marudzą, kiedy nie dostają prezentów tak, jak solenizant. Czasem nawet nie chcą obdarować kolegi prezentem, który wcześniej dla niego przygotowały. By uniknąć takich przykrych sytuacji, można przygotować zabawę o nazwie „Skrzynia prezentów”. Przed urodzinami rodzic dziecka, które obchodzi swoje święto, musi zadbać o zakupienie albo zrobienie małych prezencików w takiej liczbie, ile gości zaprosił na przyjęcie. Nie chodzi o to, by wydawać mnóstwa pieniędzy. Wystarczy drobiazg, ale fantazyjnie zapakowany. Wszystkie drobne upominki wkłada się do tekturowego pudełka. Zabawa polega na tym, że każde przybyłe na urodziny dziecko wykonuje wierszyk, śpiewa piosenkę albo rysuje rysunek, czyli robi coś, co potrafi najlepiej, a w nagrodę losuje ze „skrzyni prezentów” mały upominek dla siebie.

 • Taniec z balonami

Dzieci dobierają się w pary i tańczą w takt muzyki. Utrudnieniem jest konieczność trzymania brzuszkami między sobą nadmuchanego balonika w taki sposób, by nie spadł na podłogę ani nie pęknął. Wygrywa ta para, która będzie tańczyła najdłużej. Dla utrudnienia można dobrać dość szybką muzykę.

 • Kalambury

Wszystkie dzieci dzielimy losowo na dwie grupy. Każda z drużyn wymyśla znany tytuł książki, bajki lub filmu i mówi na ucho przedstawicielowi drużyny przeciwnej. Zadaniem przedstawiciela jest przedstawienie usłyszanego tytułu na migi, bez użycia słów w taki sposób, by reszta jego zespołu mogła zgadnąć. Zadanie jest na czas. Wygrywa ta drużyna, która odgadnie więcej tytułów.

 • Wymagające baloniki

Przed przyjęciem urodzinowym przygotowujemy karteczki z poleceniami, które umieszczamy w środku nadmuchiwanych balonów. Zadanie polega na tym, że każde dziecko wybiera sobie jeden balonik, rozdeptuje je z hukiem i wyjmuje karteczkę, która znajduje się w środku balonu. Po przeczytaniu polecenia zapisanego na karteczce maluch musi wykonać dane zadanie, np. zaśpiewać fragment piosenki, zrobić 5 przysiadów, powiedzieć żart itp.

 • Farma pełna zwierząt

Każde dziecko losuje karteczkę, na której narysowane jest jakieś zwierzątko, np. kurczak, koń, krowa, kot albo pies. Następnie opowiada się historyjkę o życiu na farmie. Ważne, by nazwy zwierząt narysowanych na losach pojawiały się w opowiadaniu dość często. Zabawa polega na tym, że kiedy dziecko usłyszy w historyjce nazwę wylosowanego przez siebie zwierzątka, zaczyna naśladować odgłosy wydawane przez dane zwierzę.

 • Autoportrety

Przygotowujemy arkusze szarego papieru. Zadanie polega na tym, że każde dziecko kładzie się na swoim arkuszu, a inne dzieci odrysowują jego kontury na papierze. Następnie każdy szkrab bierze kredki i flamastry i kończy swój autoportret poprzez dorysowanie szczegółów – oczu, ust, ubrania itp.

 • Tor przeszkód

W tą zabawę można się bawić w letnie dni w ogrodzie lub parku. Przygotowuje się bieg z rożnymi zadaniami. Każdy uczestnik przyjęcia musi pokonać określoną trasę w jak najkrótszym czasie – czas mierzy się stoperem. W danych punktach, na danym etapie biegu na dziecko czekają różne dodatkowe zadania, np. trzeba rzucić piłeczką do celu, by móc pobiec dalej, należy czołgać się na czworaka pod drabinkami, skakać jak żaba itp. Ten, kto pokona tor najszybciej i zdobędzie najwięcej punktów wygrywa, otrzymując w nagrodę mały upominek.

Istnieje wiele propozycji zabaw na przyjęcie urodzinowe dla dziecka. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Inspiracją mogą być powyższe propozycje gier i konkursów.

Bibliografia

 • Lipov B., W co się bawić, czyli przyjęcia dla dzieci, Świat Książki, Warszawa 2009, ISBN 978-83-24712-52-6.
 • 100 lat 100 lat i inne miłe okazje. Wesołe zabawy dla dzieci na urodziny, bale i przyjęcia, Jedność, Kielce 2010, ISBN 978-83-76600-71-0.

Zabawy w grupie

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zabawy w grupie
Zabawy w grupie

Zabawa tematyczna

Zabawa tematyczna

Zabawy tematyczne dla dzieci wpływają na rozwój społeczno-moralny dziecka sześcioletniego. Typowym wiekiem zabaw jest okres przedszkolny. Zabawa

Zabawy w grupie

Gry na urodziny

. Ponieważ nawet najbardziej kreatywne dzieci mogą mieć problemy z odnalezieniem się we wspólnej zabawie w dużej grupie, przygotujmy wcześniej gry (...) można przygotować quizy i zabawy rozwijające umiejętności...

Zabawy w grupie

Zabawy grupowe dla dzieci

Zabawy w grupie są ważne dla rozwoju dzieci. Zmuszają je do myślenia i zdrowej rywalizacji, a także rozwijają ich zdolności do porozumiewania (...) w mniej sprzyjających warunkach. Cel zabaw grupowych Grupa ma siłę...

Zabawy w grupie

Urodziny dziecka

Urodziny dziecka

sobie zorganizują zabawy, można ich zaskoczyć, przejąć inicjatywę i zaproponować ciekawe konkursy.

Zabawy w grupie

Zabawy integracyjne dla dzieci - propozycje zabaw

sprzyjają rozwojowi emocjonalnemu i społecznemu przedszkolaków. Dziecko ma okazję zaprezentować się grupie, jak również poznać swoich rówieśników (...) . Jakie gry integracyjne można zaproponować małym dzieciom? Zabawy...

Patronaty

Spuki Boo

Spuki Boo

Urodziny Spuki Boo Zapisz się z dzieckiem na urodziny Spuki Boo!