Żywienie dzieci w wieku 1-3 lat
Po pierwszym roku życia apetyt dziecka znacznie się zmniejsza. Niechętnie próbuje nowych potraw, uparcie odmawia jedzenia niektórych produktów żywnościowych. Ciężko zaplanować jadłospis dla trzylatka, istnieją jednak pewne wskazówki, które mogą ci pomóc. Najważniejsze, by twoje dziecko jadło zdrowo. Pamiętaj, aby unikać przetworzonej żywności.
1. Zdrowa dieta dziecka do lat 3
Przeciętnie dziecko w wieku trzech lat musi spożywać 1000-1300 kalorii dziennie. Mimo że nie ma potrzeby liczenia kalorii, czasem jest to użyteczne. Warto pamiętać, że choć dziecko rośnie, tempo tego procesu jest wolniejsze niż w pierwszych 12 miesiącach życia. Pod koniec trzeciego roku życia, dziewczęta i chłopcy osiągają około 50 procent wysokości, jaką będą mieli w dorosłym życiu. Od 1 do 3 roku życia dziecko zwiększa swoją wagę o 2 do 3 kilogramów.
Dieta dziecka powinna być podobna do pokarmów spożywanych przez resztę rodziny, zawierać trzy posiłki i dwie przekąski dziennie.
- Eksperci uważają, że najzdrowszym śniadaniem dla dziecka są płatki na mleku. To połączenie jest bardzo bogate w wapń i błonnik. Zboża zawierają witaminy z grupy B i żelazo.
- Dzieci powinny spożywać warzywa w ilości nie mniejszej niż 300 g dziennie. Wybieraj te o ciemnozielonej i pomarańczowej barwie. Ogranicz warzywa zawierające skrobię.
- Dieta dziecka powinna zawierać duże ilości białka. Postaraj się, aby twoje dziecko jadło chude mięso i ryby, orzechy, jaja, rośliny strączkowe i produkty sojowe.
- Niewskazane jest podawanie dziecku smażonych pokarmów, zastąp je gotowanymi i pieczonymi potrawami.
Dobre żywienie dziecka w pierwszych trzech latach życia jest niezwykle ważne, gdyż ma wpływ na późniejsze upodobania i nawyki żywieniowe. Dbajmy o to, by nasze dziecko jadło jak najzdrowiej.
2. Układanie jadłospisu dziecka do lat 3
Wskazówki dla rodziców:
- Upewnij się, że jedzenie jest w odpowiedniej temperaturze.
- Staraj się unikać żywności o nadmiernie pikantnym, słonym, ostrym czy słodkim smaku.
- Nie podawaj dziecku twardych pokarmów, które mogą blokować tchawicę.
Urozmaicanie posiłków dziecka jest ważne ze względu na kodowanie smaku, zapachu oraz kształtowanie się preferencji smakowych. Różnorodna dieta jest o wiele zdrowsza, dlatego też starajmy się wprowadzać do menu naszego dziecka nowe elementy.
Warto wiedzieć, że są produkty, których należy unikać w diecie dla dziecido 3 roku życia. Należą do nich:
- zbyt duża ilość warzyw strączkowych,
- smażone potrawy,
- potrawy zawierające duże ilości tłuszczu,
- wysoko przetworzona żywność,
- słodzone,
- gazowane napoje.
Codzienny jadłospis dziecka do lat trzech powinien składać się ze śniadania bogatego w białko, z drugiego śniadania, które może być urozmaicone sokiem owocowym. Obiadem może być lekka zupka. Na podwieczorek możemy podać dziecku mus owocowy lub jogurt. Kolacja dla dziecka powinna być lekkostrawna.
Amelia Śledzik