Śniadania dla dzieci
Chociaż śniadanie jest najważniejszym punktem dnia, to wiele z nas zamiast tego posiłku wybiera kubek kawy, albo całkowicie rezygnuje z jedzenia do pory obiadowej. Skąd więc nasze dzieci mają wiedzieć, że śniadanie zapewni im energię na cały dzień, skoro same nie dajemy im przykładu? Dzięki cyklowi artykułów merytorycznych powstałych we współpracy z Limango, inicjatorem Akcji Super MAMY, możesz poznać świetne przepisy i sposoby na przygotowanie pysznego i zdrowego śniadania. Monika Mrozowska, aktywna, zaangażowana Super MAMA dzieli się z wami swoimi radami i pomysłami.
1. Zimowa aura
W zimie warto włożyć trochę wysiłku i przygotować ciepły, wartościowy posiłek dla dzieciaków. Dobrym pomysłem będzie kasza jaglana, która zawiera witaminy z grupy B i krzem, korzystnie wpływający na zdrowe włosy i paznokcie naszych maluchów. Jeżeli twoje dziecko lubi kaszę jaglaną na słodko, to wrzuć do niej jabłko, gruszkę, rodzynki i cynamon, a jeżeli na słono, to dodaj smażone tofu i sos sojowy. Jak to przygotować? Przepłucz kilkakrotnie kaszę pod bieżącą wodą i gotuj do momentu, aż wchłonie całą wodę. Zalecane proporcje to dwie szklanki wody na szklankę kaszy. Wyłóż na talerz, dodaj ulubione składniki i smacznego!
2. Drugie śniadanie
Zamiast wrzucać dziecku do plecaka paczkę chipsów czy słodzonego musli, warto samodzielnie przygotować ciastka owsiane. Te z dodatkiem żurawiny ochronią układ moczowy, morele będą walczyć z anemią, a sezam dostarczy cennego wapnia. Aby przygotować ciasteczka, będziesz potrzebowała:
- 2 łyżki prażonych ziaren amarantusa (tzw. popping);
- 3 łyżki rodzynek;
- 3 łyżki żurawiny;
- 8 suszonych moreli pociętych na mniejsze kawałki;
- 4 łyżki pestek dyni;
- 4 łyżki pestek słonecznika;
- 3 łyżki migdałów obranych ze skórki;
- ½ szklanki płatków owsianych;
- ½ szklanki otrębów owsianych;
- 3 łyżki sezamu;
- ok. 1/2 kostki masła;
- ok 1/3 szklanki mleka, może być roślinne (jeżeli masa będzie zbyt sucha);
- 3 łyżki miodu.
Wszystkie suszone składniki szatkujemy, ale każdy osobno. Mieszamy je następnie w misce z amarantusem, morelami, płatkami, otrębami i sezamem, dodajemy masło, miód i zagniatamy ręką. Jeżeli konsystencja jest zbyt sucha, to dodajemy mleko. Formujemy z nich małe ciasteczka i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 10–15 minut.
Ciastka te są zdrową przegryzką dla naszego dziecka, ale można też je pokruszyć i dodać do jogurtu w zastępstwie słodkich płatków śniadaniowych.
Artykuł sponsorowany