Trwa ładowanie...

Małe dzieci zjadają rocznie tyle cukru, ile same ważą

Avatar placeholder
14.09.2016 10:55
Małe dzieci zjadają rocznie tyle cukru, ile same ważą
Małe dzieci zjadają rocznie tyle cukru, ile same ważą (Zdjęcie deseru / Shutterstock)

W Wielkiej Brytanii ruszyła kampania mająca na celu uświadomienie rodziców, że ich dzieci spożywają za dużo cukru, i zachęcenie do rozważniejszego doboru diety dla ich pociech. Specjaliści przestrzegają, że wskaźnik otyłości wśród najmłodszych rośnie w zastraszającym tempie.

Dr Alison Tedstone, główny technolog żywienia Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii, dodaje:  – Dzieci spożywają za dużo cukru, trzy razy więcej niż zalecana dawka. Może to prowadzić do próchnicy, nadwagi, otyłości. Może także negatywnie wpływać na samopoczucie dzieci, ponieważ są one narażone na docinki, mają niższą samoocenę i częściej opuszczają lekcje.

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby
Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby [10 zdjęć]

Higiena jamy ustnej to bardzo ważna rzecz. Mycia zębów należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat.

zobacz galerię

W ramach akcji specjaliści przestrzegają, że dzieci w wieku od 4 do 10 lat spożywają równowartość 5000 kostek cukru na rok, czyli około 22 kilogramy – średnią wagę pięcioletniego dziecka. W kampanii podkreśla się także zastraszający fakt, że obecnie jedna piąta dzieci w wieku od 4 do 5 lat i jedna trzecia dzieci w wieku od 10 do 11 lat ma nadwagę lub jest otyła.

Zobacz film: "Co na otyłość brzuszną?"

W 2013 roku niemal jedna trzecia pięciolatków i połowa ośmiolatków miała próchnicę, a sama próchnica stanowiła najczęstszy powód, dla którego maluchy w wieku od 5 do 9 lat trafiały do szpitala. – Dzieci w wieku 5 lat nie powinny spożywać więcej niż 19 gramów cukru dziennie – jest to równowartość 5 kostek cukru, a taką ilość bardzo łatwo przekroczyć. Dlatego właśnie chcemy nakłonić rodziców, aby rozsądnie podchodzili do menu dzieci w kwestii cukru.

W tym celu specjaliści opracowali specjalną aplikację Sugar Smart, dzięki której rodzice będą mogli dowiedzieć się, jakie dokładnie są źródła cukru w diecie ich pociech, aby mogli świadomie dokonywać wyborów żywieniowych. Dzięki tej darmowej aplikacji wystarczy zeskanować kod kreskowy z opakowania danego produktu, aby dowiedzieć się, jaka jest jego łączna zawartość cukru w przeliczeniu na kostki lub gramy.

Zobacz także:

Bananowe placki bez cukru

Leczenie nadwagi u dzieci

Sprawdź, co się stanie, jeśli zrezygnujesz z cukru

Następny artykuł: Zdrowa dieta dla dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze