Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Leczenie nadwagi u dzieci

Avatar placeholder
14.10.2020 11:47
Leczenie nadwagi u dzieci
Leczenie nadwagi u dzieci

Nadwaga u dzieci spowodowana jest przede wszystkim niewłaściwym odżywianiem i złymi nawykami żywieniowymi. Do nadmiernego przyrostu masy przyczynia się także brak aktywności fizycznej i propagowanie biernego wypoczynku, który staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Leczenie otyłości opiera się przede na odpowiednio zbilansowanej diecie dla dziecka, w której zrównoważone są wszystkie składniki odżywcze. Drugim czynnikiem niezwykle ważnym w walce z nadwagą jest regularna aktywność fizyczna.

spis treści

1. Nadwaga u dzieci

O nadwadze mówimy, gdy masa ciała przewyższa o 10% zalecaną masę ciała dla danego wzrostu. W przypadku dzieci do stwierdzenia nadwagi używa się siatek centylowych, a nie wskaźnika BMI, jak ma to miejsce w przypadku dorosłych. Nadwaga u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jest spowodowana przede wszystkim przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii. Nadmiaru kalorii młody organizm nie jest w stanie przetworzyć w potrzebną mu energię i odkłada je w postaci tkanki tłuszczowej. Nieodpowiedni sposób odżywiania w wielu wypadkach łączy się ze złymi nawykami żywieniowymi, które dzieci przejmują od swoich rodziców. Jedzenie w pośpiechu, „zapychanie się” słodyczami, jedzenie batonika zamiast pożywnego drugiego śniadania to zachowania, których uczniowie i przedszkolaki wynoszą z domu.

Za nadwagę u dzieci odpowiada także brak ruchu, który jest wynikiem udogodnień cywilizacyjnych oraz szybkiego tempa życia ich rodziców. Zabiegani opiekunowie, zamiast zachęcać dzieci do aktywności fizycznej i wspólnie z nimi uprawiać jakiś sport, wolą by ich pociecha spędziła czas przed ekranem komputera i telewizora. Bierny wypoczynek staje się dominującym sposobem spędzania wolnego czasu. Brak aktywności fizycznej powoduje przybieranie na wadze.

2. Leczenie dzieci z nadwagą

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

W leczeniu otyłości ważna jest przede wszystkim profilaktyka, a więc zapobieganie nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej. Podstawą jest odpowiednie i racjonalne odżywianie, które dostarcza dziecku odpowiednią ilość kalorii i wystarczającą ilość składników odżywczych. Dieta dla dzieci z nadwagą powinna być bogata w warzywa i owoce i opierać się na 5 niewielkich posiłkach, w których poszczególne racje żywieniowe powinna wyglądać następująco:

  • I śniadanie - 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego;
  • II śniadanie - 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego;
  • obiad - 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego;
  • podwieczorek - 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego;
  • kolacja - 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Poszczególne składniki odżywcze powinny być dostarczane organizmowi w następujący ilościach:

  • białka - 10-15% dziennej racji pokarmowej;
  • tłuszcze - ok. 30% dziennej racji pokarmowej (w tym ok. 30% powinny stanowić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego);
  • węglowodany - 55-60% dziennej racji pokarmowej.

Drugim ważnym czynnikiem pomagającym zapobiegać nadwadze, a także z nią walczyć, gdy już się pojawia jest regularna aktywność fizyczna. Dzieci powinny jej poświęcać nawet kilka godzin dziennie. Zdecydowanie nie mogą unikać lekcji wychowania fizycznego. Dobrze byłoby, gdyby jakiś sport dzieci uprawiały z rodzicami.

W profilaktyce otyłości ważne są także regularne pomiary masy ciała, które pomagają zdiagnozować tendencje dziecka do otyłości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze