Trwa ładowanie...

Przybieranie na wadze dzieci

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 03.11.2014 13:13
Przybieranie na wadze dzieci
Przybieranie na wadze dzieci

Waga i wzrost malucha to dwa elementy, z którymi młode mamy często mają problem. A to dziecko za małe, a to za niskie, a to zbyt szczupłe, a to za dużo waży, a przecież dziecko pani X jest większe, a pani Y grubsze – to jakie w końcu ma być? Nie ma, drogie mamy, wskaźnika, który by jasno i z dokładnością do centymetra czy dekagrama ustalał wzrost i wagę dziecka proporcjonalnie do wieku.

1. Tabele wzrostu i wagi dzieci

Istnieją siatki centylowe, które podają pewne wartości, jakie powinno mieć dziecko w określonym czasie jego życia. Inne są siatki centylowe dla chłopców, a inne dla dziewczynek, ale nie są to tabele, które ściśle określają- „tak ma być i koniec”!

Pamiętajcie, drogie mamy, że każdy maluch rośnie inaczej. Jeden będzie miał wzrost ciągły – wykres wzrostu i wagi będzie delikatnie i powoli rósł, a inny będzie przybierał na wadze skokowo – wykres nie będzie wówczas taki równomierny. I to wszystko jest w normie! Jeśli jednak owe skoki są zbyt duże, lub (UWAGA) spadkowe, wówczas należy skonsultować się z pediatrą, ale nie znaczy to, że od razu powinnyśmy wpadać w panikę.
Jeśli waga dzieckaspada (w wykazie ze wzrostem dziecka) może być kilka przyczyn:

  • Twoje dziecko zaczęło intensywniej poruszać się, raczkuje, chodzi, biega – jego sylwetka stała się smukła i dlatego pokazała się owa tendencja spadkowa.
  • Maluch jest po rehabilitacji, dłuższym unieruchomieniu.
  • Ostatnio chorował– spadek wagi bardzo często jest spowodowany tym czynnikiem.
  • Jest ciepło, na dworze są upały, maluch mniej je.
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Pamiętaj tylko o jego częstym pojeniu. Jeśli się niepokoisz, bo żadna z powyższych przyczyn nie dotyczy twojego dziecka, a ono straciło na wadze, może to być:

  • alergia pokarmowa – uczulenie powoduje luźne stolce, maluch nie chce jeść, boli go brzuszek;
  • anemia –brak żelaza powoduje mniejszy apetyt;
  • infekcja dróg moczowych - tu także jednym z symptomów może być brak apetytu;

zespół złego wchłaniania (wówczas malcowi stosuje się specjalną dietę).

2. Jak zachęcić dziecko do jedzenia

Jeśli twoje chucherko jest w pełni zdrowe, a mimo to chudziutkie – świadczy o jednym – PO PROSTU MASZ W DOMU NIEJADKA!

Postaraj się wówczas o urozmaicenie diety – podawaj maluchowi-niejadkowi tzw. „zapychacze” między posiłkami w postaci owoców, warzyw, deserków, jogurtów (jeśli oczywiście malec nie ma alergii).

Unikaj tzw. „pustych kalorii”, nie dawaj mu chipsów, batoników i innych niezdrowych przekąsek. Uzupełnij w tłuszcz także posiłki dziecka. Znaczy to, iż na każde 100 ml zupki dodaj 3-5 gram tłuszczu (olej, oliwa, masło).
Pamiętaj, że cukier osłabia apetyt - zamiast słodzonych cukrem soków dawaj wodę, zamiast słodkich czekoladek – wyżej wspomniane deserki naturalne, owocowe, przeciery itp. No i nie martw się, bo z problemem wzrostu i wagi dziecka boryka się niemal każda mama!

Ewelina Niestrawska-Mazur

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze