Trwa ładowanie...

Przystawianie do piersi

Avatar placeholder
18.01.2017 09:14
Przystawianie do piersi
Przystawianie do piersi

Przystawianie dziecka do piersi to korzystniejszy sposób żywienia, ale stanowi ogromne wyzwanie dla mamy. Ssanie piersi nie tylko zaspokaja głód malucha, ale jest to doskonały sposób na uspokojenie dziecka, ukojenie jego płaczu czy nawet złagodzenie bólu. Dlatego większość karmiących piersią mam przystawia swoje maleństwa do piersi na przykład po szczepionkach lub w sytuacji, kiedy dziecku pobierano krew.

spis treści

1. Karmienia piersią trzeba się nauczyć

Niestety nie jest tak, że karmienie piersią jest kwestią instynktu. Dlatego często młode mamy nie wiedzą, jak prawidłowo karmić niemowlę, jak często i po czym poznać, że maleństwo dobrze ssie pierś oraz czy tym samym zjada wystarczającą ilość mleka. Doświadczone położne zamiast zbędnie komentować pierwsze nieudane próby przystawiania malucha do piersi, uczą świeżo upieczone mamy, w jaki sposób należy to robić.

Najlepiej zacząć karmić maleństwo w ciągu dwóch pierwszych godzin po porodzie. Wówczas bowiem u noworodka jest bardzo silny odruch ssania, a ssące pierś dziecko pobudza u mamy laktację. Warto przy tym wiedzieć, że w pierwszej dobie życia dziecko nie jest jeszcze na tyle głodne, aby martwić się tym, że niewiele ssie.

Ważne, aby przy piersi mamy było jak najczęściej i tym samym miało możliwość ćwiczenia odruchu ssania. W drugiej dobie mama powinna przystawiać dziecko około 10 razy na dobę, mniej więcej co 2-3 godziny.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Niezwykle istotne są też nocne karmienia, bo wytwarzane o tej porze mleko jest bardzo wartościowe. Ilość mleka w piersiach kobiety zależy od efektywności ssania piersi przez jej dziecko, dlatego maluch powinien tak długo ssać, aż sam nie przestanie. Dzieci często zasypiają podczas karmienia piersią, pamiętaj więc, aby łagodnie wybudzać maluszka i zachęcać go do dalszego ssania. Kiedy masz pewność, że dziecko nasyciło swój głód, możesz odstawić go od piersi.

2. W jaki sposób nauczyć dziecko prawidłowo ssać?

Niewłaściwy mechanizm ssania to jedna z przyczyn problemów z laktacją. Jeśli zależy ci na naturalnym karmieniu, nie dawaj dziecku przez pierwszych kilka tygodni smoczka ani butelki ze smoczkiem, ponieważ ssie się je inaczej niż pierś i maluch może się w tym pogubić.

Bardzo ważny podczas karmienia jest twój stan psychiczny i emocjonalny, dlatego zadbaj o to, aby podczas przystawiania dziecka do piersi nic innego nie zajmowało cię w tym czasie. Skup się na swoim maluszku i pomóż mu prawidłowo złapać brodawkę. W tym celu uchwyć swoją pierś w taki sposób, aby cztery palce były od spodu piersi, a kciuk na wierzchu. Dotknij delikatnie brodawką ust dziecka, a kiedy szeroko otworzy buzię, przysuń je do piersi, w taki sposób, by usta dziecka wypełnione były dużą częścią otoczki brodawki, a jego broda i nosek opierały się na piersi.

Karm maluszka na żądanie, czyli w sytuacji, kiedy dziecko jest głodne i domaga się tego, albo wtedy, kiedy twoje piersi są przepełnione. Dopilnuj przy tym, aby dziecko było przytulone brzuszkiem do twojego ciała, a jego twarz skierowana była do twojej piersi. Zwróć także uwagę, czy głowa dziecka znajduje się na wysokości piersi, a jego usta naprzeciw brodawki.

Kiedy czubek nosa dziecka i broda malucha dotykają piersi, a jego buzia jest szeroko otwarta, wargi są wywinięte na zewnątrz, policzki nie zapadają się ani nie robią się w nich tzw. dołeczki, możesz mieć pewność, że maluszek w sposób właściwy chwycił twoją pierś. Jeśli przy tym słyszysz odgłos połykania i czujesz, jak język dziecka ciągnie sutek od spodu, wykonując wolne, ale miarowe ruchy, dziecko podjęło właściwą pracę.

Pamiętaj, że karmienie przebiega dwufazowo. Oznacza to, że maluch najpierw zaspokaja pragnienie, ssąc przez pierwszy etap mleko o konsystencji nieco rozwodnionej, a następnie zaspokaja głód po kilku minutach, ssąc mleko o tłustszej i gęstszej konsystencji.

Istotnym wyznacznikiem prawidłowego przystawiania do piersi jest zadowolona matka, której piersi stają się opróżnione, a przy tym brodawki nie odznaczają się żadną bolesnością czy obrzękiem, oraz prawidłowo przybierające na masie ciała dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze