Trwa ładowanie...

Błędne koło...

Czy wiecie, że jest coś takiego jak „błędne koło napędu AZS”? Warto wiedzieć, czym ono jest, żeby je skutecznie i bezpiecznie zahamować.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie o charakterze nawrotowym. Co to oznacza? W jego przebiegu przeplatają się okresy remisji, czyli wyciszenia objawów oraz zaostrzeń, kiedy na skórze mogą nawet pojawić się rany. Niestety mitem jest, że z AZS się wyrasta – nawet kilkuletnie ustąpienie zmian nie świadczy o wyleczeniu, a odpowiednia pielęgnacja na co dzień jest niezbędna, aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować. Skóra chorego jest bardzo sucha, ma tendencję do pękania i łuszczenia, a towarzyszący temu świąd często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Przecież tak trudno spać, jak wszystko tak bardzo swędzi...

spis treści

1. I tak w kółko...

Osoby cierpiące przez atopowe zapalenie skóry często wpadają w błędne koło, w którym dochodzi do sprzężenia zwrotnego między objawami choroby a jej przyczynami. Co mamy na myśli? Skoro suchość skóry powoduje świąd, chory stale się drapie. Samo powtarzanie (zwłaszcza dziecku), aby się nie drapało, oczywiście nie przynosi rezultatów. W efekcie takiego uporczywego drapania, warstwa rogowa naskórka ulega uszkodzeniu, a gronkowiec złocisty i substancje drażniące mają „otwartą drogę” do głębszych warstw skóry. W ten sposób nasilają stan zapalny, w tym świąd, i tak wytwarza się błędne koło napędu AZS. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie świądu i zabezpieczenie skóry przed gronkowcem.

2. Kompleksowa pielęgnacja w AZS

W przebiegu atopowego zapalenia skóry ważne jest, aby działać kompleksowo:

  • Od wewnątrz – na przyczyny alergii, w czym może pomóc probiotyk doustny. Trzy miesiące stosowania pozwalają na ograniczenie zmian skórnych, a także mają wpływ na zwiększenie się tolerancji na białka mleka krowiego.
  • Od zewnątrz – na objawy AZS, stosując np. specjalistyczną linię emolientów. Zawarte w nich składniki aktywne skutecznie wpływają na odbudowę uszkodzonej bariery naskórkowej, dzięki czemu jednocześnie ograniczają rozwój gronkowca złocistego. I – co nie mniej ważne – niwelują uciążliwy świąd.

Taka kompleksowa pielęgnacja – od wewnątrz i od zewnątrz – może pomóc w zniwelowaniu objawów choroby lub nawet doprowadzić do jej remisji. Ale uwaga: skóra „czysta” od zmian nadal potrzebuje wyjątkowej troski, dlatego pięknie pachnące i pieniące się płyny do kąpieli wciąż nie mają miejsca w dziecięcej kosmetyczce.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.