Zapalenie atopowe skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która najczęściej zaczyna się w pierwszym roku życia dziecka. U niemowlęcia pojawia się dotkliwe swędzenie skóry, a gdy dziecko drapie skórę, na jej powierzchni rozwija się czerwona, swędząca wysypka. Ostry stan zapalny może objawiać się również wysiękami i strupami. Niemowlę, które drapie zmiany chorobowe, doprowadza do wystąpienia nadkażeń bakteryjnych skóry.
1. Skóra w AZS
Skóra niemowlęcia chorego na atopowe zapalenie skóry swędzi i jest wysuszona. Brak odpowiedniego nawodnienia skóry sprawia, że łatwo ulega ona podrażnieniom i działaniu bakterii oraz zewnętrznych czynników drażniących. Objawy AZS można kontrolować za pomocą właściwej pielęgnacji i unikania czynników nasilających świąd oraz suchość skóry, ale należy pamiętać, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i mocno zindywidualizowaną. Po okresie bezobjawowym (nawet wtedy skóra dziecka może swędzieć) może nastąpić nawrót wysypki i wysięków. Okresy nawrotów i remisji mogą przeplatać się kilkakrotnie w ciągu roku. Właśnie dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka. Aby skutecznie zapobiegać nawrotom AZS, warto wykorzystać fakt istnienia bielizny leczniczej z naturalnego jedwabiu.
2. Bielizna w AZS
Jednym z czynników szczególnie drażniących skórę niemowlęcia z AZS jest szorstka tkanina, dlatego rodzice powinni zadbać o to, by dziecko nosiło bieliznę i odzież wykonaną z możliwie miękkiego materiału. Oczywistym wyborem wydaje się być bawełna, ale jej krótkie włókna odstają od tkaniny pod wpływem wilgoci i zmian temperatury, przez co często drapią i podrażniają skórę dziecka. W odzieży bawełnianej jeszcze do niedawna zdarzało się stosowanie mocno uczulającego formaldehydu (miał ułatwiać prasowanie).
Dużo lepszym wyborem jest bielizna lecznicza z naturalnego jedwabiu. Jest to całkowicie nieinwazyjny wyrób medyczny, który został szczegółowo przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania i skuteczności. Opublikowane w uznanych czasopismach medycznych badania wykazały, że noszenie odzieży leczniczej z naturalnego jedwabiu przynosi efekty porównywalne ze stosowaniem słabego preparatu sterydowego o miejscowym działaniu. Dlatego też zastosowanie odzieży jedwabnej z czynnikiem antybakteryjnym w leczeniu atopowego zapalenia skóry może być bezpieczną alternatywą.
3. Działanie jedwabiu na skórę atopową
Bielizna lecznicza z naturalnego jedwabiu pełni istotne funkcje w zakresie leczenia oraz profilaktyki atopowego zapalenia skóry. Naturalny jedwab wspomaga leczenie AZS u niemowląt poprzez stworzenie idealnych warunków do regeneracji skóry dziecka. Naturalny jedwab redukuje świąd skóry, dzięki czemu odruch drapania u dziecka znacząco słabnie. Niemowlę uspokaja się i lepiej sypia, a jakość życia (dziecka i rodziców) ulega poprawie. Ponadto naturalny jedwab pochłania wilgoć lepiej niż bawełna i pomaga utrzymać względnie stałą temperaturę ciała dziecka. Już w pierwszych godzinach stosowania naturalny jedwab ogranicza pocenie i redukuje świąd skóry, a regularne noszenie jedwabnej odzieży leczniczej prowadzi do istotnego zmniejszenia objawów skórnych AZS i skrócenia okresu nasilenia zmian chorobowych. Dodatek niemigrującego czynnika antybakteryjnego pozwala na zachowanie czystości mikrobiologicznej bielizny i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia nadkażeń bakteryjnych u niemowląt, bez ryzyka wyjałowienia skóry.
Odzież lecznicza z naturalnego jedwabiu jest doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji skóry atopowej za pomocą emolientów. Bielizna lecznicza pozwala bowiem na wydłużenie działania emolientów lub zwiększenie ich skuteczności przy mniejszej ilości tych preparatów. Oznacza to, że koszty leczenia AZS u niemowląt znacząco maleją.
4. Pielęgnacja skóry w AZS
Skóra niemowlęcia chorego na atopowe zapalenie skóry wymaga szczególnej pielęgnacji. Rodzice powinni zadbać przede wszystkim o to, by skóra dziecka nie była wysuszona. Jeśli jesteś rodzicem niemowlaka z AZS, pamiętaj o następujących zasadach pielęgnacji jego skóry:
- Unikaj czynników nasilających suchość skóry dziecka (długie kąpiele w gorącej wodzie, kosmetyki o silnym działaniu, zimne i suche powietrze, detergenty).
- Wzmacniaj warstwę lipidową skóry dziecka emolientami.
- Do pielęgnacji skóry niemowlęcia nie stosuj kosmetyków zawierających barwniki i substancje zapachowe.
- Wybieraj wyłącznie produkty hipoalergiczne.
- Po kąpieli delikatnie osuszaj skórę dziecka, nie pocierając jej.
- Zanim założysz dziecku odzież leczniczą, poczekaj aż emolient całkowicie się wchłonie.
- Nigdy nie zakładaj niemowlęciu ubrań z szorstkich materiałów, które prowadzą do podrażnień.
Najgorsze objawy atopowego zapalenia skóry w 80% mijają przed osiągnięciem 3 roku życia. Do tego czasu, AZS jest schorzeniem, którego nie można całkowicie wyleczyć, ale dzięki podjęciu leczenia, właściwej pielęgnacji i unikaniu alergenów oraz czynników drażniących można kontrolować przebieg tej choroby. Sprzymierzeńcem rodziców w walce z objawami AZS u niemowląt jest odzież lecznicza z naturalnego jedwabiu. Ta inwestycja w zdrowie dziecka naprawdę się opłaca.