Trwa ładowanie...

Sucha skóra u niemowlaka

Avatar placeholder
06.06.2017 13:20
Sucha skóra u niemowlaka
Sucha skóra u niemowlaka

Sucha skóra u niemowlaka zdarza się niemal wszystkim maluchom, gdyż skóra dziecka jest bardzo delikatna. Jest to szczególnie częste w zimie, kiedy na dworze jest mróz, a w mieszkaniach wyjątkowo suche powietrze. Zdarza się to oczywiście także o każdej innej porze roku, jeśli pielęgnacja skóry dziecka jest niewystarczająca lub... nadmierna. Na przykład długie i częste kąpiele mogą wysuszyć skórę.

1. Jak zapobiegać wysuszaniu skóry niemowlęcia podczas kąpieli?

Aby nie dopuścić do wysuszenia się skóry u niemowlaka, należy przede wszystkim pamiętać, aby kąpiele dziecka nie trwały zbyt długo i nie były zbyt ciepłe. Kąpiel powinna być krótka (powinna trwać na przykład 10 minut), choć dokładna, i niezbyt gorąca.

Jakie kosmetyki dla niemowląt są najlepsze, aby zapobiegać suchej skórze? Najlepiej do kąpieli nie używać mydła ani pieniących się płynów – lepszy będzie kosmetyk hipoalergiczny, niezawierający substancji zapachowych ani mydła, wyprodukowany specjalnie dla niemowląt. Nie należy nigdy przesadzać z ilością wykorzystywanego kosmetyku – wystarczy użyć go naprawdę odrobinę. Raz na jakiś czas można zrobić dziecku kąpiel w samej wodzie.

Niektórzy rodzice stosują do kąpania dziecka olejki – rzeczywiście, zapobiega to przesuszeniu skóry dziecka w czasie kąpieli. Jednak należy wtedy zachować dużą ostrożność, gdyż wanienka stanie się bardzo śliska i dziecko może ześlizgnąć się na jej dno.

2. Inne sposoby na suchą skórę dziecka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Po wykąpaniu dziecka należy, delikatnie poklepując, wytrzeć dziecko i na jeszcze mokrą skórę nałożyć lekki krem hipoalergiczny dla niemowląt. Jeśli skóra wysusza się w ciągu dnia, należy także ją nawilżać – tyle razy, ile potrzebuje. Jeśli delikatny balsam lub lekki krem nie wystarcza, aby dostatecznie nawilżyć skórę dziecka, można zacząć korzystać z tłustszych kremów, a nawet maści.

Ważne jest, aby w pokoju niemowlaka temperatura nie przekraczała 20 st. C. Wyższa temperatura wysuszy powietrze i może wywołać nie tylko suchość skóry, ale i kaszel u dziecka. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, nie można zapominać o wietrzeniu pokoju dziecka. W sezonie grzewczym rozwiązaniem problemu suchego powietrza jest nawilżacz do powietrza – ultradźwiękowy lub tradycyjny – albo mokry, czysty ręcznik powieszony na kaloryferze.

Należy pamiętać, aby ubranka niemowlaka były prane tylko w delikatnych proszkach dla niemowląt.

Maluch, wychodząc na spacer w lecie, powinien być maksymalnie osłonięty przed słońcem. Wszystkie części ciała, które mogą wystawać poza okrycie, powinny być nasmarowane kremem ochronnym z wysokim filtrem. W zimie natomiast trzeba chronić skórę dziecka przed zimnem, zakładając mu rękawiczki i czapeczkę.

W bardzo rzadkich przypadkach, skóra dziecka może okazać się atopowa. Oznacza to, że przeciwciała odpornościowe dziecka nieprawidłowo reagują na jakiś czynnik środowiskowy, co prowadzi do wysuszenia skóry. Stan skóry pogarszają substancje drażniące takie jak mydło oraz częste alergeny takie jak truskawki czy roztocza kurzu domowego. Skóra atopowa u dziecka jest wysuszona, zaczerwieniona i swędząca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze