Trwa ładowanie...

Zasady pielęgnacji skóry niemowlęcia

 Agnieszka Gotówka
14.08.2017 13:19
Zasady pielęgnacji skóry niemowlęcia
Zasady pielęgnacji skóry niemowlęcia

Skóra nowo narodzonego dziecka jest niezwykle wrażliwa na dotyk. To właśnie przez nią dziecko poznaje świat i odbiera bodźce zewnętrzne. Dotyk dla malucha jest niezwykle ważny – daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala się uspokoić. Nic zatem dziwnego, że pielęgnacja skóry dziecka jest bardzo ważna. Warto stosować do tego celu odpowiednio dobrane kosmetyki.

spis treści

1. Kosmetyki dla niemowlaka

Kosmetyki dla niemowlaka powinny być pozbawione barwników i substancji zapachowych. Warto wybierać środki do pielęgnacji przebadane dermatologicznie i opatrzone odpowiednimi znakami jakości oraz certyfikatami.

Należy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki dla niemowlaka
Należy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki dla niemowlaka (123RF)
Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Wśród kosmetyków dla niemowlaka powinny się znaleźć:

Krem na odparzenia – należy go stosować, gdy skóra na pupie stanie się czerwona i podrażniona. Pozwoli to zapobiec pojawieniu się kolejnych odparzeń.

• Płyn da kąpieli dla niemowlaka – można myć nim również główkę dziecka.

• Olejek do kąpieli/emolient – efektywnie nawilży skórę dziecka i zapobiegnie jej wysuszeniu.

Oliwka do ciała – przyda się do pielęgnacji suchej skóry, jak również do masażu niemowlaka.

Krem ochronny na zimę – pozwoli zabezpieczyć delikatną skórę dziecka przed mrozem; musi być odpowiednio tłusty.

• Krem z wysokim filtrem UV – ochroni wrażliwy naskórek niemowlaka przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zmniejszy ryzyko poparzeń.

Niebezpieczne składniki w kosmetykach dla dzieci
Niebezpieczne składniki w kosmetykach dla dzieci [6 zdjęć]

Skóra dziecka wymaga szczególnej troski i opieki. Wciąż się rozwija, jest bardzo delikatna i wrażliwa.

zobacz galerię

2. Wrażliwa skóra niemowląt

Skóra dziecka jest cienka i wrażliwa. Jej pielęgnacja to absolutna podstawa. Do tego celu należy używać kosmetyków dla niemowląt, które nawilżą i pozwolą zapobiec powstaniu podrażnień. Jedną z ważniejszych kwestii jest zapobieganie pojawieniu się problemów skórnych, m.in. pieluszkowego zapalenia skóry. Należy zatem często zmieniać dziecku pieluszkę, za każdym razem delikatnie oczyszczając skórę (chusteczkami nawilżającymi lub przegotowaną wodą). Po kąpieli dobrze jest również pozwolić dziecku poleżeć na przewijaku bez pieluszki. Dostęp świeżego powietrza jest niezwykle ważny dla zdrowej skóry dziecka. Gdy jednak pojawi się zaczerwienienie, koniecznie należy zastosować krem na odparzenia.

Jeśli zaś zauważycie objawy atopowego zapalenia skóry, warto zastosować dermokosmetyki dla niemowlaka (wiele z nich dedykowanych jest skórze atopowej).

Musisz to wiedzieć

Problemy skórne dotyczą większości niemowląt. Wiąże się to z ciągłym dostosowywaniem się naskórka do nowych warunków panujących poza łonem mamy. Jeśli skórę dziecka będzie się odpowiednio pielęgnować, stosując do tego celu kosmetyki dla niemowlaka, wówczas już w niedługim czasie będziemy cieszyć się z różowej i gładkiej skóry naszego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze