Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Natalia Wyciślik

Kąpiel noworodka. Podpowiadamy, jak zrobić to sprawnie i bezpiecznie

Avatar placeholder
17.03.2021 16:45
Kąpiel noworodka. Podpowiadamy, jak zrobić to sprawnie i bezpiecznie
Kąpiel noworodka. Podpowiadamy, jak zrobić to sprawnie i bezpiecznie (Zdjęcie autorstwa Carolyn Sugg / CC BY-SA 2.0)

Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, u każdego młodego rodzica wiąże się z niepewnością i jest wielkim wyzwaniem. Noworodek jest tak drobny, że rodzice boją się, iż zrobią mu niechcący krzywdę. Nie wiedzą, jak trzymać dziecko podczas kąpieli, a ręce zaczynają same drżeć. Obawy przed pierwszą kąpielą noworodka są całkiem naturalne. Jak wykąpać noworodka? Jak często kąpać noworodka? Należy jednak wiedzieć, że każdy rodzic, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, ma w sobie na tyle intuicji i wyczucia, iż własnemu dziecku nie zrobi nic złego. Uwierz zatem we własne możliwości, a mycie noworodka przestanie być straszne.

spis treści

1. Najczęstsze pytania rodziców o kąpiel noworodka

Przed kąpielą noworodka wielu rodziców zastanawia się:

  • czy woda w wanience nie jest za gorąca dla dziecka;
  • czy wody nie jest zbyt dużo;
  • czy można moczyć pępuszek;
  • jak trzymać noworodka, by go dokładnie umyć;
  • o której kąpać noworodka;
  • co ile kąpać noworodka.

Na powyższe pytania młodzi rodzice szukają odpowiedzi w gazetach, różnych poradnikach czy też w Internecie. Nie zawsze informacje podawane na łamach gazet czy serwisów internetowych są rzetelne.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Czasami lepiej posłuchać siebie i zdecydować samemu, co jest dobre dla mnie i dla mojego dziecka, niż bazować na informacjach, często bardzo odległych od rzeczywistości.

Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać?
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać? [6 zdjęć]

Kąpiel dziecka to rytuał bardzo istotny dla każdego niemowlaka. Codzienne kilka minut przeznaczone tylko

zobacz galerię

2. Jak często kąpać noworodka?

Jedna lub dwie kąpiele w tygodniu w zupełności wystarczą. Dzieci bowiem nie brudzą się zbytnio dopóty, dopóki nie zaczną się przemieszczać. Do kąpieli warto używać delikatnych kosmetyków dla niemowląt.

Noworodka kąp w zwykłej czystej wodzie. Nie nalewaj jej do wanienki zbyt dużo. Są dzieci, które od początku lubią kąpiele i wodę, ale są również i takie, które głośno protestują przy zanurzeniu ich w wodzie.

Sprawdź zatem, co lubi twoje maleństwo. Jeśli raz na jakiś czas zrezygnujesz z kąpieli dziecka, myj noworodkowi buzię oraz pupę wacikami zwilżonymi ciepłą wodą.

3. Wskazówki dotyczące kąpieli dziecka

Jak kąpać noworodka? Pierwsze kąpiele noworodka mogą jeszcze sprawiać trudności, ale, jak wiadomo, praktyka czyni mistrza. Z czasem kąpiel będzie przebiegać coraz sprawniej, „bezboleśnie” i bez łez. Decydując się na wykąpanie noworodka, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

  1. Przygotuj kącik do kąpieli. Wanienkę najlepiej umieścić tuż obok miejsca do przewijania i ubrania dziecka, by nie nosić mokrego maluszka po całym pokoju. Po kąpieli połóż dziecko na ręczniku i otul je pieluszkami tetrowymi, by nie było mu zimno.
  2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w miejscu kąpieli dziecka. Optymalna temperatura pomieszczenia to 25ºC. Wtedy masz pewność, że dziecko nie zmarznie. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodniej, na kwadrans przed kąpielą włącz elektryczną dmuchawę lub grzejnik elektryczny.
  3. Przygotuj wcześniej wszystkie akcesoria dla niemowląt potrzebne do kąpieli: mydełko, myjkę, ręcznik, pieluszki tetrowe, oliwkę itp. Wszystkie rzeczy powinny być na wyciągnięcie ręki.
Akcesoria do kąpieli dla dzieci
Akcesoria do kąpieli dla dzieci [7 zdjęć]

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania

zobacz galerię
  1. Miej pod ręką wszystkie rzeczy potrzebne po kąpieli dziecka, a więc przede wszystkim jego ubranko: body, kaftanik, śpioszki, czapeczkę, skarpetki, pampersa. Ubierania noworodka po kąpieli nie można przedłużać. Należy je przeprowadzić dość sprawnie, by maluch się nie zaziębił. Po kąpieli potrzebne również będą środki higieniczne, takie jak maść do pupy, gaziki do przemywania pępka, oliwka, puder, letnia woda do przemywania oczek lub specjalna sól fizjologiczna.
  2. Nie mocz pępuszka dziecka, dopóki sam nie odpadnie i się nie zagoi. W trakcie kąpieli możesz przykryć pępek dziecka pieluszką tetrową lub gazikiem.
  3. Zachowaj ostrożność przy przemywaniu oczu oraz uszu noworodka. Oczka myj tylko i wyłącznie czystą przegotowaną wodą. Uszy wystarczy tylko przetrzeć zwilżoną pieluszką. Pod żadnym pozorem nie czyść uszu dziecka pałeczką higieniczną!
  4. Wyściel dno wanienki pieluszką tetrową, która stanowi zabezpieczenie przed wyślizgnięciem się dziecka z ręki.
  5. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody. Optymalna temperatura wody do kąpieli noworodka to 37ºC. Aby dokonać pomiaru ciepła wody, zaopatrz się w termometr. Jeśli nie masz termometru, temperaturę wody sprawdź łokciem. Jeśli woda cię nie parzy lub nie jest według ciebie za zimna, z powodzeniem możesz zacząć kąpać dziecko.
  6. Jeśli noworodek ma suchą skórę, przestrzegaj wszelkich zaleceń lekarza. Do kąpieli dodawaj specjalne płyny, które mają działanie nawilżające i natłuszczające. Wystarczy, gdy do wody wlejesz kilka kropel. Po takiej kąpieli dziecka nie trzeba będzie po wyjęciu z wanienki dodatkowo nacierać oliwką.
  7. W czasie kąpieli zachowaj ostrożność i nie wykonuj zbyt gwałtownych ruchów, by nie niepokoić maluszka. Dla noworodka kąpiel to również duże przeżycie, dlatego twoje ruchy powinny być delikatne, by nie wystraszyć dziecka. Wszystko rób spokojnie, z wyczuciem i cały czas mów do maluszka, by czuł się bezpiecznie.
Bezpieczna kąpiel niemowlęcia - jak powinna przebiegać?
Bezpieczna kąpiel niemowlęcia - jak powinna przebiegać?

Wieczorna kąpiel niemowlęcia jest w wielu rodzinach ważnym rytuałem i stałym elementem w dziecięcym

przeczytaj artykuł

To, czy dziecko polubi kąpiele, zależy też od jego pierwszych doświadczeń z wodą. Przestrzegając powyższych zaleceń, kąpiel noworodka może stać się dużą przyjemnością dla obu stron.

Następny artykuł: Pielęgnacja uszu niemowlaka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze