Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Woda do kąpieli noworodka

Avatar placeholder
Monika Łapczyńska 07.04.2017 09:37
Woda do kąpieli noworodka
Woda do kąpieli noworodka

Jaka powinna być woda do kąpieli noworodka? To częste pytanie rodziców podczas zajęć w szkole rodzenia. Niektórzy myślą, że woda do kąpieli noworodka powinna być przegotowana. Inni - że noworodka koniecznie należy kąpać w naparze z rumianku. Czy to prawda? Czy kąpiel noworodka jest bardzo skomplikowana? Jakie są zasady pielęgnacji noworodkapodczas kąpieli? W poniższym artykule znajdą się odpowiedzi na pytania nurtujące rodziców.

1. Przygotowanie kąpieli noworodka

Warto wprowadzić stałą porę na codzienną kąpiel noworodka. Dzieci lubią rutynę i porządek przebiegu dnia. Mają wtedy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, tak bardzo im potrzebne. Do kąpieli noworodka należy przygotować:

  • wanienkę z wodą do kąpieli noworodka,
  • przewijak dla niemowlaka lub inne miejsce do osuszenia, pielęgnowania i ubierania malucha po kąpieli; w tym miejscu rozkładamy ręcznik z pieluszką tetrową (w pieluszkę tetrową szybko wsiąknie woda i można ją wyjąć, by zostawić dziecko w dość suchym ręczniku),
  • kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji noworodka, niezbędne akcesoria dla noworodka (obok przewijaka),
  • ubranka niemowlaka, pieluszkę.

Jeśli kąpiel noworodka wykonujemy w łazience, a komodę z przewijakiem dla niemowlaka mamy w pokoju, warto zorganizować w łazience miejsce do osuszania dziecka. Tam będziemy mogli zawinąć go w ręcznik bezpośrednio po kąpieli noworodka.

2. Zasady kąpieli noworodka

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Woda do kąpieli niemowląt nie musi być przegotowana, wystarczy zastosować wodę z kranu. Pamiętajmy tylko, że woda do kąpieli noworodka powinna być przyjemnie ciepła, nie może być chłodna ani gorąca. Dobrze jest, aby temperatura wody do kąpieli noworodka miała około 37 stopni Celsjusza. Dziecko nie powinno być głodne ani śpiące, gdyż pozbawimy go przyjemnych wrażeń z kąpieli. W trakcie kąpieli niemowlę trzyma się lewą ręką podchwytem za jego lewą pachę, główka dziecka jest delikatnie uniesiona, oparta na lewym przedramieniu rodzica. Podczas kąpieli niemowlaka myjemy kolejno: głowę, szyję, ręce (od pachy po dłonie), klatkę piersiową, plecy, brzuch, nóżki (od stópek po pachwiny), a na samym końcu pośladki. Dla delikatnej skóry niemowlaka można co jakiś czas dodać do wody napar z rumianku - działa łagodząco na skórę niemowlaka, zmniejsza odczyny związane z pieluszkowym zapaleniem skóry. Na wysypkę niemowlaka lub pieluszkowe zapalenie skórydobrze działa również kąpiel w nadmanganianie potasu lub kąpiel w krochmalu.

3. Kosmetyki do kąpieli noworodka

W zależności od potrzeb dziecka, jak również upodobań rodziców, do kąpieli noworodka można używać różnych kosmetyków dla niemowląt. Obecnie popularne stają się płyny do kąpieli z parafiną. Zawierają one 64% ciekłej parafiny, która sprawia, że skóra dziecka staje się aksamitna i dobrze nawilżona. Po umyciu dziecka w emulsji do kąpieli z parafiną niepotrzebny jest już balsam nawilżający dla niemowląt czy oliwka dla niemowląt. Niemowlę może być również wykąpane w wodzie z dodatkiem mydła dla dzieci. Po takiej kąpieli warto jednak natłuścić skórę niemowlaka hipoalergiczną oliwką dla niemowląt bądź ciekłą parafiną. Dostępne są również płyny do kąpieli z oliwką, które nawilżają i łagodzą skórę niemowlaka. Do mycia ciała dziecka można również użyć żelu do mycia ciała i włosów, zawierającego na przykład naturalne lipidy omega-6.

Woda do kąpieli noworodka nie musi być przegotowana. Ważne jest, by wanienka dla noworodka była czysta, a woda do kąpieli noworodka przyjemnie ciepła. Kosmetyki do kąpieli noworodka powinny posiadać niezbędne atesty i nie uczulać wrażliwej skóry dziecka. Najlepiej stosować produkty hipoalergiczne i jak najbardziej naturalne, na przykład z dodatkiem parafiny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze