Trwa ładowanie...

Kosmetyki do kąpieli dziecka

Avatar placeholder
27.10.2017 13:10
Kosmetyki do kąpieli dziecka
Kosmetyki do kąpieli dziecka

Kosmetyki do kąpieli dziecka powinny nawilżać skórę i zapobiegać podrażnieniom. Skóra małego dziecka ma bardzo cienki naskórek i słabo wykształconą ochronną warstwę. Zatem bardzo łatwo ulega przesuszeniu, co może nawet prowadzić do powstania stanów zapalnych oraz innych zmian skórnych. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia trzeba starannie dobierać kosmetyki pielęgnacyjne. Warto wziąć pod uwagę stopień wrażliwości skóry malucha oraz ewentualne wystąpienie atopii.

spis treści

1. Co do kąpieli dziecka?

Lekarze zalecają, by niezmiernie delikatną skórę niemowląt myć bezzapachowym, tłustym mydełkiem przeznaczonym dla najmłodszych. Taki zestaw do kąpieli zawiera mało substancji dodatkowych, które mogą uczulać. Jeśli zauważysz, że skóra po kąpieli jest ściągnięta i wysuszona, możesz wypróbować oliwkę hydrofilową. Dodaje się ją do wody, w której kąpiesz dziecko. Oliwki dla dzieci chronią przed wysuszeniem skóry. Uzupełniają również lipidy naskórka, wymyte przez mydła i chronią przed utratą wilgoci.

Nie należy przesadzać z pozostałymi kosmetykami do kąpieli, m.in. płynami. Wprowadzaj je ostrożnie, obserwując reakcję skóry i dopiero pod koniec pierwszego roku życia. Jeśli twoje dziecko ma skłonności do atopii, w ogóle zrezygnuj z płynów do kąpieli dla niemowląt. Zawierają one substancje zapachowe i barwniki, które mogą uczulać. Nawet jeśli dziecko nie jest alergikiem, codzienna kąpiel w pianie nie będzie dobrze wpływać na skórę.

2. Wybór kosmetyków do kąpieli dla dziecka

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"
  • Zestaw do kąpieli powinien być jednej firmy. Jeśli używasz mydełka danej firmy, zaś kremu ochronnego innej, nie jesteś w stanie zorientować się, co spowodowało podrażnienie skóry.
  • Jeśli zakupiłaś kosmetyki do kąpieli dziecka, które powodują reakcje alergiczne, zastosuj środki innej firmy, aż znajdziesz odpowiednie dla skóry twojego dziecka.
  • Przy zakupie kosmetyku zawsze sprawdź na opakowaniu, czy posiada on atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Warto, aby na pudełku widniała także informacja od producenta, że kosmetyk jest hipoalergiczny.
  • W ocenie kosmetyku do kąpieli dla dzieci warto wziąć pod uwagę wygodę opakowania. To bardzo ważny aspekt funkcjonalny dla każdego rodzica. Przy kąpieli niemowlęcia masz tylko jedną rękę do dyspozycji, gdyż drugą zawsze podtrzymujesz dziecko. Idealnym rozwiązaniem jest opakowanie z pompką, które ułatwia zdecydowanie czynności podczas kąpieli dziecka. 1-2 dozy płynu to miara dostosowana na jedną kąpiel twojego bobasa.
  • Każda mama powinna przy zakupie spojrzeć na wydajność produktów. Wysoko oceniane kosmetyki do kąpieli to takie, których niewielka ilość wystarcza do przygotowania codziennego zabiegu. Kosmetyki bezzapachowe w większym opakowaniu wystarczają na więcej dni, a tym samym oszczędzają czas, który mama musi poświęcić na zrobienie zakupów.

Kosmetyki dla dzieci do kąpieli są „na każdą kieszeń”, przy zachowaniu najwyższej jakości. Jeśli mimo to są dla ciebie za drogie, możesz wypróbować kosmetyki naturalne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze