Kosmetyki do skóry atopowej
Atopowe zapalenie skóry (AZS) może wystąpić w każdym wieku, ale z reguły dotyka ono niemowląt i dzieci. Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry posiadają skórę, w obrębie której naturalne funkcje ochronne są zaburzone. W efekcie zwiększa się jej podatność na podrażnienia i wystąpienie AZS związane z ekspozycją na zanieczyszczenia środowiska oraz na działanie czynników takich jak detergenty. Charakterystyczną cechą skóry atopowej jest nadmierne łuszczenie oraz swędzenie skóry. W jaki sposób odpowiednio pielęgnować skórę atopową?
1. Jakie kosmetyki dobrać do oczyszczania skóry atopowej?
Na rynku istnieje ogromny wybór preparatów pielęgnacyjnych. W przypadku skóry atopowej należy wybierać kosmetyki hipoalergiczne. Najlepiej sięgać wyłącznie po te przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej. Warto zwrócić uwagę, aby w produktach tych obecna była duża ilość substancji natłuszczających, tj. emolientów, oraz aby nie znajdowały się w ich składzie potencjalne alergeny, które powodują alergię - należą do nich np. linalool, geraniol czy lilial.
Kosmetyki do oczyszczania skóry – preparaty do mycia zawierają w składzie substancje powierzchniowo czynne, które usuwają z powierzchni skóry brud, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia. Niestety wskutek tego, jeżeli nie będziemy odpowiednio pielęgnować skóry, może dojść do jej odwodnienia lub wysuszenia. W przypadku skóry atopowej należy unikać stosowania preparatów myjących zawierających w składzie sole siarczanów, np.
- Sodium Lauryl Sulfate,
- Magnesium Lauryl Sulfate,
- Sodium Laureth Sulfate.
Zamiast tego wybieraj żele i kremy do mycia, które posiadają składniki takie jak: Caprylyl/Capric Glucoside, Sodium Laureth Sulfosuccinate czy Cocamide DEA. Bezwzględnie unikaj tradycyjnych mydeł, gdyż są one silnie alkaliczne, bardzo wysuszają skórę i mogą być przyczyną podrażnień.
2. Na jakie składniki kosmetyczne zwracać uwagę przy doborze produktu do pielęgnacji atopowej skóry?
Substancje zmiękczające skórę – termin ten odnosi się do substancji tłuszczowych, które pozostawiają na powierzchni skóry warstwę ochronną, która ogranicza proces TEWL – przeznaskórkowej utraty wody. Substancje te odgrywają ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry oraz w odbudowie jej warstwy lipidowej. Należą do nich składniki takie jak:
- Octylododecanol,
- Cetearyl alcohol,
- Cera alba,
- Masło shea,
- Paraffinum liquidum.
W przypadku skóry atopowej to bardzo ważne, aby aplikować kosmetyk pielęgnacyjny przed upływem 5 minut od zakończenia kąpieli. Woda odparowująca z powierzchni skóry znacznie ją wysusza. Nie wystarczy jej wytarcie ręcznikiem. Woda wnika w warstwę rogową naskórka, zmiękczając go i zaraz po kąpieli również odparowuje z jego wnętrza.
W przypadku skóry atopowej dosyć istotne jest również to, aby balsam czy krem zawierały w składzie substancje przeciwświądowe. Do grupy tej należą anestezyna czy enoksolon.
Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej jest niezwykle istotna, aby zapobiec AZS. Regularnie stosowane kosmetyki zapobiegną dolegliwościom takim jak swędzenie skóry i silne wysuszenie.