Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Pielęgnacja skóry atopowej

Avatar placeholder
27.10.2017 13:19
Pielęgnacja skóry atopowej
Pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej jest dosyć trudna i czasochłonna. Odpowiednio dobrane kosmetyki potrafią złagodzić nieprzyjemne objawy, takie jak podrażnienie, swędzenie, zaczerwienienie czy nadmierne łuszczenie skóry. Ponadto systematyczna pielęgnacja jest bardzo ważna, gdyż w przeciwnym razie atopia skóry może przerodzić się w AZS (atopowe zapalenie skóry).

1. Co powinnaś wiedzieć o atopowej skórze?

Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, atopowe zapalenie skóry jest najczęstszą formą wyprysku kontaktowego i zmiany te dotyczą obecnie około 20% populacji. Najlepszym sposobem, aby zapobiec atopowemu zapaleniu skóry jest stosowanie specjalnych kosmetyków do atopowej skóry. W ich składzie powinny znajdować się substancje takie jak:

  • ceramidy – regenerują ubytki obecne w strukturze skóry,
  • NMF – naturalny czynnik nawilżający, który nadaje skórze odpowiednią miękkość i elastyczność,
  • lipidy – odbudowują ubytki w obrębie naturalnej wydzieliny skóry, jaką jest serum.

Pamiętaj o tym, aby nie stosować długich kąpieli, gdyż intensyfikują one podrażnienie i wysuszenie skóry. Stosuj raczej krótkie kąpiele. To mycia niemowlaka wybieraj jedynie kremowe preparaty zawierające w składzie substancje natłuszczające. Po kąpieli od razu nanoś na powierzchnię skóry balsam pielęgnacyjny.

Zobacz film: "Jak zwalczyć alergię pokarmową u dziecka?"

Osoby posiadające atopową skórę muszą uważać na alergeny środowiskowe, a także czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury. Ponadto muszą one uważać na alergeny pokarmowe. Typowym objawem atopowej skóry jest silne swędzenie, pieczenie i łuszczenie się skóry. Obszary, w obrębie których najczęściej zlokalizowane są zmiany to kolana oraz łokcie. Niekiedy zmiany te obejmują dużą powierzchnię skóry. Stwierdzono, że w połączeniu z atopią skóry często występują objawy takie jak katar sienny, zapalenie spojówek czy astma.

W przypadku dzieci choroba ta znana jest jako „wyprysk dziecięcy”. Z reguły zmiany widoczne są na twarzy, a szczególnie w obrębie policzków. Jeżeli zauważyłaś, że twoje dziecko ma problem z atopią skóry, staraj się je uchronić od drapania. Ponadto stosuj na skórę dziecka silnie nawilżające i natłuszczające preparaty. Wybieraj jedynie te przeznaczone do tego typu skóry. Działają one przeciw świądowi i nie posiadają w składzie substancji zapachowych.

2. Leczenie atopii skóry za pomocą leków OTC

Jeżeli regularne stosowanie balsamów nawilżająco-natłuszczających nie przynosi twojej skórze ulgi, możesz wykorzystać leki dostępne w aptekach bez recepty. Najsilniej działającym lekiem OTC będzie krem zawierający w składzie 2,5% hydrokortyzonu. Preparat taki zredukuje obrzęk oraz zmniejszy nasilenie świądu. Jeżeli jednak preparat ten ci nie pomaga, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Będziesz potrzebowała mocniejszego środka dostępnego wyłącznie na receptę.

W przypadku kiedy zauważysz na powierzchni skóry obrzęk, krwawienie czy strupki, powinnaś pilnie skonsultować się z dermatolgoiem. Lekarz może przepisać ci niesteroidowe preparaty dostępne na receptę. W bardzo ciężkich przypadkach przepisywane są doustne sterydy, ale trzeba uważać ze względu na długoterminowe skutki uboczne.

Objawy skóry atopowej mogą być bardzo dokuczliwe, jednak odpowiednia pielęgnacja może je znacznie zredukować. Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek, zapewnisz skórze ulgę i komfort.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze