Trwa ładowanie...

Pozycje do spania dla niemowląt

Avatar placeholder
08.04.2017 14:50
Pozycje do spania dla niemowląt
Pozycje do spania dla niemowląt (Zdjęcie autorstwa Brad Kebodeaux / CC BY-ND 2.0)

Układanie dziecka do snu nie jest prostą sprawą. Pozycje do spania powinny być nie tylko wygodne z punktu widzenia malucha, ale także całkowicie bezpieczne. Każda mama powinna pamiętać, że noworodek będzie leżał w określonej pozycji przez kilka godzin. Nie może zatem to być pozycja na brzuchu, bo zbyt długie leżenie może spowodować uduszenie się dziecka. Sen noworodka jest najbezpieczniejszy, jeśli ułożysz go na pleckach lub na boku, by nie zachłysnął się ulewającym pokarmem.

spis treści

1. Sen noworodka

Zmiana miejsca snu jest dla noworodka sporym przejściem. Do niedawna był zwinięty „w kłębek” i znajdował się w ciasnym i ciepłym brzuchu mamy, teraz samotnie leży w dużym - z jego punktu widzenia - łóżeczku. Jak zatem układać dziecko, by czuło się komfortowo i dobrze spało? Przede wszystkie musisz pamiętać, że dziecko nie ma samodzielnej możliwości zmiany pozycji - to, jak położysz niemowlaka, decyduje o tym, jak prześpi najbliższe kilka godzin. Aby spanie noworodka było bardziej komfortowe, powinno się go układać na płaskim materacu bez użycia poduszki. Położenie zbyt miękkiej poduszki może spowodować przykrycie noska, a to z kolei przyczynić się do podduszenia dziecka. Podobnie jest z przykrywaniem dziecka kołderką. Jeśli ma już rączki na wierzchu, to może naciągnąć ją sobie na twarz. Sen dziecka będzie bardziej komfortowy, jeśli w łóżeczku będzie znajdowało się jak najmniej rzeczy (zabawek, kocyków czy ubranek).

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Układanie dziecka do snu

Zobacz film: "Wybierz zdrowy materac dla niemowlaka"

Niemowlaka do spania można ułożyć w trzech pozycjach: na plecach, na boku i na brzuchu. Leżenie na brzuszku to dla niemowlęcia doskonały trening mięśni karku, szyi i ramion. Dzięki tej pozycji może poznawać i obserwować otaczający go świat. Jednak, jak wskazują specjaliści, malec nie powinien leżeć na brzuchu dłużej niż 15 minut dziennie. Ponadto powinno to mieć miejsce w ciągu dnia, gdy niemowlak może być obserwowany przez rodziców. Dzieje się tak, ponieważ pozycja na brzuchu powoduje trudności z oddychaniem – maluch leżąc, ugniata sobie przeponę. Może się zdarzyć również, że niemowlak wtuli głowę w materacyk, a to spowoduje, że będzie miał spore trudności w oddychaniu. Specjaliści zawracają uwagę na niebezpieczeństwo takiej sytuacji, gdyż wówczas, według przeprowadzonych badań, aż siedmiokrotnie wzrasta ryzyko śmierci łóżeczkowej. W krajach, gdzie przeprowadzono kampanie informacyjne na ten temat znacznie zmalał odsetek dzieci umierających, tzw. śmiercią łóżeczkową. Dlatego też sen niemowlęcia będzie o wiele bezpieczniejszy, jeśli ułoży się go na plecach lub na boku. Oto krótka charakterystyka tych pozycji:

Co robić, a czego nie, aby dziecko dobrze spało
Co robić, a czego nie, aby dziecko dobrze spało [10 zdjęć]

Dobry pomysł: zwracaj uwagę na oznaki senności. Pocieranie oczu, płacz, niespokojne ruchy i oczywiście

zobacz galerię
  • pozycja na plecach – jest to najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowlęcia; układając dziecko do snu w tej pozycji warto pamiętać, żeby główka była odchylona na bok, bo zabezpiecza to przed zachłyśnięciem się pokarmem w przypadku ulewania; niemowlę powinno spać na płaskim materacu bez poduszki do ok. 6 miesiąca życia – dopiero wówczas można podkładać mu pod głowę płaską poduszeczkę; we wcześniejszym okresie maluszkowi można podkładać pod materacyk zwinięty kocyk lub ręczniczek, gdy ma on problemy z ulewaniem się pokarmu – ta pozycja chroni go przed zachłyśnięciami; niektórzy zalecają podparcie nóg łóżeczka zamiast wkładania kocyka pod materac;
  • pozycja na boku - lekarze zalecają układanie dziecka na boku, gdy zdarzają mu się częste ulewania, bo w tej pozycji dziecko będzie mogło spokojnie „wydalić” pokarm na zewnątrz; należy jednak pamiętać, by układając dziecko w tej pozycji, nie podkładać za jego pleckami żadnych kocyków czy ręczników, gdyż może to spowodować, że dziecko w nocy może upaść buzią na materac i po pewnym czasie stracić dostęp do powietrza.

Zobacz także

Inne pozycje są zalecane tylko wtedy, gdy dziecko jest chore, ma np. dysplazję stawów biodrowych. Wówczas dziecko powinno spać na brzuchu z rozłożonymi nogami.

Następny artykuł: Spanie niemowlaka na brzuchu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze